Grossmannova vila už je chráněnou památkou. | foto: Z publikace Slavné vily MS kraje

Ostrava chce zachránit tři historické vily. Chystají se rekonstrukce

  • 9
Nezájem kupců o památkově chráněnou Grossmannovu vilu Na Zapadlém a strach památkářů o osud dvou historických domů v areálu městské nemocnice přiměl ostravské radní k novému rozhodnutí.

Vlastně ke dvěma. „Souhlasili jsme s návrhem na prohlášení obou vil v areálu nemocnice nemovitou kulturní památkou. A rozhodli, že všechny tři historické vily zrekonstruujeme,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Kdysi honosné rodinné sídlo stavitele Františka Grossmanna mezi ulicemi Na Zapadlém a 28. října je už od roku 2005 nevyužité a chátrá. „Jen ostraha stojí téměř milion korun ročně,“ zdůvodnilo minulé vedení města záměr prodeje. Ani přes opakované snahy se však nenašel kupec.

Cena byla nízká, nikomu se ale nechtělo investovat 30 až 40 milionů do oprav pod dohledem památkářů. Současní radní rozhodli, že se do toho pustí město. Ve vile chce mít reprezentační společenské, jednací i ubytovací prostory.

Budoucí využití dvou sousedních vil z přelomu 19. a 20. století (Nemocniční ulice č. 18 a Hornopolní ulice č. 7), které vyprojektoval ostravský architekt Bohumil Židlický, zatím není jasné.

„V jedné původně žila rodina architekta, ve druhé sídlil ředitel nemocnice. Dnes jsou obě propojené přístavbou lékárny a v jedné z vil má lékárna své zázemí. V budoucnu ale chceme tuto přístavbu zbourat a lékárnu přestěhovat do přízemí několikapatrového objektu garáží, který postavíme na parkovišti před nemocnicí,“ nastínil plány Tomáš Macura.

„Památkáři se obávali, že cenné vily by mohla ohrozit plánovaná výstavba moderního pavilonu chirurgických oborů,“ přiblížil důvody, které přiměly ministerstvo kultury zahájit řízení o prohlášení městských vil za kulturní památky.