ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Radnice z rozpočtů zaplatí, co si lidé odhlasují. Ne všude o to stojí

  • 0
Co mají města a obce pořizovat za veřejné peníze? V uplynulých měsících o vlastních návrzích poprvé hlasovali obyvatelé několika lokalit v Moravskoslezském kraji. Všude tam, kde se radnice rozhodly vyzkoušet takzvaný participativní rozpočet. Počáteční zkušenosti s ním jsou však velmi rozdílné.

Například obyvatele Krnova první výzva ke spolurozhodování o rozdělení částky 300 tisíc korun letos v lednu vůbec neoslovila. „Přihlásila se jen jedna žena, která hledá prostory pro stálou výstavu sbírky panenek a kočárků. Pro záměr sice získala téměř 150 podpisů, ale její projekt nesplňoval základní kritéria,“ řekla mluvčí města Dita Círová.

Podotkla však, že město se pokusí splnit ženě její sen jiným způsobem. A nenechá se odradit prvním neúspěchem participativního rozpočtu. „Naopak, na návrh radních ve středu zastupitelé částku navýšili na půl milionu korun. V nejbližších dnech vydáme novou výzvu, kde upřesníme, do kdy a za jakých podmínek mohou lidé znovu hlásit své projekty,“ sdělila Círová.

„A pokusíme se do toho více zapojit veřejnost, například i prostřednictvím dětských parlamentů,“ doplnil koordinátor projektu Zdravé město Krnov Tomáš Kolárik.

V ostravských obvodech byl velký zájem

Příčinou nezájmu Krnovanů mohla být striktní finanční hranice, náklady na projekt se totiž musely pohybovat v rozmezí od 100 do 300 tisíc korun. Naproti tomu v ostravském obvodě Jih, kde byla kritéria volnější a už loni se rozdělovalo prvních pět milionů, zájem předčil možnosti.

Pro čtyři tamní lokality lidé přihlásili 47 projektů v součtu za téměř 22,5 milionu. Z nich téměř čtyři tisíce hlasujících vybraly 18 vítězných návrhů, které se letos stanou skutečností. Některé už vznikají. Předpokládané náklady se tam přitom pohybují od pouhých 14 tisíc korun za lavičky v Zábřehu až po milion za hřiště v Hrabůvce.

„Dvě lavičky na přání už stojí tam, kde je lidé chtěli. V minulých dnech naše Technické služby také rozmístily sedm odpadkových košů na sídlišti Bělský Les. Počítali jsme, že budou stát 24 tisíce korun, ale nakonec vyšly i se sloupky a montáží na méně než polovinu,“ vylíčila mluvčí Jihu Martina Gavendová.

Podotkla, že strážníci tento týden začali montovat do 60 domácností osamělých seniorů ve třech lokalitách obvodu takzvanou senior linku, která umožní lidem v tísni spojit se nouzovým tlačítkem s dispečinkem městské policie. Služba je zdarma a zájemců je tolik, že na ni čekají průměrně rok. Staří obyvatelé Jihu se jich teď ale dočkají dříve právě díky financím od radnice.

„Mohlo jich být až 80, v každé ze čtyř lokalit 20, jenže ve Výškovicích dostal projekt málo plusových a k tomu 26 minusových hlasů. Nevíme, proč lidé užitečná tlačítka nepodpořili. Můj osobní názor je, že mohlo jít o rivalitu mezi navrhovateli a podporovateli projektů,“ dodala Gavendová s tím, že letos radnice nabízí lidem šanci rozhodnout o rozdělení sedmi milionů. Projekty mohou hlásit do konce června.

Obyvatelé Ostravy – Mariánských Hor a Hulvák odevzdali na konci minulého roku 25 použitelných návrhů, veřejnost o nich hlasovala až letos od února do 10. března. Do fyzického hlasování se mohli zapojit obyvatelé obvodu ve věku od 16 let. Rozhodovali o použití 1,5 milionu.

„Osobně přišlo na radnici hlasovat 440 lidí, což nás mile překvapilo. Další hlasovali on-line, odevzdali celkem 3 425 hlasů,“ řekla starostka obvodu Liana Janáčková.

Doplnila, že zvítězil projekt hřiště, které má vzniknout za půl milionu na nevyužívaném prostoru v Klicperově ulici vedle Střední odborné školy waldorfské. Uspěly také návrhy na montáž 15 bezpečnostních tlačítek pro seniory, instalaci městského mobiliáře v Hulvákách, vybudování hřiště pro nejmenší na sídlišti Fifejdy I. či ozdobné kašny před kostelem. V on-line hlasování získal největší podporu mezinárodní turnaj fotbalových školiček.