Nový ostravský primátor Tomáš Macura chce zprůhlednit hospodaření města.

Nový ostravský primátor Tomáš Macura chce zprůhlednit hospodaření města. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Průhledněji a levněji. Ostrava zveřejní víc smluv a osloví další firmy

  • 1
Zkušenosti s údajnou úplatkářskou kauzou lobbisty Martina Dědice a policejním prověřováním desítek veřejných zakázek Ostravy přiměly nové radní města ke změnám podmínek zadávání i zveřejňování zakázek a také smluv. Šanci na výdělek tak dostane více zájemců.

Omezit korupci, průhledněji vybírat firmy, přes které potečou ostravské miliardy, a přitom ušetřit. To je cíl změn při zadávání veřejných zakázek malého rozsahu, o nichž rozhodli tento týden noví radní krajského města.

Zakázky v hodnotě do dvou milionů korun u zboží a služeb a do šesti milionů korun u stavebních prací dosud úředníci ostravského magistrátu obvykle nabízeli jen třem přímo osloveným firmám. Často si vybírali „dvorní“ dodavatele. Tato zaběhaná praxe ale právě skončila.

Od středy 14. ledna se mohou na nové nabídky těšit i mnohé další společnosti. Radní krajského města totiž v úterý s okamžitou platností změnili zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně jejich zveřejňování a kromě toho i podmínky pro zveřejňování uzavřených smluv.

„Nebylo vše špatně, jen to chceme jinak“

„Nechci tvrdit, že v minulosti bylo všechno špatně. Ale z praktických důvodů nebo možná i z jakési pohodlnosti se vytvořily mechanismy, kdy na jeden typ zakázek malého rozsahu magistrát oslovoval podobné trojice firem. Podle nových podmínek jich ale musí přímo oslovit šest,“ říká primátor města Tomáš Macura.

A hlásit se budou moci i další zájemci. Pokud totiž zakázka přesáhne u zboží a služeb cenu jednoho milionu korun a u stavebních prací cenu tří milionů, město zveřejní výběrové řízení na svém webu.

„Možná se ukáže, že i když se výběrového řízení zúčastní více firem, stejně budou vítězit ty, které vyhrávaly soutěže v minulosti. Jenže se nejednou stalo, že vítěz nakonec ze soutěže odstoupil, což vyvolává různé otazníky,“ nastínil Macura. „Rozhodně je pravděpodobnější, že se spolu dokážou domluvit tři firmy snadněji, než šest a více,“ dodal s tím, že cíl změn je jasný: omezit korupci, zvýšit konkurenční tlak a docílit tak lepších nabídek.

Tím ale změny nekončí. Radní rozhodli také o novém postupu při zveřejňování uzavřených kupních, ale i dotačních a dalších smluv. Zatímco dosud město podle zákona o veřejných zakázkách zveřejňovalo smlouvy v hodnotě nad půl milionu korun, nově uzavřené smlouvy zveřejní již od hodnoty 300 tisíc korun. A to i v případě, že původní suma bude nižší, ale po uzavření dodatků překročí zmíněnou sumu.

Nejprve téměř anonymně, pak snad bez omezení

„Obě změny souvisí s naší deklarovanou snahou o efektivní hospodaření s veřejnými penězi a transparentnost výběrových řízení. Proto chceme rozšířit počet oslovovaných firem a počet zveřejňovaných smluv u zakázek malého rozsahu, kde zákon není tak přísný jako u smluv nadlimitních,“ vysvětluje Macura.

Zatím bude město zveřejňovat anonymizované smlouvy, z nichž nebudou zřejmé rodná identifikační čísla ani další osobní údaje smluvních partnerů. To ani bez jejich souhlasu není možné.

Výhledově by ale radní chtěli docílit toho, že město bude moci zveřejnit celé smlouvy, a to i u zakázek s nižší hodnotou. „Nejdříve chceme vyzkoušet, co to udělá s naším informačním systémem. Nevíme, kolik prostoru další smlouvy zaberou na úložišti. Zkušenosti vyhodnotíme. Pak uvidíme, jak dál,“ líčí primátor Macura.