Moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel při rozhovoru pro Mladou frontu...

Moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel při rozhovoru pro Mladou frontu DNES a iDNES.cz. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Moravskoslezský policejní šéf: Nižší kriminalita? Lidé mají více práce

  • 9
Jako velmi úspěšný hodnotí loňský rok moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Lidé se mohli cítit bezpečněji, méně se přepadávalo i bouralo. Přesto je stále co zlepšovat.

Vypadá to skoro idylicky. Méně trestných činů, většinou vyšší objasněnost, ani jedna neobjasněná vražda. Rok 2014 byl z hlediska kriminality úspěšný, což se projevilo i v rozhovoru s krajským policejním ředitelem Tomášem Kuželem. Podle něj je však příčin pozitivního trendu více, například i lepší ekonomická situace lidí.

Loni se na území kraje stalo méně trestných činů, to je už věc poměrně známá. Jde podle vás jen o výkyv, nebo je to příslib lepších časů?
Jde o celorepublikový trend poklesu trestných činů. Těžko říct, co je příčinou, ale podle mého názoru to je stavem ve společnosti, jistě dobrou prací policie a také stále lepší spoluprací s obcemi a městskými policiemi. Stále více obcí zřizuje městské policie, což je pro občany jakýsi nadstandard. Velmi to vítáme, každý má totiž svou parketu a Policii ČR se tím pádem uvolňují ruce pro řešení důležitějších věcí. Ale jestli je snížení kriminality už nějakým stálým trendem, to opravdu neumím říct.

Tomáš Kužel

Moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.
  • Narodil se v roce 1965
  • policistou se stal v roce 1984.
  • V letech 2004 až 2007 vedl policisty na Jesenicku, poté zhruba rok na Frýdecko-Místecku. Tři roky šéfoval jihomoravské policii a byl náměstkem na policejním prezidiu.
  • Moravskoslezským policejním ředitelem se stal 1. dubna 2013.

Myslím to s mírnou nadsázkou, ale není to třeba tím, že lidé v kraji se velkou měrou polepšili?
(úsměv) Nejsem psycholog. Jsem představitelem složky zčásti represivní, zčásti preventivní, a když se zmíním o té represivní, tak bych to přirovnal spíše k chirurgovi, který řeší problém, který už existuje. U prevence je to ale jiné, tam můžeme na obyvatelstvo působit. Z poslední doby mohu zmínit například vydané Policejní pohádky, se kterými se zaměřujeme na výchovu nejmenších, což považuji za velmi důležité.

Nemůže být pokles kriminality roku 2014 způsoben také tím, že rok 2013, se kterým se porovnává, byl ovlivněn Klausovou amnestií? Na svobodu se dostalo mnoho lidí a trestná činnost se zvýšila. Logicky pak rok následující měl lepší výsledky.
Já bych z amnestie nedělal nějaký fenomén. Ono to tak není. Stejně by ti lidé dosáhli toho, že by byli propuštěni, a pokud někdo chtěl trestnou činnost páchat znovu, tak by ji spáchal stejně. Jen ne už v lednu, ale třeba až v červnu, když by z vězení vyšel v regulérním termínu. Amnestie měla sice v určitých procentech vliv na absolutní výši trestných činů, ale nebyla rozhodující v tom, co se děje nyní.

Myslíte si, že snížení nebezpečí, že mě někdo okrade či přepadne, bude pokračovat i letos?
Doufám, že to tak bude, ale nemůžeme vědět, co se stane za dva měsíce, tam může být hodně vlivů. A ještě bych chtěl říci jednu záležitost, která má na pokles kriminality rozhodně vliv. Je to odražení se od ekonomického dna. Když lidé nemají zaměstnání, když nemají peníze, tak se mnozí uchylují k trestné činnosti. K nižší kriminalitě tak přispělo i to, že lidé mají více práce. Když se hospodářství rozvíjí, je to znát. Když nezaměstnané rodiny dostanou větší podporu, tak třeba nejdou krást. Možná lehce fabuluji, ale určitě to tak je. Ekonomika má na výši kriminality významný vliv.

Na co jste za loňský rok z pohledu moravskoslezské policie nejvíce pyšný?
Nechtěl bych nikoho vynechat, ale jsem například pyšný na zkvalitnění práce oddělení hlídkové služby, což se projevilo zkrácením dojezdových časů, což má obrovský vliv na řešení trestné činnosti v Ostravě. Jsem hrozně rád za posun v oblasti drogové problematiky, což rozhodně nebylo snadné. Když někdo někomu ukradne telefon a on začne křičet, je zřejmé, co se stalo. Drogová problematika je skrytá trestná činnost. Ten, kdo prodává suroviny, kdo drogu vyrábí, kdo distribuuje, kdo ji užívá… Když tento řetězec nenapadne policie, tak se neděje vůbec nic, všichni jsou v určité míře spokojeni a nikdo na nic neupozorňuje. Proto za zvýšením počtu odhalených případů je obrovský kus práce. Mohu také zmínit i objasněnost vražd, kde máme za loňský rok poměr počtu vražd a jejich objasněnost patnáct ku patnácti. To je vizitka práce kriminalistů, kteří tomu věnují obrovskou porci času. Patří mezi nejúspěšnější v zemi, pokud nejsou nejúspěšnější.

