Bruntálský zámek.

Bruntálský zámek. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Restituce blokují pozemky. Nechceme Bruntál brzdit, říká Německý řád

  • 6
Budoucí rozvoj Bruntálu má ve svých rukou Německý řád, známý spíš pod historickým názvem Řád německých rytířů. Pokud získá od státu část pozemků, které chce město připravit a nabídnout investorům ochotným zaměstnat místní obyvatele, jeho představitelé slibují, že nebudou bránit rozkvětu města a s radnicí se dohodnou.

Pokud jim je ale stát nevydá, jednání o strategických pozemcích se mohou protáhnout, a tím zkomplikovat přípravu průmyslových zón.

„Nezaměstnanost v Bruntále i okolních obcích je vysoká, blíží se třinácti procentům. A trvá už dlouho. Důsledky jsou nepříjemné pro všechny: nízká kupní síla, zhoršená dopravní dostupnost, odliv mladých lidí z našeho regionu, nižší výběr daní a tím i nižší rozpočet města a obcí. To vše jsou důvody, proč další rozvoj Bruntálu záleží na připravenosti technické infrastruktury a dvou rozvojových ploch pro průmysl a podnikání: Východ (25 ha) a Sever (10 ha),“ uvedl bruntálský zastupitel, předseda komise Integrovaného plánu rozvoje města, Luděk Šarman.

Právě jeho komise jednala v pátek se zástupci Německého řádu, který žádá v rámci restitucí o navrácení rozsáhlých majetků včetně asi čtyř hektarů pozemků v plánovaných rozvojových zónách. Protože o nich zatím stát nerozhodl, patří mezi blokované, a brzdí tak přípravu zón.

Rytíři ale ujišťují, že jejich cílem je snaha pomoci rozvoji města i regionu. „Pokud pozemky získáme, budeme s městem jednat o jejich prodeji nebo výměně. Rozhodně chceme vyjít vstříc,“ řekl MF DNES Robert Rác, sekretář velmistra řádu pro Čechy, Moravu a Slezsko.

Šarman potvrdil, že stejný slib dostal také od Metoděje Hofmana, vikáře velmistra. „Představitelé řádu uvedli, že v žádném případě nechtějí brzdit průmyslový rozvoj města a jsou připraveni hledat kompromis. Informovali nás také, že se chtějí podílet na veřejném dění v Bruntále a okolí, stejně jak to řád dělal několik století až do začátku 2. světové války, kdy byl potlačen nacistickým režimem. Zaměří se hlavně na oblasti zdravotní péče, sociálních služeb a vzdělávání,“ poznamenal Šarman.

Klíčovým bude podle zástupců obou stran 1. leden 2016, do kterého má být jasno, zda je restituční nárok Německého řádu uznán krajským pozemkovým úřadem jako oprávněný, nebo zda o něm bude muset v následujících měsících rozhodovat soud.

Ve druhém případě by město uvítalo, kdyby se řád svých nároků vzdal. Jinak se totiž mohou spory o majetek táhnout léta a příprava rozvojových zón nebude možná. K tomu se zatím řád nevyjádřil. Jeho představitelé se dohodli se zástupci města, že další jednání budou pokračovat začátkem příštího roku.