Pražský rodák Jan Fišar žije v Ostravě už třicet let. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravské stopy: První noc v hotelu jsem probrečel, vzpomíná Fišar

  • 3
Vynikající recitátor a herec Národního divadla moravskoslezského Jan Fišar přišel do Ostravy téměř přesně před třiceti lety. Pražskému rodákovi Ostrava přirostla záhy k srdci a zjistil, že není vůbec černá. Kromě hraní se věnuje uměleckému přednesu, za ten nedávno obdržel nejvyšší vyznamenání, prestižní cenu Křišťálová růže.

Diváci jej mohou znát také z řady televizních inscenací. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem Ostrava. Aktuálně v něm spolu s režisérem Tomášem Jirmanem připravuje pro stanici Vltava dvacetidílnou četbu ze slavného finského eposu Kalevala.

Profil: Jan Fišar

Pražský rodák Jan Fišar se narodil 24. září 1955. Prožil mnoho let (včetně studia na DAMU) přímo naproti Divadlu na Vinohradech v Ibsenově ulici, kde byl v angažmá jeho tatínek Vlastimil Fišar.

DAMU ukončil v roce 1977 a nastoupil první angažmá ve Východočeském divadle v Pardubicích. V roce 1982 nastoupil do tehdejšího Státního divadla Ostrava (dnes Národní divadlo moravskoslezské).

Jeho filmografie čítá více jak dvě desítky položek. Mimo jiné hrál v seriálech ostravské televize Postel s nebesy a Velké sedlo, ale také v Četnických humoreskách.

V dubnu letošního roku získal Jan Fišar na jubilejním 50. ročníku festivalu Poděbradské dny poezie vůbec nejvyšší ocenění za přednes poezie a prózy v České republice.

"Příchod do Ostravy si pamatuji přesně, shodou okolností to bylo před třiceti lety v červnu roku 1982. Jiří Schwarz odcházel do Prahy a já jsem za něj převzal jednu z hlavních rolí, a to postavu Toma v inscenaci Čas tvého života Williama Saroyana," vzpomínal Jan Fišar.

V Ostravě chtěl zůstat tak dva roky

"První roli v Ostravě jsem hrál se zlomenou rukou. Tu jsem si přivezl z Prahy, při jednom večírku došlo totiž k malému konfliktu. Takže jsem profesionálního dálkového řidiče hrál s rukou v sádře," pokračoval Fišar ve vzpomínkách na své první setkání s Ostravou.

Začínal v Pardubicích, a jak říká, počítal s tím, že se ani v Ostravě nezdrží déle než dva tři roky. "Když jsem byl mladý a tudíž také zákonitě sebevědomý, ani ve snu mě tehdy nenapadlo, že bych se do Prahy brzy nevrátil," popisoval Fišar.

Jan Fišar se zlomenou rukou ve své první ostravské hře Čas tvého života. Na
Jan Fišar jako podivínský strýc v divadelní hře Velkolepost vyvolených.
Jan Fišar (vpravo) s režisérem Radovanem Lipusem zkoušejí v prosinci 2000 hru

Jak vnímal jeden z nejznámějších herců své první setkání s Ostravou? "Ostrava byla pro mě strašná deprese, nikdy jsem ji předtím neviděl. Znal jsem ji jenom z hrůzostrašných vyprávění lidí, kteří toto město vlastně vůbec neznali. Ta pověst strašné a navíc černé Ostravy existuje u některých lidí, ale nakonec i u některých kolegů dodnes. Přitom tu nikdy nebyli a je to pro ně v podstatě strašná škoda."

Ostravské stopy

Už vyšlo: herečka Eva Vejmělková, moderátor a textař Petr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško.
Ve čtvrtek vyjde: zpěvák, textař a skladatel Jaroslav Wykrent.
 

Nejstrašnější zážitek si prožil v době, kdy začal zkoušet. Ubytovali jej tehdy v hotelu Odra, což je dnešní Brioni ve Stodolní ulici. "Ta tehdy vypadala poněkud jinak. Bylo to opravdu něco neskutečného. Navíc se na mě ještě tehdy v noci dobývala příslušnice nejstaršího řemesla ruské národnosti. Já tu noc probrečel, padla na mě těžká deka," líčil Fišar.

Podržel ho skvělý činoherní soubor

"A k tomu ještě, jak jsem měl tu zlomenou ruku, mi tehdy dole v tom strašidelném ,hotelu‘ odmítli dát pivo, protože prý mám být na nemocenské. Takže to byla má první noc v tomto městě," pousmál se dnes už v Ostravě zdomácnělý Jan Fišar.

Naopak jej povzbudil báječný činoherní soubor. Divadlo mělo tehdy a stále má celorepublikovou pověst. Dnes Jan Fišar bydlí v centru Ostravy. Prahu si stále nosí v srdci, pravidelně slýchává kostelní zvony, které mu připomínají ty z pražských Vinohrad.