sněžný skútr

sněžný skútr | foto: iDNES.cz

Řidiči skútrů ničí běžkařské stopy, ochránci Beskyd si na ně počíhají

  • 15
Bezohlední jezdci na skútrech trápí Beskydy. Pustoší stopy, ohrožují turisty a plaší zvěř. Prohnali se například po hřebenovce mezi Soláněm a Bumbálkou, kde před několika dny rozorali stopu pro běžkaře.

„Poničili nám ji na Beneškách. Kvůli vlastní zábavě zkazili zážitek všem ostatním,“ posteskl si Miroslav Koňařík, předseda Sdružení Valašsko - Horní Vsacko.

Sdružení vlastní několik roleb, které se starají o úpravu stopy na zhruba padesátikilometrovém úseku mezi Cábem, Soláněm a Makovským průsmykem. Ročně to přijde na asi čtvrt milionu korun a každá podobná událost tyto náklady zvyšuje.

Poničení stopy už vyšetřuje policie. „V chráněné krajinné oblasti nemají lidé na motorových vozidlech ze zákona co dělat,“ poukázal vsetínský policejní mluvčí Vladislav Malcharczik. Právě dlouhé horské hřebeny si řidiči skútrů oblíbili.

„Rozhodně po nich nejezdí rychlostí patnáct kilometrů v hodině. Ohrožují tak turisty a ničí běžkařské stopy. Hluk škodí i zvěři, která je nervózní a poškozuje kůru stromů,“ upozornil ředitel Správy CHKO Beskydy František Jaskula.

„Naštěstí zatím neevidujeme žádný případ, kdy by došlo ke srážce skútru s turisty či lyžaři a následnému zranění,“ dodal šéf okrsku horské služby na Soláni Josef Slovák.

Skútry v minulosti rozbily běžkařské stopy také v okolí Pusteven

Ochránci přírody spolu s policisty a horskou službou přesto chystají odvetná opatření. Dopadnout jezdce přímo v terénu je přitom obtížné.

„Společně si na ně počkáme třeba u horských chat, kde skútry nakládají na přívěs,“ naznačil Jaskula.

Skútry už v minulosti rozbily běžkařské stopy také v okolí Pusteven. A nejen ony. „Ničí nám je terénní auta, horská kola, a dokonce i psí spřežení. Stopu z Pusteven na Radhošť často rozšlapou turisté,“ popsal správce areálu Petr Chrostek.

Severněji od Pusteven už je podle provozovatelů běžkařských stop větší klid.

„Informace o případném ničení běžkařských stop jsme na území kraje zatím nezaznamenali,“ řekla Petra Špornová, mluvčí krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Kraj na údržbu běžkařských stop pro sezonu 2016/2017 vyčlenil téměř čtyři miliony korun.

Stejně hodnotí aktuální situaci Pavel Taufer, jednatel společnosti Maflex-cz z Mostů u Jablunkova. Firma podle dotačního programu krajského úřadu udržuje nejdelší trasy v kraji.

„Nikdo si zatím na ničení stop nestěžoval. Problémy, které jsme měli s lesáky těžícími dřevo na jednom z úseků, se už vyřešily, upravené stopy nikdo neničí,“ řekl.

Skútry nesmějí bez povolení na lesní cesty vjíždět. V CHKO toto nařízení ještě přísněji omezuje zákon o ochraně přírody a krajiny. Při jeho porušení hrozí až stotisícová pokuta.

,