Poruba dostala od městské rady svolení k prodeji dalších 509 bytů (Ilustrační snímek).

Poruba dostala od městské rady svolení k prodeji dalších 509 bytů (Ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ostrava obrátila, Poruba může prodat byty. Nakoupí i starosta se synem

  • 21
Ostrava-Poruba může rozprodat dalších 509 bytů. Plán původně zakázala městská rada, ale poté, co z ní odstoupili čtyři radní z ČSSD a jedno z uvolněných míst obsadil porubský starosta Lumír Palyza, si povolení prodeje prosadil. Výhodně koupit byt tak nyní bude moci také on sám i jeho syn.

Ačkoli radní Ostravy na jaře zakázali Porubě rozprodat dalších 23 domů a téměř se tak zbavit obecních bytů, tento týden obrátili. Rada města v nové sestavě prodej náhle povolila. Pro někoho je to překvapení, pro někoho ne. Část lidí to těší, starší nájemníky spíš děsí.

Lumír Palyza (ČSSD)

"Je zvláštní, že jedna z prvních rad v novém složení řešila zrovna prodej porubských bytů. Dohodli jsme se před časem, že to pozastavíme do doby, než bude hotová bytová koncepce města," říká Aleš Boháč, jeden z bývalých radních za ČSSD, kteří odstoupili z funkcí kvůli vnitrostranickým sporům.

"Dalo se to čekat. Byl to asi jeden z důvodů, proč Palyza tak usiloval o místo v radě města a nepočkal na volby, po kterých chce být primátorem. Chce prodávat byty, aby měl peníze na investice, a zároveň si přitom výhodně koupí byt on sám i jiní zastupitelé Poruby či jejich blízcí," míní zastupitelé města, kteří nechtějí zveřejnit jména.

Palyza netají, že on i jeho syn bydlí v bytech určených k prodeji. A nevidí v tom problém. "Žiju ve stejném bytě 24 let. Syn získal byt loni tak, že vydražil nájemné," líčí.

Městu dřív patřilo 46 283 obecních bytů, dnes už jen 15 tisíc. Bývalý radní Jiří Srba (ČSSD) v květnu řekl, že město už by se dalších bytů rozhodně zbavovat nemělo. "Za deset let bude pětina obyvatel starší 65 let. Musíme řešit bytovou politiku," argumentoval tehdy.

Primátor řekl, že neví nic o tom, kdo kde bydlí, a netajil, že s prodejem dalších 509 bytů souhlasil. Důvod? "Porubští radní je lidem slíbili dřív, než jsme začali s bytovou koncepcí. Ta ještě není hotová, ale pracovní skupina, která ji připravuje, v prodeji nevidí překážku. Poruba si nechá asi 800 bytů pro sociální účely," říká Petr Kajnar (ČSSD).

Radní: Je to kompromis

Náměstek primátora Martin Štěpánek (ODS), který má na starosti sociální oblast, netajil, že prodej bytů provázejí protichůdné zájmy. "Po mnohahodinové diskusi jsme v pracovní skupině našli kompromis, tak jsem taky souhlasil," říká.

Byty v Porubě

V roce 2011 vlastnil obvod 1 885 bytů. K prodeji nabídl 1 500 bytů. Nakonec letos prodal v 1. etapě 36 domů s 680 byty. Nyní chce prodat do osobního vlastnictví dalších 509 bytů ve 23 domech, které město blokovalo. Mnozí senioři je nekoupí. Obvodu zůstane 700 až 800 bytů. Za utržených asi 280 milionů opraví domy, školy či komunikace.

Většina nájemníků, kterých se prodej týká, o tom ještě neví. Mnozí žijí už rok v nejistotě a obavách.

"Máme strach, že nám prodají střechu nad hlavou. Dřív nám radnice odmítala prodat byty za nízké ceny. Až loni je nabídla do osobního vlastnictví, ale za statisícové sumy a s tím, že když je nekoupíme, prodají je někomu jinému," líčí Blažena Szelachowská.

Žije na Havlíčkově náměstí ve starším panelovém domě s asi 190 byty. "Bydlí tu hlavně důchodci, vdovy a samoživitelky. Většina z nás nemá peníze a hypotéku nedostaneme. Až radnice začne byty prodávat, zase budeme žít v hrůze," míní.

Podle starosty jsou ale obavy zbytečné. "Počkáme si na písemný souhlas města a pak opět oslovíme občany. Na rozhodnutí budou mít čas až do září 2013. Je to exkluzivní nabídka jen našim nájemníkům. Kdo nechce, byt kupovat nemusí. Může tam bydlet dál za stejných podmínek. Nikomu jinému byt neprodáme," tvrdí Palyza s tím, že tak rozhodlo už loni zastupitelstvo obvodu v případě prodeje jednotlivých bytů do osobního vlastnictví.

Podle Jiřího Srby je ale prodej jednotlivých bytů nešťastný a pro obvod nevýhodný. Palyza nesouhlasí. Lukáš Semerák (Ostravak), radní Moravské Ostravy, kde předchozí vedení také privatizovalo jednotlivé byty, v tom ale problémů vidí hned několik.

"Už jen to, že najatý správce bude muset obcházet schůze mnoha společenství vlastníků a řešit problémy domů, kde bude třeba jen jeden obecní byt, se prodraží. Já bych takový postup nedoporučoval."