Občanská sdružení chtějí pomoci nemnoho lidem, kteří zůstali bydlet v lokalitě Přednádraží v Ostravě.

Občanská sdružení chtějí pomoci nemnoho lidem, kteří zůstali bydlet v lokalitě Přednádraží v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Angažujte se, vybízí hnutí. Zve i na rockový koncert pro Přednádraží

  • 9
ProAlt, Alternativa zdola. To jsou některé z iniciativ, které chtějí zvýšit zájem lidí o dění kolem sebe. Dělají to prostřednictvím besed, ale třeba i koncertů. V Opavě třeba prosazují, aby lidé mohli spolurozhodovat o rozdělování veřejných peněz.

"Snažíme se pomáhat lidem v sociálně vyloučených lokalitách, jako je Přednádraží," říká Ondřej Marek. Zastupuje ostravskou pobočku iniciativy ProAlt, která o sobě dala hlasitěji vědět třeba loni 17. listopadu, když na Václavském náměstí v Praze uspořádala velkou protivládní demonstraci.

Od ProAltu k Alternativě

  • V Ostravě a Opavě fungují pobočky iniciativy ProAlt. Jejich členové organizují například besedy, koncerty, ale vytvářejí třeba i petice.
  • Podobné myšlenky se v Moravskoslezském kraji snaží rozvíjet například i Hnutí za přímou demokracii.
  • Mezi celorepublikové organizace, které svou činnost zaměřují na kritiku stávajících společenských poměrů, pak patří například Alternativa zdola. Ta zatím pobočku v regionu nemá.

Na co se ProAlt soustředí v Moravskoslezském kraji? Stěžejní práce podle čtyřiačtyřicetiletého Ondřeje Marka, který pracuje jako programátor, spočívá v už zmíněné pomoci lidem ze sociálně vyloučených území.

"Spojujeme to s kritikou systému, který umožňuje kšeftovat s lidskou bídou," podotýká Marek.

Třeba lidem z Přednádraží, kteří přes příkaz úřadů k odchodu stále ještě žijí v jednom ze zpustlých domů, ProAlt pomáhal s placením dodávek vody, kterou v minulosti distributor odpojil.

Lidé jsou vděční za jakoukoliv pomoc

"Lidem z Přednádraží se snažíme poskytovat pomoc přímo na místě. Jsou vděční, když za nimi přijde kdokoli z vnějšího světa," líčí Ondřej Marek a dodává, že na pomoci pro Přednádraží ProAlt spolupracuje i s jejím hlavním poskytovatelem, sdružením Vzájemné soužití.

"Na podporu Přednádraží chystáme i benefiční rockový koncert. Proběhne 2. března v klubu Plan B," zmiňuje Marek.

Doplňuje i další z aktivit, jež ostravský ProAlt chystá: od jara se chce zaměřit na pomoc lidem postiženým exekucí a vytvořit pro ně v Ostravě nové kontaktní centrum.

Ať veřejné peníze dělí i občané

To ProAlt působící v Opavě se snaží například prosadit, aby obyvatelé města mohli spolurozhodovat o rozdělování veřejných peněz.

"Jde nám o zavedení takzvaného participativního rozpočtu, tedy fenoménu, který je rozšířený po celém světě. Lidé jeho prostřednictvím přímo a demokraticky rozhodují o určení části financí z veřejného rozpočtu," vysvětluje zástupce opavského ProAltu Jiří Karen, podle něhož údajně zavedení participativního rozpočtu podporuje i vedení opavského magistrátu.

Jak tento typ rozpočtu funguje? "Skupina lidí si třeba řekne, že by chtěla v místě svého bydliště vytvořit hřiště. Zástupce těchto obyvatel vytvoří projekt, pak se o něm debatuje a zásadní hlas při jeho schvalování mají lidé," říká Jiří Karen, který studuje dramaturgii na Slezské univerzitě.

Vstup do politiky by byl nebezpečný

ProAlt, jenž má v Moravskoslezském kraji zatím jen několik desítek členů, není jedinou iniciativou, která se snaží přimět lidi k větší angažovanosti. Funguje zde například i Hnutí za přímou demokracii, celorepublikovou organizací, která zatím nemá pobočku v kraji, pak je kupříkladu Alternativa zdola.

Třeba zástupci krajských organizací ProAltu přitom tvrdí, že zatím nemají ambice stát se stranou či jiným politickým uskupením. V případě, že by to udělali, existovalo by podle politologa Tomáše Jarmary reálné riziko, že nynější kritici vlády splynou se zaběhaným politickým systémem.