Pětiletá Eliška se narodila předčasně. Dětská mozková obrna zpomalila její vývoj. Teprve leze po čtyřech. Ale v novém lokomočním centru Sanatorií Klimkovice se teď učí i chodit. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Malou Elišku může rozchodit speciální cvičení. Pojišťovna ho nehradí

  • 12
Eliška je ve svých pěti letech zhruba na úrovni ročního dítěte. Leze po čtyřech a dokáže říct asi padesát slov. Po předčasném porodu jí diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. V novém rehabilitačním centru Sanatorií Klimkovice ji s pomocí speciálních přístrojů učí chodit.

Chvíli se šibalsky směje, zapne svaly a snaží se běžet. Záhy zpomalí, zastaví a copatou hlavu pokládá čelem na červenou desku, jako by se chtěla prospat.

Fyzioterapeutka ale malou Elišku odpočívat nenechá. Ani její máma. „Eli, narovnej se. Kuk,“ volá na ni.

A dívenka se snaží znovu „pochodovat.“ Upevněná ve cvičebním stroji, bez něhož by nedokázala ani stát.

„Narodila se mi předčasně, v šestém měsíci těhotenství - s diagnózou dětská mozková obrna. Má slabou celou levou stranu těla, takže zatím nechodí. Ale já doufám, že jednou chodit bude. To bych si moc přála,“ svěřuje se Zuzana Němcová z Lichnova na Novojičínsku.

Její přání není nereálné, i když Eliška je ve svých pěti letech zhruba na úrovni ročního dítěte.

„Ale její vývoj jde stále dopředu. Slovní zásoba se rozšiřuje. A například před pár dny se Eliška poprvé dokázala sama zvednout ze země, zapřít o postel a vlézt si do nízkého křesla, které máme v pokoji. Překvapila mě tím. Měla jsem velkou radost,“ líčí matka dívky.

Peníze na léčbu shání přes nadace

Zuzana Němcová pravidelně jezdí do Sanatorií Klimkovice, kde její dcera absolvuje speciální rehabilitační programy. Na intenzivní cvičení, které nehradí zdravotní pojišťovny, shání peníze přes různé nadace.

Tentokrát Eliška poprvé navštěvuje každý den i nové lokomoční centrum se speciálním přístrojem, ve kterém se učí správně chodit. Lokomoční centrum je unikátní tělocvična se třinácti rehabilitačními stroji a chodníky určenými k nácviku chůze i pro nechodící děti. Sanatoria Klimkovice, která se postupně mění z klasických lázní ve špičkové neurorehabilitační centrum, vybudovala neobvyklou tělocvičnu za dva miliony korun ve své dětské léčebně.

„Každá novinka pomáhá. Od žádných přístrojů ale nečekám zázraky. S Eliškou rehabilitujeme už od šesti měsíců věku. Aby jednou mohla chodit, budeme muset ještě dlouho dřít. Ale při každém pobytu v Klimkovicích dělá pokroky, a to je důležité,“ shrnuje Zuzana Němcová.

Za pravdu jí dává primářka dětské léčebny v Klimkovicích Eva Kubíčková.

„Zázraky neumíme. Neslibujeme rodičům, že když přivezou dítě na vozíku, za čtyři týdny odsud odejde po svých,“ zdůrazňuje. „Ale 80 procent dětí po náročné fyzioterapii dosahuje velkých pokroků. A desítky dětí, které byly na vozíku, po opakovaném pobytu chodí o berlích,“ dodává neuroložka Kubíčková.