O pacienty novojičínské nemocnice se přetahují řidiči sanitek. Ilustrační foto.

O pacienty novojičínské nemocnice se přetahují řidiči sanitek. Ilustrační foto. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Řidiči sanitek si na Novojičínsku kradou pacienty

  • 4
Pro jednašedesátiletou ženu ze Studénky na Novojičínsku přijela domů sanitka. Po chvíli dorazila druhá. "Sestra v nemocnici mi pak tvrdila, že mě ta první sanitka ukradla. A po zákroku na mě v nemocnici čekaly dvě sanitky najednou," řekla pacientka.

Nemocní lidé, kteří pravidelně jezdí sanitkou do novojičínské nemocnice, se v poslední době nestačí divit. Stali se totiž "předmětem" konkurenčního boje ve zdravotnickém byznysu.

Přetahují se o ně řidiči soukromé přepravní firmy Dossan, kteří je vozili dlouhá léta, s řidiči sanitek, které si nově pořídila nemocnice. Spory možná skončí u soudu.

"Stalo se, že pro mě domů přijela sanitka a za půl hodiny tam dorazila další. Sestra v nemocnici mi pak tvrdila, že mě ta první sanitka ukradla. A po zákroku na mě v nemocnici čekaly dvě sanitky najednou," uvedla pacientka.

"Když jsem řekla, že pojedu i zpátky se sanitkou firmy Dossan, která mě přivezla a se kterou jezdím už léta, řidič nemocniční sanitky mi začal vyhrožovat, že jeho výjezd zaplatím."

Pacientka: Mám právo volby

Žena tvrdí, že dala řidiči nemocniční sanitky jasně najevo, že nemá strach a že chce jezdit i nadále s firmou, na kterou je zvyklá - to posléze sdělila nemocnici i písemně.

Svůj postoj zdůvodňuje tím, že soukromá firma má na rozdíl od nemocnice modernější sanitky a ochotnější řidiče.

"Mám právo volby a vybrala jsem si. Od pacientů, kteří už jezdí nemocničními sanitkami, jsem slyšela, že jsou to staré vozy, do kterých se méně pohyblivým lidem hůř nastupuje, a řidiči nejsou vždy ochotní pomoci," dodala pacientka ze Studénky.

Naštvaný je i Pavel Míček, jednatel soukromé společnosti Dossan, která vznikla v roce 1998 privatizací části sanitní dopravy novojičínské nemocnice. Tvrdí, že pacienty vozil do nemocnice dvanáct let, postupně nakoupil dvanáct moderních vozů a dosud vše fungovalo.

Situace se vyhrotila, když nemocnice koupila sanitky

"Jsou to staré vozy, i přes 20 let, a personál nemocnice nutí pacienty, aby jezdili jen s nimi. Nerespektují právo pacientů na svobodnou volbu, přitom neprošli výběrovým řízením na sanitní dopravu, ani nemají na tuto péči smlouvu s VZP," kritizuje Míček.

Jednatel Míček tvrdí, že už tak zadluženou nemocnici se její nový ředitel snaží zadlužit ještě víc, aby ji časem mohl spolknout soukromý provozovatel.

Stejnou obavu nedávno vyslovil i krajský opoziční zastupitel a novojičínský starosta Ivan Týle. Ředitel nemocnice Tomáš Nykl to ale označuje za nesmyslné spekulace. Zvažuje, že se pomluvám bude bránit i právní cestou.

Chceme také vydělávat, říká ředitel nemocnice

"Zřídili jsme vlastní sanitní dopravu z pragmatických důvodů. Potřebujeme převážet pacienty mezi hlavním areálem a odloučeným pracovištěm ve Vítkově i mezi dětským oddělením a hlavním pavilonem v Novém Jičíně," vysvětluje Nykl.

Netají, že dalším důvodem k pořízení sanitek byly peníze. Nemocnici, která musí šetřit každou korunu, se totiž podle něj investice rychle vrátí.

"Soukromá firma jistě neprovozuje sanitní přepravu proto, aby prodělávala. Naopak, je to lukrativní činnost, nevím, proč se jí nemocnice kdysi zbavila. Byla jedinou krajskou nemocnicí, která neměla vlastní sanitní dopravu."

Řeči o přetahování pacientů odmítla i Miroslav Kalusová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči. "Pan Míček lže. Naši řidiči jsou slušní a profesionální, pacientům pomáhají a lidé si jejich služby pochvalují," říká Kalusová.

"My nikoho k ničemu nenutíme, to pan Míček používá staré lidi jako nástroj, manipuluje s nimi, dává jim podepsat různé formuláře a jezdí pro ně i o hodinu dřív, než je potřeba, takže je doslova krade," popisuje Kalusová.