František Václav Lobkowicz je po transplantaci jater. Cítí se lépe, přesto požádal papeže Františka o jmenování pomocného biskupa. Vatikán by mohl jeho jméno oznámit do Velikonoc.

František Václav Lobkowicz je po transplantaci jater. Cítí se lépe, přesto požádal papeže Františka o jmenování pomocného biskupa. Vatikán by mohl jeho jméno oznámit do Velikonoc. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Chybí poslední dva hektary, pak biskupství udělá tečku za restitucemi

  • 4
Restituční nároky výrazně přepsaly katastrální mapy v Moravskoslezském kraji. Vlastníkem řady budov i parcel je opět římskokatolická církev. Její součástí jsou Biskupské lesy, které obhospodařují zalesněné pozemky a dávají práci stovkám lidí.

V celém Biskupství ostravsko-opavském, které zahrnuje jedenáct děkanátů (Ostrava, Karviná, Frýdek, Místek, Nový Jičín, Bílovec, Opava, Hlučín, Krnov, Bruntál a Jeseník), chybí už jen dva hektary pozemků k tomu, aby biskupství mohlo udělat tečku za přebíráním majetku v rámci církevních restitucí.

„Většinu budov, polí i lesů v Beskydech obhospodařujeme od začátku roku 2015. Jen na vrácení velké části lesů na Jesenicku jsme čekali až do poloviny toho roku. Nyní má biskupství zpátky 99,99 procent majetku. Chybí pouhé dva hektary,“ říká generální vikář diecéze Martin David.

Větší církevní akce roku

  • 4. 2. Fulnek, Den zasvěceného života
  • 21. až 23. 3. Odry, Celostátní přehlídka umělecké činnosti škol
  • 1. 4. Jeseník, setkání mládeže
  • 9. 6. celá diecéze, Noc kostelů
  • 10. až 11. 6. Ostrava, festival křesťanské hudby Slezská lilie
  • 1. 7. Prašivá, setkání dětí
  • 19. 8. Hrčava, Pouť tří národů
  • 9. 9. Ostrava, 750 let města
  • 8. 10. Hukvaldy, 450 let obory
  • 16. 10. Ostrava, Slavnost sv. Hedviky (patronky místní diecéze)
  • 28.10. Trzebnice (PL), pouť ke sv.

Podotkl, že farnosti v diecézi, kterým se také vracejí jejich původní nemovitosti, jsou na tom podobně. „Farnosti už získaly zpátky 99,24 procenta majetku. Schází jim posledních 18 hektarů,“ upřesnil.

Církev se tak v posledních dvou letech stala významným zaměstnavatelem v regionu.

„Jen samotné biskupství zaměstnává 440 lidí, z toho 210 svěcených, což jsou kněží a jáhnové. Mezi civilními zaměstnanci je vedle katechetů či administrativních pracovníků také 65 lesních odborníků, kteří dohlížejí na obhospodařování asi 25 tisíc hektarů lesa. Na práci najímají každoročně okolo čtyř set živnostníků,“ uvedl Martin David.

Nemuseli podávat žaloby, vždy se dohodli

Podle něj církev hospodaří se ziskem, který z velké části investuje zpátky do obnovy majetku.

Diecéze čeká na prvního pomocného biskupa

Poprvé po jednadvaceti letech existence ostravsko-opavské diecéze by měl papež František jmenovat pomocného biskupa. Už v prosinci ho o to požádal sám biskup František Václav Lobkowicz, který stojí v čele diecéze od samého vzniku.

Důvodem je jeho věk a zdravotní stav - loni na jaře podstoupil v brněnské nemocnici transplantaci jater. „Po zvážení svých fyzických možností a nakonec i dle názorů vyplývajících z malé kněžské synody jsem se rozhodl požádat Svatého otce o jmenování pomocného biskupa pro naši diecézi. Jsem přesvědčen, že to bude k prospěchu života místní církve,“ uvedl biskup už v prosinci, kdy vyzval kněze i věřící ze své diecéze o modlitbu za dobrou volbu pro tuto službu.

„Navrhl jsem tři kněze, jejichž jména jsou ale tajná. Neznají je ani samotní kandidáti. Papež si o nich zjistí informace a rozhodne, zda vybere někoho z navržených, nebo jmenuje někoho jiného. Kdy to bude, to nevíme. Ale odhaduji, že jméno vybraného kandidáta Vatikán slavnostně oznámí do Velikonoc. A pokud vybraný kněz návrh přijme, do konce června by mohla naše diecéze zažít první biskupské svěcení ve své historii,“ líčí biskup Lobkowicz.

Je mu 69 let. Podle církevních pravidel musí nejpozději v 75 letech nabídnout papeži rezignaci z důvodu odchodu do důchodu. Je ale na papeži, zda ji přijme, nebo ne. Pokud je biskup v dobré zdravotní i fyzické kondici, může pokračovat ve své funkci.

„Biskup má jiné pravomoci než kněz, může například vysvětit jáhny a kněze. A právě v tom i v některých dalších povinnostech mě může zastoupit pomocný biskup,“ říká Lobkowicz, který by jmenovaného kandidáta rád vysvětil. (les)

„Jsem rád, že jsme nemuseli podávat žaloby, ale vždy jsme se na vydání církevního majetku dohodli. I poslední spor o Hukvaldský dvůr jsme nakonec vyřešili smírem. Požádali jsme jen o 1,5 hektaru pozemků, které nutně potřebujeme kvůli plánované obnově hukvaldského zámku, a zbytek přenechali obci. Už čekáme jen na zápis do katastru,“ říká biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz.

Upozornil, že řadu hájenek i dalších nemovitostí získali v dost zanedbaném stavu.

„Chceme je postupně opravit a některé nabídnout k využití i širší veřejnosti. Počítáme například s ubytováním pro turisty. Na ně myslíme i při údržbě velmi navštěvované biskupské obory na Hukvaldech, ve které letos 8. října oslavíme 450 let od jejího založení. I proto se snažíme zlepšit zázemí pro návštěvníky,“ nastínil biskup.

Zatím biskupství nabízí turistům jen ubytování v Loveckém zámečku na Bílé v Beskydech, který opravilo loni. Další nemovitosti se oprav dočkají, až si na ně církev vydělá. Mezi prvními plánuje renovaci zmíněného hukvaldského zámku.

„Projekt teprve vzniká, ale zámek bude sloužit pro kulturní a vzdělávací akce,“ přiblížil Martin David.

Připomněl, že loni začali s opravou oborní zdi v Hukvaldech, která je tři kilometry dlouhá a památkově chráněná, i se stavbou toalet u vstupu do obory.

„Jen opravy první části zdi stály čtyři miliony. Letos budeme pokračovat. Toalety za 3,5 milionu dokončíme na jaře,“ dodal.