Bytový dům v Důlní ulici v Horní Suché, ve kterém bydlí sociálně slabé rodiny.

Bytový dům v Důlní ulici v Horní Suché, ve kterém bydlí sociálně slabé rodiny. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Romové v Horní Suché se učí žít slušně a vycházet se starousedlíky

  • 14
Důlní ulice v Horní Suché na Karvinsku patří mezi sociálně vyloučené lokality. Ve dvou nízkých domech, které vlastní společnost RPG Byty, bydlí asi pět starousedlíků a osmnáct romských rodin. A občas to i tady skřípe.

Tak co, zase se tady nesvítí? Rozčiluje se Marie Ferencová z Horní Suché, když vchází do tmavého sklepa jednoho z domů v ulici Důlní. Útlá, ale rázná žena má ráda, když je v domě pořádek. Její rodina s pěti dětmi patří k těm, které se v Horní Suché učí slušně žít.

Občanské sdružení Vzájemné soužití, jehož předsedou je romský aktivista Kumar Vishwanathan, jim dalo šanci mít svou vlastní domácnost.

Vyloučené lokality

V Moravskoslezském kraji jich je několik, nejčastěji se objevují na Karvinsku.
Přímo v Karviné město nedávno zbouralo nechvalně proslulé ghetto zvané Vagónka.
V Orlové-Porubě minulý týden zase vznikla kvůli nepřizpůsobivým obyvatelům nová policejní služebna.

Domy, ve kterých rodiny bydlí, patří společnosti RPG Byty. Ta je původně měla zbourat, nyní byty pronajímá sociálně slabým.

"V bytech bylo vlhko a plíseň, to už je pryč. Pokoje jsou vymalované, téměř všechny mají opravené podlahy, lidem teče studená voda. Domy jsou obyvatelné, i když trochu odřené, staré. Ale to je marné, byly určené k demolici," říká Vanda Gradková ze sociálněprávní ochrany dětí.

"V domech žijí i malé děti, proto v nich provádíme pravidelné kontroly, zjišťujeme, jestli chodí do školy. Máme informace, že jedna rodina s nimi nechodí ani k doktorovi na očkování a pravidelné kontroly, brzy se tam pojedeme podívat," líčí Vanda Gradková.

"Někteří žijí slušně, jiní dělají nepořádek"

"Všechno už máme. Jen musíme vymalovat," poznamenává spokojená Marie Ferencová. Snahu občanského sdružení Vzájemné soužití si nemůže vynachválit. "Kdyby nebylo Kumara, bydleli bychom na ulici," říká.

Ne všem se soužití s novými nájemníky ale zamlouvá. Třeba starousedlík Jaromír Kovář si stěžuje na hluk. "O půlnoci sousedi hrají na kytaru, zpívají, dělají kravál. Volal jsem na ně policii, přestali. Jsou drzí. Malí smradi nám nadávají. Lisknout je nemůžete. Čím víc jich tu je, tím jsou nezvladatelnější," tvrdí.

Jeden z bytů v Horní Suché, který zničili bývalí nájemníci.

Jeden z novějších nájemníků Ladislav Ileš se přistěhovalců ale zastává.

"My jsme tu od loňského listopadu. Naproti v domě je nepořádek, to je pravda, ale ne všechny rodiny, které v domě bydlí, za to můžou. Některé se snaží žít slušně, uklízejí i po těch, kteří se odtamtud odstěhovali," podotýká Ileš.

O problémových rodinách, které dělají zlo starousedlíkům i komunitě lidí, která se sem přistěhovala, Kumar Vishwanathan ví, ale má za to, že je třeba dát jim šanci. "Znám jejich minulost. Trpěli. Myslím, že si zaslouží žít lépe," říká.

Starosta: Získávají civilizační návyky, ale jde to pomalu

Starosta obce Jan Lipner projektu fandí, ale podle něj by mělo větší smysl, kdyby někdo na nájemníky pravidelně dohlížel. "Stálý pracovník na místě opravdu chybí. Uděláme, co bude v našich silách," dodává k tomu Vishwanathan.

"Předseda sdružení Kumar Vishwanathan to asi myslí dobře, sociálně slabí získávají civilizační návyky, ale jde to pomalu. Potřebují stálý dohled, a pokud se tohle povede, tak bych tomu projektu držel palce. Jen by mě zajímalo, co sdružení udělá s rodinami, které se životu starousedlíků nepřizpůsobí," podotýká starosta Lipner.