Vítězný pokřik Martina Komárka

Vítězný pokřik Martina Komárka | foto: Stihl Timbersports

Manuální práci jsme degradovali, to je chyba, říká dřevorubecký mistr

  • 37
Pilou a sekerou se Martin Komárek oháněl dřív, než nastoupil na lesnické učiliště, nyní je v dřevorubectví takřka k nepřekonání. Vyučený hajný a úřadující vicemistr světa v timbersportu neboli závodech dřevorubců, který teď hlavně trénuje, závodí, pořádá soutěže a k tomu vyřezává sochy motorovou pilou, navštívil i Festival dřeva v Ostravě.

Mladým lidem chtěl ukázat, že i když pracují rukama, mohou být úspěšní.

Má dřevorubectví budoucnost?
Velikou. Jak kácet dřevo, aby se neznehodnotilo, vědí jenom dřevorubci, ne stroje.

Je dnes v zemi dostatek dřevorubců?
Není. Nebo ne těch kvalitních. Mnozí nejdou na učiliště a absolvují rekvalifikační kurzy. Kurz jim ale nedá to, co učiliště, kde se s tou prací setkají od A až do Z. Je chyba myslet si, že se tak nebezpečnou práci naučí za chvíli.

Myslíte si, že jsme manuální práci degradovali?
Každopádně. Ve společnosti převažuje názor, že rukama se nedají vydělat peníze. Většina mladých chce studovat a mít práci, která nebude složitá. To je špatně. Každý, kdo se živí rukama, si může vydělat hezké peníze a být uznávaný.

Mistr dřevorubec Martin Komárek.

Jak jste toho docílil třeba vy?
Nejdříve jsem se vyučil na dřevorubce, potom jsem absolvoval střední lesnickou školu a vyšší odbornou školu, kde jsem se vyučil na zdravotnického záchranáře. Učiliště mi dalo nejvíc. Kromě praxe jsem získal několik důležitých oprávnění k řízení různých strojů.

Jak ale přesvědčit mladé, aby šli na učiliště?
Přesvědčovat nemá smysl, to nefunguje, nalít peníze do škol taky ne. Mezi lidmi se musí rozšířit názor, že kdo dělá rukama, je stejně důležitý jako ten, kdo pracuje hlavou. Ve školách, kam jezdím přednášet, se setkávám s tím, že rodiče, kteří pracují manuálně, nechtějí, aby jejich děti dělaly to samé. To je špatně a změnit se to může jedině tím, že si začneme vážit lidí, kteří pracují rukama a za kvalitní práci dostávají dobře zaplaceno.

Takže kdyby vám blízký příbuzný řekl, že zvažuje, jestli poslat své dítě na gymnázium, nebo na učiliště, co byste mu odpověděl?
Z mého pohledu je nejlepší, když dítě absolvuje nejdříve učiliště, potom odmaturuje a nakonec jde třeba na vysokou. Problém je, že učňovské školství je dnes v hrozně špatném stavu. Jsem ale přesvědčený, že na vedoucích místech chybí lidé, kteří si práci sami vyzkoušeli.

Jak zvýšit úroveň učilišť?
Stačí neotevírat tolik středních škol a ne každému dát šanci, aby mohl maturovat, protože je spousta žáků, kteří na maturitní obory prostě nemají.

Martin Komárek - jeden z nejlepších dřevorubců na světě.

Čas od času přednášíte ve školách. O čem dětem vyprávíte?
Třeba o tom, co jsem za posledních dvacet let v práci zažil, o dřevorubeckém sportu a vyřezávání soch, o tom, že motorová pila není jenom na kácení stromů, ale i na přípravu dřeva na zimu. Snažím se jim vysvětlit, že stromy jsou pro nás důležité a dřevo je snad jedinou surovinou, kterou lze obnovit.

Snažíte se je nalákat i na odborné školství?
Říkám jim, že když chtějí pracovat a odvádějí svou práci kvalitně, mají velkou budoucnost, protože o ně bude zájem. A když budou fakt dobří, mohou si říct i o větší peníze.

Daří se vám děti přesvědčit?
I kdybych přesvědčil jen jednoho, tak to podle mě má smysl.