Chvíle po pádu řetězového mostu přes řeku Ostravici, při kterém 15. září 1886 zahynuli čtyři lidé. | foto: Anton Brand (Archiv Ostravského muzea)

Před 130 lety se v Ostravě zřítil řetězový most, čtyři lidé zemřeli

  • 5
Pád řetězového mostu přes řeku Ostravici je hlavním motivem výstavy Osudový okamžik v Ostravském muzeu. „Před 130 lety, 15. září 1886, se krátce po osmé hodině ranní zřítila část řetězového mostu spojujícího Moravskou a Polskou Ostravu. Stalo se tak při přesunu 2. škadrony 13. hulánského pluku,“ přibližuje historická fakta kurátor výstavy Roman Bertha.

Při zřícení mostu zemřeli čtyři lidé a přes třicet osob se zranilo. Jako jedni z prvních byli na místě neštěstí fotografové, kterým se tak navždy podařilo zvěčnit tragickou událost. A protože muži s fotoaparátem měli na přelomu století v Ostravě významné postavení, věnuje se jim související výstava nazvaná Ostravské proměny, jejíž součástí jsou nejen srovnávací snímky dobové a současné, ale zavede návštěvníky také do dobového fotoateliéru.

Řetězový most při pohledu z Moravské Ostravy na Polskou (nyní Slezskou) Ostravu.

„Chceme přiblížit atmosféru tragédie, která se ve své době stala mediálně velice známou. Návštěvníci muzea ji mohou vstřebat především díky fotografiím zachycujícím most jen několik minut po jeho pádu a zprávám v dobovém tisku. Pád tehdy vyfotografovali Anton Brand a August Rotter.

Snímky a plány mostu mohou návštěvníci porovnat s jeho modelem, který byl vytvořen speciálně pro účely této výstavy. Velký rozsah věnujeme také článkům z dobového tisku vycházejícím na území Rakouska-Uherska, které informovaly o událostech v Moravské Ostravě,“ doplňuje informace kurátor.

Výstava ukazuje i velký model neuskutečněného mostu v Praze

Díky spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze se pak podařilo pro ostravskou výstavu zapůjčit atraktivní sbírkové předměty, které si bezesporu získají zaslouženou pozornost návštěvníků. Jedná se především o impozantní a více než devět metrů dlouhý model zamýšleného řetězového mostu, který měl překlenout řeku Vltavu v Praze. Není ovšem jediný a výstava přibližuje také osudy některých dalších významných řetězových mostů v našich zemích.

Řetězový most se objevoval také na pohlednicích.

„Neštěstí, ke kterému tenkrát došlo, nebylo svého druhu jediné. Popis podobných tragických okamžiků při pádu dalších řetězových mostů tak nabídne zajímavé srovnání i díky materiálům, které dodaly Vítkovické železárny,“ dodává kurátor.

Výstavě, která se nachází v druhém patře muzea, dominuje obří fotografie mostu nacházejícího se na místě dnešního Sýkorova. Pracovníci muzea ji naaranžovali tak, aby připomínala dobové dioráma, což je obdoba dnešní trojrozměrné fotografie. Samotný snímek je umístěn přes celou zadní stěnu a před ním se v zorném poli diváka tyčí naaranžovaný výjev z tehdejšího života v podobě modelů postav, zvířat i vozů.

Výstava Ostravské proměny potrvá do 20. listopadu, Osudový okamžik pak až do 27. listopadu. Součástí obou jsou také komentované prohlídky nebo přednášky.