Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Stavba Prodloužené Rudné vázne. Kvůli katastru, tvrdí politici

  • 18
V téměř dětinskou přestřelku typu „kdo za to může“ se pomalu mění situace okolo přípravy stavby scházejícího úseku Prodloužené Rudné v Ostravě. Podle politiků má na problémech výrazný podíl katastrální úřad, ten to odmítá.

Kdy bude dostavěno chybějících zhruba 300 metrů Prodloužené Rudné, kvůli kterým projíždí všechny automobily ve směru Ostrava - Opava ulicí 17. listopadu a výrazně zhoršují dopravní podmínky i životní prostředí v Porubě, zatím není jasné.

Mezi krajskými politiky se už ale začíná rozehrávat boj, kdo pro dostavbu silnice pracuje dostatečně a kdo málo. Společně pak všichni svorně označují za jednoho z viníků odkladů získání povolení katastrální úřad.

A na straně politiků stojí také lidé z Ředitelství silnic a dálnic. „Katastr nám do již vykoupené stavby dal nová věcná břemena a ta nejsou do současnosti úplná, katastr je stále upravuje,“ řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

„My jim v tom nemůžeme bránit, my jen zapisujeme“

Věcná břemena, která vedle rozhodování o platnosti studie EIA stále brání vydání stavebního povolení, jsou podle politiků problémem způsobeným katastrálním úřadem. Ten se ale brání.

„My do katastru nic nevkládáme, pouze dohlížíme na jednotlivé vklady. A zde máme omezení daná zákonem,“ říká Anna Zemanová, zástupkyně ředitele Katastrálního úřadu pro Moravskoslezský kraj.

„Věcná břemena přibývají pouze na základě listin, která dostáváme k zápisu. Každý majitel pozemku si může na svůj pozemek vložit věcné břemeno, my jim v tom nemůžeme bránit, je to jeho vlastnictví, my jen zapisujeme.“

V případě chybějícího úseku Prodloužené Rudné jde podle politiků hlavně o nové zápisy věcných břemen ze strany majitele pozemků Dušana Rychtára. Ty už ale podle Zemanové v katastru nepřibývají. „Nyní je zde řízení o opravě chyby,“ říká Zemanová o spisu patřícím spornému úseku. „Nyní je na řešení podle zákona třicet až šedesát dnů, nadřízenému orgánu jsme spis posílali před čtrnácti dny. Proto nyní nemůžeme konkrétní kroky v tomto případě komentovat, spis je tak složitý, že to bez nahlédnutí do něj nelze.“

A problém, který podle politiků vznikl na základě nečinnosti katastrálního úřadu, podle zástupkyně ředitele vznikl spíše na straně státu. Ten totiž možná vůbec neřekl, že by měl katastrální úřad dané území „hlídat“.

„Když dostaneme listinu, která nás opravňuje zasahovat do řízení třeba tím, že nějaký zápis neprovedeme, můžeme konat. V případě Prodloužené Rudné ale nevím, že bychom od státu dostali nějaký pokyn ve smyslu, že by tam neměly žádné změny probíhat,“ řekla Zemanová.

Majitel pozemků může dostat miliony

Spor o to, kdo je nakolik zodpovědný za zdržení při stavbě Prodloužené Rudné, pronikl i na jednání zastupitelstva Moravskoslezského kraje, kde si své vzájemné výhrady vyříkávali politici hnutí ANO a ČSSD. Veškeré kroky při přípravě stavby přitom má na starost Ředitelství silnic a dálnic.

Ve hře je nyní i možnost vyplacení kompenzací vlastníku tamních pozemků, Dušanu Rychtárovi, částka by podle ministra dopravy Dana Ťoka mohla dosáhnout až dvaceti milionů korun.

Prodloužená Rudná je úsek silnice I/11, který má propojit již existující čtyřproudové úseky této silnice mezi Ostravou a Opavou. V Ostravě-Porubě, nedaleko Domu sester, má navázat na Rudnou ulici procházející celou Ostravou až k Havířovu, na druhé straně se v budoucnosti napojí na nedávno zprovozněnou čtyřproudovou silnici vedoucí až k Mokrým Lazcům, která obchází jak Velkou Polom, tak Hrabyni.

Většina tohoto úseku Prodloužené Rudné je ve vysoké fázi rozestavěnosti, do země se zatím „nekoplo“ jen na zhruba 300 metrů dlouhém úseku, vedoucím právě přes pozemky Dušana Rychtára. Ten se proti stavbě obchvatu Poruby v této trase staví od začátku, s úřady vede dlouholetý boj, kvůli kterému se Prodloužená Rudná stále nedostavěla.