Pro ostravské ghetto Přednádraží už existuje řešení problému s nefungující kanalizací. Objevil se ale nový - ukázalo se, že úředně nejsou domy zapsány jako obytné.

Pro ostravské ghetto Přednádraží už existuje řešení problému s nefungující kanalizací. Objevil se ale nový - ukázalo se, že úředně nejsou domy zapsány jako obytné. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Pro ostravské ghetto se objevilo řešení kanalizace, ale i úřední problém

  • 77
Lidé, kteří odmítli poslechnout nařízení stavebního úřadu Moravské Ostravy a opustit své domovy v ulici Přednádraží, si v úterý oddechli. Násilného vystěhování se zatím bát nemusejí. Úřad, který měl doplnit žádost o nařízení exekučního výkonu rozhodnutí, ji totiž překvapivě stáhnul. Objevil se ale nový problém - domy úředně nejsou k bydlení.

"Úřad vzal zpět tu část návrhu, která se týkala vyklizení domů," potvrdil mluvčí Okresního soudu v Ostravě Alexandr Dadam. Stavební úřad podle něj odůvodnil svůj krok tím, že majitel nemovitostí, přesněji jeho firma Domy Přednádraží, se už v nemovitostech nezdržuje ani nevyužívá žádné prostory. Žaloba totiž nebyla podána na konkrétní osobu, ale na firmu.

"Máme radost. Alespoň můžeme v klidu pracovat na opravách domů a nemusíme se bát, že nás někdo bude honit," reagoval obyvatel lokality Jan Bandy.

Podle mluvčí Moravské Ostravy však stavební úřad dál trvá na vyklizení všech domů. Kvůli špatnému stavu a nefunkční kanalizaci jsou totiž nebezpečné pro zdraví i životy lidí, a tudíž neobyvatelné.

"Počkáme, jak majitel domů zareaguje na pokutu ve výši 30 tisíc korun, kterou mu soud udělil za to, že nerespektoval rozhodnutí stavebního úřadu o vystěhování obyvatel. Pokud se neodvolá, pak bude muset do tří dnů od nabytí právní moci rozsudku zaplatit pokutu. Poté my zkontrolujeme, zda zajistil vystěhování lokality," řekla Jana Pondělíčková.

Podotkla, že ani zaplacení pokuty nezbavuje vlastníka povinnosti vyklidit lokalitu. "Pokud se ale odvolá, lhůty se prodlouží a my počkáme, co se bude dít," dodala.

Pro problém s kanalizací už existuje návrh náhradního řešení

Majitel domů Oldřich Roztočil říká, že písemné rozhodnutí soudu ještě nemá, ale netají, že se proti němu chce odvolat. Už po oznámení verdiktu minulý týden tvrdil, že není v jeho možnostech lidi násilím vytahovat z domů. "A nemohu je tam zazdít zaživa," řekl podnikatel.

Změna situace potěšila i romského aktivistu Kumara Vishwanathana, který už několik dní pracuje společně s odborníky na vyřešení problémů s nefunkční veřejnou kanalizací, kterou nikdo nechce opravit.

Před časem se k ní sice přihlásilo město Ostrava, nyní ale radní tvrdí, že jim nepatří. Právníci připravili určovací žalobu, kterou město ve středu podalo. Soud tak určí, komu vlastně už dva roky nefungující kanalizace patří.

To však může trvat dlouho. Vishwanathan proto přišel s náhradním řešením. S pomocí sponzorů zajistil geologický průzkum a hotový už má i projekt na nové potrubí v délce 150 metrů, kterým by splašky z domů odtékaly do kanalizace v Palackého ulici.

"Technicky je to proveditelné," potvrdil autor projektu Radoslav Raclavský z firmy Sewer. "Má to stát 1,5 milionu korun, což je méně než 10 až 30 milionů odhadovaných primátorem na opravu celé veřejné kanalizace v lokalitě. Požádáme město, ať tu částku zaplatí," říká Vishwanathan. Radní ale čekají na návrat primátora z dovolené. Pak rozhodnou.

Nový problém: úředně nejde o obytné domy

Jenže Roztočil se bojí, že všechny snahy na záchranu domů mohou vyjít nazmar. V katastru nemovitostí totiž nechaly kdysi České dráhy zapsat obytné domy jako jiné stavby a úřad práce letos oznámil, že tím pádem nemají nájemníci nárok na příspěvek na bydlení.

"Chtěl jsem to dát do pořádku, ale stavební úřad Moravské Ostravy mi hodil další klacek pod nohy. Nepotvrdil katastru, že jsou to bytové domy. Prý to nemůže potvrdit ani vyvrátit. Úředníci si snad z lidí dělají srandu," zlobí se Roztočil.

"Domy z roku 1910 vždy sloužily jen k bydlení, jsou na to důkazy," říká i jeden z místních Jan Bandy.