Nemocnice, lázně a další zařízení v kraji investovali do zařízení i nových...

Nemocnice, lázně a další zařízení v kraji investovali do zařízení i nových přístrojů. Nových prostor se dočkali například pacienti oddělení sociální hospitalizace v Rýmařově na Bruntálsku | foto: Radka Miloševská

Rekonstrukce i nové přístroje. Jeden pacientkám zlepší sexuální prožitek

  • 0
Modernější prostředí i lepší péči začaly nabízet svým pacientům či klientům nemocnice, ale také lázně a sociální zařízení v Moravskoslezském kraji.

Nemocnice v Havířově po dvouměsíční rekonstrukci za 5,3 milionu korun nabízí větší komfort pacientům léčebny dlouhodobě nemocných, urologie i neurologie. Tato lůžková oddělení v monobloku se totiž dočkala nových sociálních zařízení.

„Původní hygienické zázemí na jednotlivých odděleních tvořily kabiny WC se společným vstupem pro muže a ženy a jedna kabina WC s předsíní pro zaměstnance. Umývárna před kabinami byla společná. Nyní jsou toalety pro pacienty dělené podle pohlaví a vstup na sociální zařízení je vždy přes předsíň. Součástí vybavení jsou WC, sprcha a umyvadlo,“ říká mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová s tím, že toalety pro zaměstnance jsou oddělené.

V pokojích je jich méně

Více soukromí i bezbariérové prostory získali obyvatelé domova pro seniory v Rooseveltově ulici v Opavě. Donedávna žili ve tří až čtyřlůžkových pokojích. Dnes mají k dispozici jedno nebo dvoulůžkové pokoje a kromě toho několik společenských místností.

Díky asi roční rekonstrukci budovy za 45 milionů korun z peněz Moravskoslezského kraje a švýcarských fondů se tak zcela změnily podmínky pro poskytování sociální služby 41 seniorům starším 65 let, kteří se neobejdou bez pravidelné pomoci jiných lidí.

„Moravskoslezský kraj mění ústavy ve skutečné domovy,“ říká hejtman Miroslav Novák. „Cílem je zkvalitnění života seniorům,“ dodal náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Svatomír Recman.

V Rýmařově odstranili bariéry

Také pacienti oddělení sociální hospitalizace v Rýmařově na Bruntálsku se dočkali lepšího prostředí. Po tříměsíční rekonstrukci nevyužitých prostor bývalého radiodiagnostického oddělení mají pacienti k dispozici šest dvoulůžkových pokojů, bezbariérové sociální zařízení, novou kuchyňku, ergoterapeutickou dílnu i společenskou místnost.

Rekonstruované prostory v Rýmařově.

„Zkvalitnili jsme prostředí pro poskytování sociálních služeb, zvýšil se komfort pro pacienty i personál. Důvodem rekonstrukce byl i záměr odstranit bariéry,“ sdělil správce nemocnice v Rýmařově Vladimír Růžička.

Lůžková zařízení v Rýmařově a Bruntále převzala v roce 2005 skupina Agel a vytvořila z nich Podhorskou nemocnici. „Za ulynulých deset let investovala skupina do nákupu nových přístrojů a modernizace Podhorské nemocnice už přes 120 milionů korun,“ říká mluvčí Agelu Radka Miloševská.

V lázních mají unikátní přístroj

Lepší prostředí i péči nabízejí pacientům také lázně v regionu. Například Lázně Darkov nyní nakoupily za 27 milionů korun unikátní přístroje pro léčebnou rehabilitaci, ale také pro estetickou medicínu. Jako první v Česku i zemích Visegrádské čtyřky mají zařízení s robotickými ortézami pro obnovu chůze. Výjimečné jsou ale i další přístroje zaměřené na koordinaci pohybu, terapii ruky, úlevu od bolesti, tvarování postavy a hubnutí.

V Lázních Darkov využívají nové přístroje. Jeden z nich, zařízení s robotickými ortézami pro obnovu chůze je první v Česku i zemích Visegrádské čtyřky

„Speciální je také náš přístroj pro zlepšení intimních částí ženského těla - neinvazivní modelaci stydkých pysků. Lepší pružnost tkáně stydkých pysků zajistí lepší vzhled zevního genitálu a tím i lepší prožitek sexuálního styku,“ říká mluvčí lázní Miroslav Slaný.

V lázních se léčí pacientky po gynekologických operacích i ženy, které nemohou otěhotnět. A podle generální ředitelky Pavlíny Filipi právě těm nabídnou lázně léčbu přístrojem zdarma. Pomoci může ale také ženám, kterým z důvodů různých zdravotních problémů ochabuje svalstvo v celém těle. A nejen to.

„Přístroj testujeme i pro muže, kterým by mohl pomoci zmenšit zvětšenou prostatu a tím snížit riziko rakoviny,“ dodala ředitelka Filipi.