Města posunula čas tradičních půlnočních ohňostrojů na odpoledne. (Ilustrační snímek)

Města posunula čas tradičních půlnočních ohňostrojů na odpoledne. (Ilustrační snímek) | foto: Tomáš Cetkovský, iDNES.cz

Konec tradice. Půlnoční ohňostroje z měst zvolna mizí

  • 2
Silvestrovský půlnoční ohňostroj se v Moravskoslezském kraji stává vzácností. Letos nový rok světlicemi přivítají zase o dvě města méně. Radnice cílí na děti. Ohňostroje přesunuly do adventních programů a na odpoledne.

Obřím půlnočním ohňostrojem vítal Nový Jičín přicházející rok dlouhá léta. Pak ho přesunul na novoroční podvečer. Scházely se stovky lidí. Minulý rok se ohňostroj přesunul zpět na půlnoc. A lidem se to nelíbilo. Psali, že na něj chtějí i s dětmi. Letos se proto sejdou už v silvestrovských dvacet hodin. Půlnoci odzvonilo.

"Poprvé zkoušíme silvestrovský ohňostroj v osm hodin večer. Přicházely nám četné žádosti rodičů menších dětí, abychom jej posunuli na vhodnější hodinu. A psali nám i starší občané," vysvětlila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Patnáct minut před světelnou show radnice přítomným promítne filmový snímek, který jim připomene nejdůležitější historické okamžiky Nového Jičína v dějinách. Připraven je i program. "Lidé se v centru města sejdou a pak mohou jít dál za silvestrovskou zábavou," dodává Machková.

Nový Jičín není jediný, stejně se letos rozhodl i Vítkov. Také tam letos světlice nad místní náměstí vyletí dřív, v pět odpoledne, a také s doprovodným programem. Podle starosty Pavla Smolky kvůli místním dětem. Na Opavsku tak definitivně zanikla půlnoční ohňostrojová tradice, Vítkov byl posledním městem, kde ji dodržovali. A podobně se tato tradice vytrácí z celého kraje. Důvody jsou různé. Úspory, bezpečnost i snaha zaměřit se na větší spektrum obyvatel.

"Neděláme půlnoční ohňostroje od roku 2005, přesunuly se do programu vánočního jarmarku. Opavané v posledních letech měli ohňostroj spojený s rozsvěcováním vánočního stromu, letos byl mikulášský," říká Monika Štěpánková z opavské radnice. Důvodem byly úspory, teď totiž ohňostroj financuje pořadatel jarmarku, ne město.

"O půlnoci se na náměstí také scházeli mladí lidé, kteří sami odpalovali petardy a světlice, bylo to nebezpečné.

Navíc na silvestra se o půlnoci střílí všude. Přesunem na jiný termín se ten náš stal výjimečným," vysvětlila Štěpánková.

Tradici dodržuje jen pár vytrvalců

Během posledních let však ohňostroj přesunula či zrušila většina měst. "Je to i finanční záležitost," vysvětlil hlučínský mluvčí Miroslav Pech. V Karviné zase chtěli mít u ohňostroje i program. "O půlnoci už mají restauratéři zavřeno, není tam žádný program. Lidé by na náměstí šli jen kvůli ohňostroji," sdělila mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

V Karviné tak světlice nad městem létají při zahájení jarmarku a v jeho závěru. "Někdo by mohl argumentovat, že ohňostroj na silvestra je tradice a k adventu nepatří. Ano, ale děláme to takto," připustila Swiderová.

Tradici tak drží už jen pár posledních vytrvalců. Havířov, který světlice odpaluje v centrálním parku. Frýdek-Místek, kde lidé pravidelně o novoroční půlnoci vyrážejí za ohňostrojem na most přes řeku Ostravici u bývalé víceúčelové haly. A v Ostravě se o půlnoci blýská nad prostranstvím před slezskoostravskou radnicí.

Tradice společných oslav Nového roku sahá do dávné minulosti, například novoroční kalendáře se rozdávaly už v 15. století. Centrální městské ohňostroje jsou ale až záležitostí minulého století.