Moravskoslezští policejní ředitelé

1992–1998
Ladislav Varga

1998–2007
Radim Pražák

2008–2009
Jaroslav Skříčil

2010–2013
Tomáš Tuhý

2013–dosud
Tomáš Kužel

Jak si vedla hospodářská kriminálka? O ní se jen málo mluví.
Loni jsme, ač to tak nevypadá, docílili historického výsledku. Ačkoliv číslo objasněnosti je nižší než v roce 2013, tak musíme vnímat jeden fenomén, který tady už asi nikdy nebude, a to jsou takzvané kyperské podvody. To byly firmy, které zejména v letech 2011 a 2012 skoupily pohledávky a v roce 2013 hromadně podaly trestní oznámení na neplatiče některých dluhů. Tím počet hospodářských trestných činů narostl o dvacet procent a poté i objasněnost, protože bylo jasné, kdo si půjčil a kdo nesplácí. To mělo obrovský vliv na rok 2013. Loni však už toto nebylo, přesto máme objasněnost přes padesát procent, přičemž v porovnatelném roce 2012 to bylo 38 procent. To je obrovský posun.

Co se naopak i přes velmi úspěšný rok ne zcela podařilo?
Pořád máme ještě rezervy ve vybavenosti policistů. Například vozový park postupně stárne, nových automobilů mnoho není, i když se chystá projekt, který by měl tento výpadek napravovat. Podpora ze strany vedení policie i ministerstva je velká. Také v oblasti personální se udělal kus práce, což pro kraj znamenalo navýšení počtu policistů.

Stále trochu uhýbáte v tom, co se nepodařilo ze strany policie.
Tak třeba na začátku roku 2014 jsem byl nespokojen s výnosy z odhalené trestné činnosti, to znamená zabavování domů, dalších objektů, automobilů, peněz. Ale snad i v tom jsme myslím udělali posun, a to hlavně v posledních měsících, a to také na území, kde jsem nebyl spokojený, tedy na Bruntálsku a Opavsku. I tam jsme se odlepili ode dna a začali jsme této možnosti více využívat.

Už jste zmínil navýšení počtu policistů. Bude policejní sbor v kraji dále početnější?
Nyní v kraji slouží 4 011 policistů. Velmi podstatné pro loňský rok bylo navýšení počtu policistů na konci roku 2013, kdy jsme do stavu přibírali dvě stovky nováčků. Ale to nebylo vše. Přijali jsme sedmdesát policistů na srovnání propadu z dřívější doby a také dalších padesát policistů kvůli běžné fluktuaci. V současnosti probíhá jejich školení, tedy základní policejní vzdělání, a letos začneme sklízet ovoce v podobě jejich uvedení do služby. Další navyšování stavu nebudu nyní požadovat, není proč.

Přejděme k letošnímu roku. Jaký bude, co čekáte a chystáte?
S ostravskou městskou policií bychom chtěli vytvořit speciální jednotku pracovníků, kteří se v krajském městě budou věnovat drogové problematice. Zhruba dvacet policistů by mohlo být sdruženo do jednoho samostatného pracoviště a zabývali by se jen tímto problémem. Nemusíme nikoho přijímat, ty lidi už máme. To je můj úkol pro rok 2015. O tuto změnu ještě musím požádat policejního prezidenta, ale věřím, že uspěji. Určitě také chceme zlepšit dojezdové časy k nahlášeným případům v dalších městech, letos v Karviné a ve Frýdku-Místku. Neříkám, že tam vytvoříme oddělení hlídkové služby, ale určitý plán máme. To je jen část letošních úkolů.

Loni se objevily informace o vašem přesunu do jiného kraje v rámci rotace krajských ředitelů.
Nemám žádné takové informace. V Ostravě jsem necelé dva roky, a pokud někdo o rotaci mluvil, tak nejspíše v horizontu pěti a více let. Já sám odejít nechci, protože po deseti letech putování po různých policejních funkcích jsem se konečně vrátil domů. Jsem rád, kde jsem, myslím, že práce nám tady docela jde, tým mám velmi výkonný. Nemám důvod odcházet.