"V Ostravě jsme se skvěle bavili," vzpomíná režisér Hynek Bočan.

"V Ostravě jsme se skvěle bavili," vzpomíná režisér Hynek Bočan. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Ostravské stopy: Na večírky v Hotelu Palace nezapomenu, říká Bočan

  • 1
"Hergot, tady měl někdo být a natočit to, aspoň do rozhlasu," říkal si režisér Hynek Bočan, když s herci, jako je Josef Dvořák, Petr Nárožný nebo třeba Jiří Krampol trávil večery v ostravském Hotelu Palace. Psala se 70. léta minulého století a Bočan v Ostravě natáčel komedii Parta hic.

Partička sedmi horníků přezdívaná Parta hic z šachty Mír dostane v rámci výzkumu nařízeno pít mléko. Když odmítne, rozpoutá se mezi nimi a předsedou ROH psychologická válka. Slavná komedie Hynka Bočana se z velké části natáčela v Ostravě a Karviné. 

Hynek Bočan

  • Tvůrce slavných filmů Nikdo se nebude smát, Soukromá vichřice, Čest a sláva nebo legendárního televizního seriálu Záhada hlavolamu se narodil se 29. dubna 1938 v Praze.
  • Po absolutoriu pražské FAMU v roce 1961 spolupracoval na Barrandově nejprve jakožto asistent režie s režiséry Jindřichem Polákem, Karlem Kachyňou a Jiřím Weissem.
  • Vedle Záhady hlavolamu mezi jeho nejznámější televizní seriály patří Přítelkyně z domu smutku či Zdivočelá země. 
  • S Ostravou jej pojí z profesního hlediska snad jen jeden měsíc, kdy v ní natáčel slavnou komedii Parta hic.
  • Ostravu zná Hynek Bočan velmi dobře i ze svého soukromí, protože v ní pravidelně navštěvuje svého bratrance.

"Cirka měsíc jsme natáčeli v Ostravě, bydleli jsme v Hotelu Palace vedle Karolínky. Byl to asi takový hlavní hotel. Trávili jsme v něm dlouhé večery, které mimochodem byly strašně nádherné, protože já jsem měl v Partě hic sedm nejznámějších nebo nejlepších komiků, které jsem mohl získat,“ vypráví klasik české kinematografie, který začínal jako jeden z představitelů slavné nové vlny v 60. letech.

Nárožný se trumfoval s Krampolem

"Nezapomenutelné byly zejména večírky, kdy se chlapi trumfovali, kdo řekne lepší vtip. Byly opravdu úžasné. To si pak člověk říká: Hergot, tady měl někdo být a natočit to, aspoň do rozhlasu, protože když se trumfuje Nárožný s Dvořákem a s Krampolem a dalšíma, tak to bylo vždycky skvělé," vzpomíná Hynek Bočan.

Proslulou koksovnu skutečně oslovuje zdrobnělinou. "Já to možná zlehčuju s tou Karolínkou, ale jsem zvyklý používat toto jméno zdrobněle. Ale bylo úžasné, že jsem třeba ze svého hotelového pokoje na ni koukal. A samozřejmě jsem se v Ostravě dlouho orientoval podle tohoto hotelu a podle Karolínky," vysvětluje režisér.

Ostravské stopy

Dosud vyšlo: herec Rudolf Jelínek, herec Luděk Eliáš, herečka Simona Stašová, herečka Jiřina Bohdalová, hudebník Radek Pastrňák, režisér Dušan Klein, herec Jiří Schwarz, kytarista Jaroslav Bartoň, herečka Jitka Smutná, herec a senátor Tomáš Töpfer, zpěvačka Věra Špinarová, režisér Jiří Krejčík, herečka Tereza Bebarová, spisovatel Jaromír Konečný, herec Svatopluk Matyáš, herec a režisér Jan Kačer, zpěvačka Marie Rottrová, skladatel Jaroslav Wykrent, herec Jan Fišar, herečka Eva Vejmělková, moderátor a textař Petr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško,

V neděli čtěte: ředitel divadla Jiří Nekvasil

Ke scénáři Party hic se dostal už jako k polotovaru. "Byla hotova první verze a bylo jasné, že příběh je napsán pro Ostravu a ostravské horníky," popisuje Bočan. Ale některé scény se natáčely v Karviné.

"Musím se přiznat k jedné věci, pro Pražáka Karviná a Ostrava splývá. Pro vás je to možná něco úplně jiného, ale já to beru jako jednu oblast," vzpomíná známý režisér a přidává konkrétní vzpomínku na setkání s generálním ředitelem dolů.

"Horník je ten, kdo si sebe velmi váží"

"Pamatuju si, že jsme jednali s generálním ředitelem v Karviné-Dolech. Byli jsme u něj v kanceláři. Zajímavé bylo, že v té době tito lidé byli velmi pragmatičtí, ne nadutě socialističtí, vůbec neměli komunistický slang. Třeba šel ke skříni, když ji otevřel, tak tam byly tašky plné propagandy, letáků, které do nich odkládal. Neměl funkcionářské manýry a neměl rád formality," popisuje své zážitky Hynek Bočan.

Fárání se odehrávala už na Kladně, ale horník jako horník, míní režisér. "Jednání s těmito chlapy, to je úplně jiné, než když jednáte s civilisty. Horník je ten, kdo si sebe velmi váží. Řekne vám: Když jedu dolů, nevím, jestli ještě pojedu nahoru. Koruna vydělaná pod zemí má jinou hodnotu než vydělaná nad zemí. Je to kasta a jsou sebevědomí. Pokud vás přijmou, tak jsou ochotni udělat cokoliv a to je báječné," pochvaluje si režisér.

V Ostravě točili hlavně exteriéry, Beskydy, nóbl chatu nebo hotel, který tehdy patřil bance. Kromě natáčení filmu spojuje s Ostravou Hynka Bočana ještě jeho bratranec, kterého zde pravidelně navštěvuje už více jak pětatřicet let.

Režisér Hynek Bočan.

Režisér Hynek Bočan při natáčení filmu Zdivočelá země.

Navíc právě Bočan do svého prvního celovečerního filmu obsadil legendárního herce spjatého s Ostravou velmi úzce: Jana Kačera. Jednalo se o první adaptaci Milana Kundery Nikdo se nebude smát a Kačer právě přesedlal z Ostravy do Činoherního klubu.

"Sešli jsme se pak už jen v Nemocnici na kraji města. Stále doufám, že se ještě setkáme. Když jsem s ním začínal, tak bych s ním mohl také končit. Ale ještě nechci, ještě máme oba čas," usmívá se Hynek Bočan.