Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem. | foto: Archiv MF DNES

V ostravském obvodu se lidé zlobí kvůli vysoké trávě. Ještě se nesekalo

  • 28
Alergici, rodiče dětí, majitelé psů i další obyvatelé Ostravy-Jihu jsou čím dál naštvanější na nové vedení radnice. Jako poslední se dočkali úklidu chodníků a cest po zimě. Teď zase čekají, kdy obvod začne kosit trávu.

Radní Ostravy-Jihu ušetřili přes sedm milionů korun za sečení trávy. Ale zatímco třeba v Moravské Ostravě kosí už podruhé, většina lidí z Jihu ještě sekačky neviděla. Výjimkou jsou posekané trávníky u škol a školek.

Radnice totiž zrušila soutěž připravenou bývalým vedením a vyhlásila novou. Kvůli zákonným lhůtám ale zatím neměl kdo kosit. „Poslední smlouvy s vítěznými firmami jsme podepsali tento týden. Jedna firma už začala sekat, další začnou příští týden,“ říká starosta Jihu Martin Bednář (ANO).

„Věřím, že do budoucna občané ocení hospodárné zacházení s přiděleným rozpočtem,“ dodala místostarostka Věra Válková (ČSSD).

Kdo pokosí trávu na Jihu

Ostrava-Jih kosí trávu na ploše čtyř milionů metrů čtverečních. V aukci 21. dubna vyhrály zakázky firmy Sdružení pro Jih-zeleň, AWT Rekultivace a AHOS CZ s cenou 50–60 haléřů za metr. Obvod zaplatí 26,5 místo očekávaných 33,7 milionu korun.

Jedna firma už kosí, dvě začnou příští týden. Trávu ve školách pokosila za dvě koruny (bez DPH) za metr firma AHOS CZ, která získala 28. dubna menší zakázku.

Jenže obyvatelé Jihu radním netleskají. Naopak. To, že tráva měří místy až metr, ostře kritizují i na oficiální facebookové stránce obvodu. „To je služba pro lidi? Co tam děláte, vy úřednická bando? To je jen vaše neschopnost,“ rozohnila se žena pod nickem Bábinka Evinka.

„Možná je na čase, aby se naši zastupitelé chopili sekaček a aspoň zčásti napravili, co způsobili alergikům, pejskařům, dětem a zahrádkářům,“ napsala Kristýna Samotná.

Více klíšťat a peklo pro alergiky

Přerostlá tráva vadí z více důvodů. Mnozí lidé nepouštějí do trávy děti ani psy. „Už jsem tahala pár klíšťat. Nestojím o další,“ řekla MF DNES žena, která nechala kálet psa na chodníku. „Uklidím to,“ dodala.

„Nové firmy a podpisy smluv měly být vyřešeny dopředu. Mám malé dítě a už jsem vytahovala klíště i přes použití repelentu. A zakazujte pořád dítěti chodit na trávu,“ napsala radnici Lenka Vinklárková.

Velké potíže mají na jaře lidé alergičtí na pyly. „Neposekaná kvetoucí tráva, pampelišky a další pyly se podílejí na zhoršení jejich stavu,“ líčí dětská lékařka Ivona Křižáková z Dubiny s tím, že situace je tristní.

Totéž tvrdí i bývalý starosta Jihu Karel Sibinský. „Nadávají mi kvůli tomu lidé, kterým ušlo, že od podzimu radnici neřídím. Styděl jsem se, když na hokejový šampionát přijeli přátelé ze Slovenska a dělali si legraci, že tolik trávy není ani v Tatrách. Chtěli vidět kamzíky,“ říká ironicky Sibinský s tím, že dřív se to nedělo.

To tvrdí i Ludmila Němcová, jejíž manžel byl v devadesátých letech starostou a pak radním Jihu. „Bydlím v obvodě přes třicet let a tohle nepamatuji. Volala jsem hygienikům, potvrdili mi, že obce musí sekat trávu,“ zlobí se seniorka. Podle ní mohou za situaci žabomyší války. „Noví politici se asi snaží dokázat, že ti před nimi byli zloději,“ míní.

Noví radní: Jsme transparentnější a chceme úspory

Noví radní ale oponují tím, že slíbili transparentní soutěže a finanční úspory proti minulému období.

Zakázky na údržbu zeleně z let 2007 a 2010 totiž vyšetřuje policie. Podle státního zástupce byly předražené. Policie proto na konci minulého roku obvinila všechny bývalé radní včetně dvou exstarostů (podrobněji zde).

Sibinský je přesvědčený, že se ničeho trestného nedopustili a časem to zjistí i policie. Obvod podle něj zakázku rušit nemusel. 

„My jsme loni vypsali nové výběrové řízení na sekání trávy. Zkontroloval to kdekdo včetně magistrátu i eCentre, které soutěžilo formou elektronické aukce. Soutěž neměla nic společného s těmi, které šetří policie. Radní ji zrušili zbytečně. Upozorňoval jsem starostu, že výběr firem nemohou stihnout včas a bude z toho velký průšvih,“ netají Sibinský.

Jeho nástupce to připouští. „Ale nemohli jsme postupovat jinak. Soutěž, kterou vyhlásilo předešlé vedení na čtyři roky, jsme zrušili těsně před koncem. Obsahovala totiž takové podmínky na přístrojové vybavení, které znemožnily zapojení menších firem. Do naší soutěže se přihlásily a díky tomu teď zaplatíme jen 50 až 60 haléřů za metr čtvereční,“ vysvětluje starosta Bednář.

Sibinský ho za to nechválí. „Nám šlo o kvalitu. Tu za tak nízkou cenu nedostanou,“ tvrdí. A pochybnosti má více lidí. „Jestli to firmy zvládnou za tak málo peněz a dodrží podmínky včetně odvozu trávy na placenou skládku, pak jim gratuluji. My to nedokážeme za méně než 70 haléřů,“ říká šéf Ostravských městských lesů Vladimír Blahuta.