| foto: Archiv MF DNES

Plány na ostravský akvapark stojí na vodě. Nebo přesněji - jsou u ledu

  • 22
Když si Ostravané chtějí užít vodní atrakce, často míří do okolních měst. Politici slibovali nový akvapark. Stavbu ale odložili na neurčito. Nemohou se spolu dohodnout, radní města navíc velkým stavbám vystavili stop.

Má to být atrakce s krytým i vyhřívaným venkovním bazénem, vlnami, obřími tobogany, zónami pro děti i řadou saun včetně bahenní... Zkrátka Ostrava má nabídnout celoročně využitelný akvapark s takovými atrakcemi, jaké v širokém okolí nejsou.

Jenže na stavbě nového vodního světa v Ostravě-Jih, který už měl vyrůstat, aby byl hotový do jara 2014, se dodnes nekoplo. Město ještě ani nevypsalo výběrové řízení na dodavatele. A těžko říci, kdy a jestli vůbec vypíše. Důvod? Je jich víc, ale shrnout se dají asi takto: spory komunálních politiků, především uvnitř ČSSD, a nedostatek peněz v městské kase.

"Dříve či později akvapark v Ostravě určitě bude," říká neurčitě primátor města Petr Kajnar. Jako sociální demokrat by na tom měl mít zájem, protože jeho strana to lidem slibovala ve volbách.

Jenže právě radní města pod jeho vedením v prosinci stopli osm velkých staveb včetně akvaparku. Do rozpočtu na letošní rok vepsali místo sumy peněz nulu.

Vize, vize, stále jen vize

Primátor řekl, že je nutné projekty ještě prodiskutovat a prověřit, zda nejsou předražené. Posudek ukázal, že projekt akvaparku, který nechal zpracovat obvod, předražený není, i když něco se ušetřit dá. Hodnotitel jím ale nadšený nebyl.

"Ten projekt je špatný," míní primátor.

"Je tam spousta sporných věcí. Seznámil jsem s tím radu města i starostu obvodu. Teď záleží na tom, co obvod předloží. Kdyby to záleželo na mně, nechal bych vypracovat nový projekt, aby za ty peníze vyrostlo ve městě něco opravdu špičkového. Ale nevylučuji, že se bude stavět podle toho původního," uvedl.

Podobně to vnímá i radní Jiří Hrabina z ČSSD, do jehož resortu spadá výběrové řízení na dodavatele.

"Město nemůže vypsat výběrové řízení dřív, než obvod předloží projekt. Zda to bude ten původní, nebo nový, lepší, to zatím netuším. Až se vrátím z dovolené, zjistím, kam se věci pohnuly," řekl Hrabina s tím, že osobně by si přál, aby akvapark stál.

Potřebuje Ostrava nadregionální akvapark?

celkem hlasů: 519

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 15. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano, krajské město by mělo mít vlastní důstojný akvapark
Ano, krajské město by mělo mít vlastní důstojný akvapark 295
Ne, jsou to jen vyhozené stovky milionů korun
Ne, jsou to jen vyhozené stovky milionů korun 199
Je mi to jedno
Je mi to jedno 25

"Problém původního projektu není ani tak v jeho ceně, ta navíc v soutěži určitě klesne, ale v dispozičním řešení. Má řadu nedostatků, například opomněl propojení se stávajícím letním koupalištěm. Myslím, že by bylo možné získat za stejné nebo i menší peníze víc atrakcí," dodal.

Akvapark s rekordně dlouhým toboganem má přilákat i Poláky

Nový akvapark, který má pojmout až 500 návštěvníků současně, měl stát podle projektu téměř půl miliardy korun. Radní obvodu i města věří, že se dá postavit za 350 milionů.

Projektanti akvaparku i starosta Jihu připouštějí, že drobné úpravy jsou možné, ale nesouhlasí s tím, že projekt je špatný. Naopak. Stojí si za ním a zpochybňují navrhované úspory.

"Vycházeli jsme ze zadání, na přípravě spolupracovali i zástupci pravděpodobného provozovatele, městské společnosti Sareza. Navrhli jsme nadregionální akvapark, který nemá v okolí obdoby. Například má mít jako první v zemi přes 200 metrů dlouhý tobogan, který budou návštěvníci sjíždět na duších. Přiláká i klienty z Polska. Navrhli jsme také špičkové technologie, které šetří náklady," líčí projektant Jaroslav Ševčík.

Jeden z jeho kolegů z firmy Centroprojekt, která má s výstavbou akvaparků zkušenosti, označil některé závěry posudku k jejich projektu za bláboly. Kritizuje, že navržená úspora ve výši zhruba 30 milionů se má docílit škrty v plánovaném wellness centru či výměnou nerezových van bazénů za levnější kachlíkové.

Projekt zůstane, jen se drobně změní

"Nerez je sice dražší, ale vydrží navěky. Údržba kachlíkových bazénů se časem prodraží," vysvětluje Ševčík.

Ani on nesouhlasí s názorem posudku, že není třeba tak velkorysé vnitřní i venkovní wellness centrum: "Všechno se dá seškrtat, ale pak už to nemá ten efekt. Jsme přesvědčení, že Ostrava si zaslouží nadčasový projekt."

To si myslí i starosta Jihu Karel Sibinský (ČSSD). "Nechceme stavět obyčejné koupaliště, jakých je tu dost. Posudek měl zjistit, zda je projekt předražený. To nezjistil. Místo toho odborník řekl, že by udělal lepší," říká Sibinský.

"Chápu, že každý projektant vidí věci po svém. My jsme ale oslovili zkušenou firmu a projekt stál sedm milionů. Nový může stát až dvacet, takže skutečná úspora nebude žádná. Uděláme drobné úpravy, například snížíme zeď v restauraci, aby byl lepší výhled prosklenou stěnou do bazénu, upřesníme propojení s letním koupalištěm a přidáme pár laviček do šaten... Ale trváme na původním projektu včetně nerezových van. Předložíme ho městu na podzim," uvedl Sibinský.

Zda obvod uspěje, není jasné. "Rozhodne rada města a zastupitelé," říká Kajnar.