Petr Svěch před orlovským K-centrem.

Petr Svěch před orlovským K-centrem. | foto: Petr Wojnar, 5plus2.cz

Drogy zkoušejí už děti v šesté třídě, říká vedoucí orlovského K-centra

  • 15
Drogám se v Orlové daří, ukázal nedávný průzkum, který místní strážníci ve spolupráci s odborníky provedli na tamních základních školách. Testy prokázaly, že s drogami experimentuje každý čtvrtý testovaný deváťák. Že je jejich preferovanou drogou pervitin, to ale překvapilo i šéfa orlovského K-centra Petra Svěcha.

Orlovské K-centrum drogově závislým ve městě pomáhá. Jeho zástupci tak ví k drogové problematice mnohé. I oni však byli zaskočeni. „Čekal jsem spíš marihuanu, s tou děti experimentují už od šesté třídy,“ řekl Petr Svěch v rozhovoru.

Kdy děti začínají podle vaší zkušenosti experimentovat s drogami?
Pořádáme v K-centru besedy pro děti ze základních škol a v nepřítomnosti učitele s nimi otevřeně hovoříme o tom, jaké mají s drogami zkušenosti. Už od šesté třídy se najde pár jedinců ve třídě, kteří vyzkoušeli marihuanu. S vyšší třídou přibývá i počet uživatelů.

Testy provedené u deváťáků ale ukázaly, že ještě oblíbenější než marihuana je u nich pervitin.
To mě překvapilo. To číslo, že zkušenost s drogou má v deváté třídě každé čtvrté dítě, mě nepřekvapilo, čekal jsem i vyšší podíl, ale spíše jsem předpokládal užití marihuany, a ne pervitinu.

Čím si to vysvětlujete?
Je to otázka nabídky. Sehnat pervitin v Orlové není problém. Slyšel jsem, že jej tu jezdí shánět i lidé z okolních měst. Navíc gram drogy vyjde na 500, 600 korun, z toho si uživatel může udělat až deset dávek. Není to tedy ani příliš finančně náročné.

Je to specifikum Orlové, nebo by testy dopadly podobně i v okolních městech?
Myslím, že je to specifikem industriálních lokalit, jako jsou Mostecko, Sokolovsko, Karvinsko, Ostravsko... Zde se nachází města sídlišťového typu, kde se kumulují děti a předávají si ty zkušenosti. Nemyslím si, že to je jen záležitostí Orlové. V Ostravě, Karviné nebo Bohumíně by ty testy dopadly podobně, možná ještě hůř.

Jaká je funkce K-centra?
Hlavním úkolem je minimalizovat rizika spojená s užíváním drog. Když už někdo drogám propadne, tak aby je bral bezpečně a vyhnul se HIV, žloutence nebo jiné infekční nemoci. Chceme, aby se uživatel neizoloval od společnosti a nesoustředil se jen na užívání drogy. Pomáháme jim vyřídit úřední záležitosti, radíme jim a tak dále.

Vyměňujete jehly, což někteří lidé komentují tak, že de facto jejich závislost podporujete. Jak byste protiargumentoval?
Oni tu drogu nepřestanou brát, když ukončíme výměnu jehel. Buď si je koupí, půjčí, nebo ukradnou. Ale hrozí, že je budou používat opakovaně, půjčovat si je a pak je venku vyhazovat. Tomu předcházíme. Díky tomu chráníme širší veřejnost. Je velmi nepříjemné, pokud dítě přiběhne domů a řekne rodičům, že se venku poranilo o odhozenou jehlu.

Snažíte se vašim klientům závislost rozmlouvat?
Ve chvíli, kdy získáme jejich důvěru, tak s nimi o tom hovoříme. Nepřemlouváme je, ale společně si říkáme, jaká jsou pro a proti. A oni třeba sami brzy přijdou na to, že už v takovém životě pokračovat nechtějí.

Drogově závislí často kradou, aby získali peníze na drogu. Je u vás často policie?
Někteří z našich klientů jsou pro policii těžko k sehnání, takže spolupracujeme tak, že nám zde policie občas pro někoho nechá obsílku k výslechu a podobně. Ale že bychom je do něčeho nutili nebo na ně policii posílali, to ne, to by bylo narušení důvěry.