Železobetonový skelet se měl proměnit v administrativní budovu. Firma však práce na stavbě zastavila.

Železobetonový skelet se měl proměnit v administrativní budovu. Firma však práce na stavbě zastavila. | foto: Jaroslav Ožana, MAFRA

Radní Ostravy rozehráli boj o nedostavěný skelet

  • 8
Novým radním Ostravy došla trpělivost s firmou Red House Development, která opakovaně žádala o odklad termínu pro dostavbu takzvaného skeletu. „Ještě o tom budou muset rozhodnout zastupitelé. Rada ale doporučila, abychom termín už dále neprodlužovali,“ oznámil primátor krajského města Tomáš Macura (ANO).

A naznačil, co se bude dít, když přelomové stanovisko zvítězí.

„Firma nám bude muset pozemky vedle krajského úřadu vrátit. Bezplatně. Máme totiž ujednánu smluvní pokutu ve výši kupní ceny. My pak tu rozestavěnou budovu krajského sídla komunistů z konce 80. let minulého století zbouráme. Je to vřed na tváři města, který měl zmizet už dávno,“ líčí Macura.

Tak jednoduché to ale nebude. Třeba opoziční zastupitel Lukáš Semerák (Ostravak) pro takový postup hlasovat odmítá.

„Vedení města dělá chybu. Strká hlavu do písku. Jestli si myslí, že firma bez soudního sporu vrátí pozemky, které ji stály 53 milionů, plete se. Začne boj, který potrvá dlouho a nepřinese dobré řešení pro nikoho,“ varuje.

Firma Red House se nevzdá bez boje

Jeho slova nepřímo potvrdila předsedkyně představenstva Red House Development Sylvie Pyszková.

„Ještě jsme se neseznámili s oficiálním usnesením rady města, proto se nemohu vyjádřit,“ zdráhala se nejdříve rozhodnutí komentovat. Nakonec připustila, že když město přitlačí, firma se rozhodně nevzdá bez boje. Ten svedou právníci.

Firma zaplatila městu 33 milionů korun za pozemky se skeletem a 20 milionů za hotový projekt. Slíbila, že promění železobetonovou kostru v administrativní budovu Red House s téměř 13 tisíci metry čtverečními kancelářských, komerčních i restauračních ploch. Moderní devítipatrový dům měl být hotov v roce 2010. Jenže není dodnes.

Nový vlastník se sice postaral o to, aby se na nevzhledné monstrum vrátili dělníci, ale protože nesehnal nájemníky, záhy práce zastavil a od projektu couvl. Od té doby opakovaně žádal město o odklad termínu dostavby. Bývalí radní firmě vždy vyhověli. Noví ale nechtějí. Poslední termín vyprší 31. srpna.

„Smlouva je jasná. Pokud ji firma nedodrží, měla by nám pozemky vrátit. Pokud se obrátí na soud, jsem přesvědčený, že máme silné postavení,“ tvrdí primátor Macura.

Město může na svůj postoj doplatit, varuje opozice

Argumentuje nejen tím, že město projevilo dobrou vůli už několikrát, když termín odsunulo. Podle něj noví radní s firmou od ledna jednali a žádali jasné důkazy toho, co chce vlastně stavět. Marně.

„Firma ten čas promrhala. Na začátku její zástupci opakovali, že tam buď postaví vědeckou knihovnu nebo univerzitu nebo polyfunkční dům. Od začátku jsme tvrdili, že první dva projekty jsou nereálné. Uznali to až teď a ujišťují, že pracují na projektu polyfunkčního domu. Jenže nemají žádné studie, vizualizace, nic. A my nemáme záruky, že nejde zase jen o plané sliby,“ obhajuje tvrdý postoj primátor.

Podle Semeráka na to ale město může doplatit.

„Vím, že firma Red House požádala stavební úřad Moravské Ostravy o změnu účelu užívání, takže na projektu pracuje. Je v zájmu města dát jí pár měsíců navíc, aby zpracovala projekt. Skoupila totiž okolní parcely, takže nakládání s pozemky pod skeletem může městu ztížit,“ upozornil.

„Navíc je možné, že pokutu ve výši kupní ceny označí soud za nepřiměřeně vysokou,“ vysvětluje. „Pozemky jsme koupili,“ potvrdila MF DNES Pyszková s tím, že počká na rozhodnutí města a pak zváží právní kroky.