Ostravské lékařské univerzitě se přihlásil rekordní počet dárců vlastních těl

Ostravské lékařské univerzitě se přihlásil rekordní počet dárců vlastních těl | foto: Profimedia.cz

Rekordní počet lidí chce po smrti věnovat své tělo pro vědecké účely

  • 3
Už 250 lidí se přihlásilo na výzvu nové Lékařské fakulty Ostravské univerzity, která hledala dárce těl pro vědecké účely. Fakulta už musela projekt pozastavit. Hlásí se většinou osamocení lidé a také ti, co chtějí být užiteční společnosti. Univerzita po dvou letech zajistí kremaci.

"Nejdříve jsme přijímali telefonáty z celé republiky, pak jsme se omezili jen na Moravskoslezský kraj a následně už jsme celou akci museli dočasně pozastavit," sdělila proděkanka pro studium lékařské fakulty Ivona Závacká.

I když se univerzitě hlásili i mladší lidé, převážné většině z nich je 50 a více. Někteří z dárců se podle mluvčí zmiňovali, že chtějí být užiteční i po smrti a vnímají to jako jakousi splátku společnosti. Jiní se zase obávají toho, že by se nikdo nepostaral o jejich pohřeb, protože žijí osaměle.

"Jeden ze starších mužů se vědě upsal proto, že má určité sexuální potíže a nemůže se ani s pomocí lékařů dopátrat jejich příčiny," uvedla mluvčí univerzity Eva Kijonková s tím, že muž s nadsázkou podotkl, že snad příčinu jeho strádání odhalí po jeho smrti mladí medici. Kdo změní názor, může své rozhodnutí darovat tělo vědě kdykoliv odvolat.

Těla musíme nejdříve balzamovat a zafixovat

Mluvčí uvedla, že těla zesnulých jsou velmi vzácným a nedostatkovým studijním materiálem a u každého se musí vystřídat desítky studentů.

"Žádné modely či 3D atlasy pro výuku těla mrtvých nenahradí. Navíc i v případě darovaného těla je potřeba jejich předpřípravy," uvedla Kijonková.

Cílem je, aby se studenti učili pracovat s živými lidmi. "Těla se nejdříve musejí balzamovat a konzervovat fixační tekutinou. Jen tak nabudou podobné vlastnosti, jako má živý člověk," vysvětlil děkan lékařské fakulty Arnošt Martínek.

Ve smlouvě, kterou se školou podepisují, se dárci zavazují k tomu, že o svém rozhodnutí informují rodinu, svého lékaře nebo například ústav, ve kterém žijí. Ti pak po jejich smrti neprodleně uvědomí Ústav anatomie Ostravské univerzity.

Ústav podle Kijonkové garantuje, aby se s tělem vždy nakládalo v souladu se zásadami lékařské etiky. Ústav také po dvou letech zajistí kremaci (bez obřadu) a rozptyl popela, uložení urny nebo její předání pozůstalým.

,