Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Průmysl v Moravskoslezském kraji rostl o osm procent, platy už méně

  • 0
O téměř osm procent vzrostly v minulém roce tržby průmyslových podniků s více než stovkou zaměstnanců v Moravskoslezském kraji. Vyšší mzdy mají dělníci v pěti dalších regionech republiky.

Téměř stejnou rychlostí jako HDP v Číně rostly v minulém roce tržby velkých průmyslových podniků v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z údajů statistického úřadu, který zmapoval podniky v kraji se sto a více zaměstnanci.

„Celkové tržby těchto podniků dosáhly v roce 2015 513 miliard korun, meziročně stouply o 7,8 procenta,“ řekl ředitel Krajské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jaromír Kartous.

Po Olomouckém a Jihočeském kraji, v nichž se tržby velkých podniků z prodeje vlastních výrobků loni oproti roku 2014 zvýšily o 12,3 a 11,9 procenta, jde o třetí nejrychlejší růst tržeb napříč republikou. Už ne tak rychle ale rostly, ve srovnání s dalšími kraji v zemi, mzdy.

Přestože průmyslové podniky v Moravskoslezském kraji zaměstnávají jednoznačně největší počet lidí napříč republikou - v podnicích nad sto zaměstnanců zde pracuje více než 109 tisíc lidí, průměrná mzda v těchto firmách stačí jen na střed tabulky porovnávající jednotlivé kraje.

Před Moravskoslezským krajem s průměrnou mzdou 28 350 korun v průmyslových podnicích je hned pět krajů, nejen Praha a Středočeský kraj, ale i Liberecký, Plzeňský a Ústecký kraj.

„Tuto tabulku bych očistil o Prahu, kde není srovnání platů ve velkých průmyslových podnicích úplně nejpřesnější,“ komentuje výsledky šetření statistiků Petr Holica, regionální manažer pro Moravskoslezský kraj Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Co se dalších krajů týče, zvláště pak Středočeského a Libereckého, působí zde mimo jiné velké návaznosti tamních podniků na automobilový průmysl, proto například velké automobilky zde ovlivňují výši mezd v širokém okolí,“ říká.

Ve Středočeském kraji, který je, co se výše průměrné mzdy týče, na druhém místě, působí mladoboleslavská Škoda i kolínská automobilka TPCA. Průměrné mzdy v regionu ovlivňuje hlavně tradiční česká automobilka.

Pomaleji mzdy stoupaly jen v dalších čtyřech krajích

Meziročně stouply platy ve velkých podnicích o 2,3 procenta. To Moravskoslezský kraj řadí k nejpomaleji rostoucím regionům v rámci republiky. Pomaleji mzdy stoupaly jen ve čtyřech dalších krajích.

Vybraná data Českého statistického úřadu

Průměrná hrubá měsíční mzda - 24 208 Kč

Stavební povolení - 7 485

Orientační hodnota staveb - 21,4 mld. Kč

Dokončené byty - 2 187

Zahájené byty - 2 117

Tržby z prodeje vlastních výrobků - 513 mld. Kč

Základní stavební výroba - 9,8 mld. Kč

Velký podíl na tom mohly mít problémy společnosti OKD. V té se podle sdělení odborářů platy v roce 2015 výrazně snížily.

„Co se srovnání s předešlými léty týče, klesly dělnické platy v OKD o zhruba tři tisíce korun měsíčně,“ tvrdí předseda odborů v těžební firmě Jaromír Pytlík.

„Kvůli špatné situaci firmy se nám nepodařilo dojednat navýšení tarifů, snížily se i příspěvky na Vánoce a na dovolenou. Zatímco dříve byly tyto příspěvky ve výši dvaadvaceti nebo dvanácti odpracovaných dní, nyní je to částka jen ve výši šesti dnů.“

Průměrná mzda všech zaměstnanců v Moravskoslezském kraji, tedy nejen těch pracujících v průmyslových podnicích se sto a více zaměstnanci, byla v loňském roce výrazně nižší.

„Průměrná hrubá měsíční mzda v podnikatelské i nepodnikatelské sféře dosáhla v minulém roce 24 208 korun,“ řekl Jaromír Kartous. „To v meziročním srovnání znamená nárůst o tři procenta.“

Oživení pomohlo také stavebním firmám

Vedle průmyslu zaznamenali oživení také podnikatelé ve stavebních firmách. Stavební výroba stoupla meziročně o více než jedenáct procent, statistici zaznamenali o dvanáct procent více dokončených bytů, celkem 2 187, o téměř deset procent se zvýšil i počet bytů, které se začaly v loňském roce stavět. Celkem statistici zaznamenali zahájení stavby u 2 117 bytů.

O dvě procenta stoupl i počet stavebních povolení. Celková orientační hodnota zahájených staveb se ale meziročně snížila o více než sedm procent. „Celkově dosáhla 21,4 miliardy korun,“ dokončil ředitel krajské správy ČSÚ.