Petra Vaská s dcerkou Patricií u okna s výhledem na nový dálniční přivaděč. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Obyvatelé domu u přivaděče chtějí zabránit čtvrtečnímu otevření silnice

  • 9
Pro řidiče v Ostravě je to dobrá zpráva. Ve čtvrtek začnou jezdit po nových pruzích prodloužené Místecké ulice, která tvoří přivaděč na dálnici. Jenže lidé z domu v Cihelní ulici protestují a snaží se zahájení provozu oddálit. Děsí se hluku a exhalací.

Silný hluk, otřesy, prach, zápach i škodlivé zplodiny z výfukových plynů. To vše budou muset od čtvrtku snášet obyvatelé činžovního domu v Cihelní ulici číslo 23. Ve čtvrtek v poledne by totiž měla přímo pod jejich okny projet první auta.

Začne zkušební provoz na rychlostní komunikaci, který hygienici povolili na tři roky. Lidé se tomu snaží na poslední chvíli zabránit.

"Bydlím v prvním patře. Okna ložnice i kuchyně mám nad silnicí, která stojí jen dva a půl metru od našeho domu, takže nákladním autům uvidím do kabiny," říká obyvatelka domu Bronislava Javoříková, která je současně předsedkyní bytového družstva, jemuž dům patří.

O co lidem jde

Zatímco město vyklidilo a prodalo svůj dům v Cihelní ulici 25 dávno, vlastníci bytů v sousedním domě s číslem 23 dál čekají na peníze od státu.

Chtějí se odstěhovat dříve, než začne rušný provoz na nové části prodloužené Místecké ulice.

Zahájení zkušebního provozu se děsí i Petra Vaská, místopředsedkyně bytového družstva, které dům před lety koupilo od města.

Vyvětrat? To nebude možné

"Budu na tom nejhůř. Bydlím totiž v přízemí a obývák i ložnici mám přímo u silnice. Nebudu moci ani otevřít okno a vyvětrat. Mám dvouletou dceru, které takové prostředí rozhodně neprospěje. Hrůzu mám i z toho, aby mi dítě nevlítlo na cestu. Čím dřív se odstěhujeme, tím lépe," říká žena.

Třiadvacet obyvatel osmnácti bytů v soukromém vlastnictví se hodlá odstěhovat v momentě, kdy stát splní svůj slib a vykoupí celý jejich dům. "O prodeji domu jednáme od roku 2006," říká Javoříková.

Ředitelství silnic a dálnic dům koupit chce. Smlouva s obyvateli je podepsaná už pár měsíců, ale peníze na nové bydlení lidé ještě nedostali. Chybí totiž schvalovací doložka ministerstva dopravy.

"Nikdo nám neumí říci, zda a kdy bude podepsána. Proto bojujeme proti zahájení provozu. Chceme jeho odklad," říká Javoříková, která v úterý podala jménem družstva podněty policii, hygienikům, hasičům i krajskému úřadu.

Stavba stála takřka miliardu korun

"Opravdu si všichni přejeme odklad zkušebního provozu na silnici do doby, než ministerstvo dopravy podepíše doložku ke kupní smlouvě a stát nás vyplatí. Peníze na to už jsou uložené u advokáta ŘSD," dodala Petra Vaská.

Dům na Cihelní 23 stojí hned vedle nového dálničního přivaděče.

Zatím ale není vůbec jisté, zda mají lidé šanci na úspěch. Stavba II. etapy dálničního přivaděče stála i s přípravou 950 milionů korun a má zkrátit spojení s ulicí Českobratrskou v centra města. Prodloužená Místecká je propojená i s ulicemi Hornopolní a Cihelní.

Souhlas k zahájení provozu dal už minulý měsíc krajský úřad. "Rozhodnutí nabylo právní moci," uvedla Dagmar Pacutová z krajského úřadu s tím, že obyvatelé domu nejsou účastníky správního řízení.

Stavebník získal podle ní souhlas hygieniků ke zkušebnímu provozu. "Režim zkušebního provozu slouží k vyhodnocení vlastností stavby a stanovení podmínek pro kolaudaci," dodala Pacutová.

Limit hluku v ohrožení

Hygienici předpokládají, že projíždějící auta překročí hlavně stanovený limit hluku, který u starší zástavby připouští sedmdesát decibelů ve dne a o deset méně v noci. Ověřit to však musí až praxe.

To potvrdil i Jan Studecký z ŘSD: "Krajská hygienická stanice nám vydala časově omezené povolení na překročení hygienických limitů do tří let od uvedení do provozu."

Do té doby by se měl vyřešit odkup domu. Na čem se zadrhl? "Vzhledem k tomu, že se jedná o složitý výkup a vysokou částku, chtěly mít všechny schvalující složky jistotu správného postupu včetně projednání na katastru nemovitostí, právních otázek, znaleckých posudků i schvalovací doložky ministerstva dopravy. Bytové družstvo jsme předem upozornili, že se jedná o dlouhodobý proces a nejsme schopni ho předem časově určit," dodal Studecký.

Hasiči se stížností budou zabývat

Roman Kluzák z tiskového odboru ministerstva dopravy řekl, že odkup domu intenzivně řeší, ale termín zatím zaručit nemohou. Mimo jiné proto, že ŘSD ještě pracuje na dodatku ke kupní smlouvě. "Ten se týká dohody na smluvní pokutě za porušení povinnosti nemovitost vyklidit a předat kupujícímu," upřesnil Studecký.

Podle Kluzáka bude přesto zkušební provoz na prodloužené Místecké ulici zahájen už ve čtvrtek. Řešení odkupu rohového domu na to podle něj nemá vliv.

Obyvatelé domu doufají v pomoc hasičů. "Kdyby hořelo, cisterna by musela stát na rychlostní komunikaci," říká Javoříková.

"Tyto záležitosti se jistě řešily už před stavbou silnice. Nicméně mohly se objevit nové skutečnosti. Podnětem se určitě budeme zabývat. Ale rozhodnutí asi nepadne ze dne na den," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Dům na Cihelní ulici stojí hned u nového přivaděče na ostravskou dálnici.

Dům na Cihelní ulici stojí hned u nového přivaděče na ostravskou dálnici.