Úsměvy zůstaly v moravskoslezském štábu SPOZ jen na předvolebních plakátech.

Úsměvy zůstaly v moravskoslezském štábu SPOZ jen na předvolebních plakátech. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jít k Babišovi, mohl jsem být ve Sněmovně, bilancoval kandidát SPOZ

  • 3
Ty dvě strany jsou na opačné straně politického spektra, přesto je v sobotu něco spojilo. To "něco" byla těžká volební porážka. V krajských štábech ODS a SPOZ, které se v Ostravě nacházely asi kilometr od sebe, zavládla pochmurná nálada.

Do ticha potemnělého baru Aston, kde seděli kandidáti SPOZ, se ozýval hlas televizní moderátorky. Sdělovala průběžné volební výsledky. Čísla, jichž dosahovala SPOZ v Moravskoslezském kraji, ostatně jako i všude jinde, byla nízká. Třeskutě nízká. Nedosahovala ani tří procent. 

Lídr Martin Pecina výsledky sledoval v Praze. Byla sobota, půl čtvrté odpoledne. Sečteno zhruba padesát procent hlasů v zemi. "Věřím, že se ještě přehoupneme přes pět procent," tvrdila dvojka moravskoslezské kandidátky Martin Schubert.

Kompletní krajské volební výsledky

Lídr Hnutí ANO v Moravskoslezském kraji Josef Hájek.

Josef Hájek (ANO) - jeden z vítězů voleb na Ostravsku

Na jeho slova ale nedošlo. 2,19 procenta. To byl konečný výsledek SPOZ v Moravskoslezském kraji. Očekávání kandidátů byla přitom zhruba čtyřnásobně vyšší.

"Zhruba před rokem a půl jsem dostal nabídku od pana Faltýnka a Babiše. A shodou okolností ve stejnou dobu i od kolegů pana Zemana. Více demokratických principů jsem viděl v SPOZ. Kdybych se rozhodl pro pana Babiše, tak jsem možná teď ve Sněmovně. Ale bohužel s jeho principy jsem se neztotožňoval," poznamenal Martin Schubert.

Když do štábu ODS v Sokolské ulici přijel krajský lídr Zbyněk Stanjura, měl vážný výraz ve tváři.

Jak podotkl, zisk pouhých 5,5 procenta je ještě horším výsledkem, než čekal. Co stojí za neúspěchem ODS? "Určitě je to pád vlády, to, co se stalo na Úřadu vlády, a to, že byly předčasné volby. To si myslím, že nás srazilo na historické minimum," řekl jediný moravskoslezský poslanec za ODS Stanjura a netajil, že největším překvapením voleb byl nejen pro něj úspěch hnutí jednoho muže, tedy Babišova Hnutí ANO a Okamurova Úsvitu.

Bývalý moravskoslezský hejtman a nyní europoslanec Evžen Tošenovský neskrýval povolební roztrpčení.

O nutnosti restartu ODS mluvil i europoslanec Evžen Tošenovský. "Dosažený volební výsledek je velmi, velmi špatný. Znamená to, že ODS bude muset začít tvořit a přesvědčovat o svých ideích od začátku," konstatoval Tošenovský, který letos v létě zvažoval, zda přijmout nabídku strany a vést ODS v Moravskoslezském kraji do předčasných sněmovních voleb.

"Nemůžu kandidovat vždy a všude. Vždy jsem se držel pravidla, že hraji jednu hru, nikdy jsem nepřekrýval funkce. Tedy jen jednou, ale to byla administrativní záležitost. Bylo to v době, kdy jsem byl hejtmanem a primátorem současně," okomentoval Evžen Tošenovský své rozhodnutí nevzít post stranické jedničky ve sněmovních volbách.

Žádný smích nezněl ani ve moravskoslezském štábu TOP 09. Před třemi roky strana vyslala ze severní Moravy a Slezska tři zástupce, letos jen jednoho. A to ještě ne jedničku, dosavadního poslance a starostu Čeladné na Frýdecko-Místecku Pavola Lukšu. Toho přeskočili další tři kandidáti v čele se starostou Bolatic na Opavsku Herbertem Paverou, novým poslancem.

Starosta Bolatic na Opavsku a nový poslanec za TOP 09 Herbert Pavera.

Ostatně v "jeho" obci TOP 09 dokonce zvítězila. "Na jedné straně mám obrovskou radost, že mi voliči dali takovou důvěru, na druhé straně jsem hodně zklamaný, že TOP 09 dostala v kraji tak málo hlasů. A to i přesto, že na kandidátce byli vzdělaní, kvalitní lidé - lékaři, učitelé, řada úspěšných starostů," komentoval výsledky muž, který ze čtvrtého místa poskočil na první.

Pavera také zalitoval, že se lídr Lukša dostal mimo poslanecké lavice a vysvětluje to jeho působením v Poslanecké sněmovně. "Byl poslanec a lidé jej možná právě za to potrestali. Je mi to líto, dokázal neuvěřitelným způsobem rozvíjet Čeladnou," řekl Pavera (vyjádření Pavola Lukši si přečtěte zde).

,