Budova ostravského magistrátu, v němž v současnosti sídlí i radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Budova ostravského magistrátu, v němž v současnosti sídlí i radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. | foto: ostrava.cz

Moravská Ostrava chce mít radnici v domě zadluženého podnikatele

  • 3
Plán Moravské Ostravy na stěhování obvodní radnice z Prokešova náměstí do objektu bývalého Mioru v centru města budí nadšení, pochybnosti i obavy. Dům vlastní přes jiné firmy kontroverzní podnikatel Daneš Zátorský, jehož impérium se topí v dluzích.

Stěhování radnice nadchlo lidi, kteří doufají, že příchod 180 úředníků obvodu i návštěvníků do Velké ulice oživí skomírající jádro města.

Pochybnosti má na druhou stranu nejen předseda opozičního klubu ODS v obvodě Miroslav Svozil, ale i podnikatelé, kteří znají zákulisí.

Bojí se, že kdyby věřitelé poslali Zátorského firmy do insolvence, dostane se do potíží i radnice.

"Budova stojí na pozemcích jiného vlastníka. Podle mých informací je v zástavě a na prodej, protože vlastník nesplácel úvěr České spořitelně. Dluží i za teplo, proto tam nefunguje topení. To je důvěryhodný partner pro radnici?" ptá se podnikatel, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

Proč se stěhuje radnice

Moravská Ostrava a Přívoz jako jediný ze 23 obvodů krajského města nemá dnes vlastní sídlo. Dřív mu patřila budova na Prokešově náměstí, tu vlastní magistrát. Obvod obývá jen jedno její křídlo. Prostory mu ale nestačí. Navíc kvůli sporům radních obvodu a města musí nově platit nájem 6,5 milionu korun ročně. Chtějí do "svého".

"Co kdyby někdo skoupil pohledávky a poslal vlastníka budovy do insolvence? Správce může ze zákona po prohlášení konkursu vypovědět nájemní smlouvy," dodal.

MF DNES se víckrát pokusila Daneše Zátorského oslovit, ten ale nereagoval.

Bývalý starosta obvodu Miroslav Svozil není proti samotnému stěhování radnice do centra. Vadí mu ale, že radní o záměru předem neinformovali obyvatele obvodu ani zastupitele a nevypsali na nové budoucí sídlo výběrové řízení.

"Nechápu, že tak vážné téma neřešili se zastupiteli. Požádal jsem starostu, aby se tak stalo na našem nejbližším jednání 12. prosince," říká Svozil.

To už ale může být smlouva hotová. Radnice totiž svolala na úterý tiskovou konferenci, kde oznámí své rozhodnutí.

Za jakých podmínek si chce budovu pronajmout, zatím prozradit nechce. "Vše sdělíme po jednání úterní rady," říká mluvčí obvodu Jana Pondělíčková.

"Dokud rada nerozhodne, není o čem mluvit. Chceme předejít fámám," říká i radní Lukáš Semerák.

Ačkoli smlouva ještě podepsaná není, vlastník budovy ve Velké ulici už vystěhoval většinu nájemníků, kteří mu platili 2,8 milionu korun ročně. Zbytek podle jednatele firmy Roberta Švece odejde do konce roku. Zároveň začíná příprava rekonstrukce pro potřeby radnice.

"Je to moje podnikatelské riziko. Kdybych čekal na uzavření smlouvy, nestihl bych opravy v termínu. Věřím, že se dohodneme. Právníci obou stran teď dolaďují znění smlouvy a radní rozhodnou, zda ji přijmou," uvedl Švec.

Potíže společnosti VOKD ani dluhy samotné firmy Trimex Office Centrum se podle něj budovy budoucí radnice nedotknou.

"Naše firma má sice závazky, ale když bude mít nájemce, pravděpodobnost insolvence je nulová. Netopíme, protože jsme sami ukončili smlouvu s Dalkií. Radnice uzavře vlastní smlouvy na dodávky energií," vysvětlil.