Pokud se podaří dotáhnout změny v rozdělení daní do konce, tak se Nový Jičín stane moravskoslezským vítězem.

Pokud se podaří dotáhnout změny v rozdělení daní do konce, tak se Nový Jičín stane moravskoslezským vítězem. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Změna v dělení daní: Staré Hamry mají smutek, v Novém Jičíně se radují

  • 0
Na dárek v podobě i několika desítek milionů korun se může těšit řada měst a obcí, pokud projde nový zákon o rozpočtovém určení daní. Třeba Ostrava ale o miliony přijde - i když ne o tolik, kolik hrozilo dřív. Ve většině obcí se radují, ale jsou i místa, kde se na změny rozhodně netěší.

"Je to šok. Podle původního návrhu jsme měli dostat z daní o milion víc než dosud, a teď zjišťujeme, že máme naopak o dva miliony korun přijít."

Pro starostu Starých Hamer na Frýdecko-Místecku Jana Klepáče byl údaj vyplývající z finální verze schvalovaného zákona o rozpočtovém určení daní nemilým překvapením. Původně totiž podobně jako například starosta sousední Bílé počítal s tím, že jeho obec po schválení zákona dostane oproti dnešku peníze navíc. Pak se ale finální verze zákona změnila v neprospěch malých obcí s malým počtem obyvatel a rozsáhlým katastrem.

Kdo nejvíce ztratí

Ostrava           -158 milionů
Staré Hamry -2,011 milionu
Bílá                  -1,5 milionu
Heřmanovice       -858 tisíc
Jiříkov                  -617 tisíc
Roudno               -455 tisíc
Malá Morávka      -444 tisíc
Bílčice                  -366 tisíc
Rusín                   -255 tisíc
Tvrdkov               -167 tisíc
Krasov                 -127 tisíc
Morávka               -107 tisíc
Petrovice               -69 tisíc

Oproti dřívějšku totiž zákonodárci změnili maximální započitatelnou výměru katastru, a to obcím jako Bílá nebo Staré Hamry peníze z daní naopak ubere.

Peníze budou chybět při zimní údržbě

"Naše obec má nějakých osmdesát kilometrů čtverečních, což představuje zvýšené náklady na údržbu komunikací. V zimě udržujeme zhruba padesát kilometrů cest. Tady nám peníze rozhodně budou chybět," zlobí se Jan Klepáč, který pochybuje, že by se představitelům jeho obce a sousední Bílé ještě podařilo změnit výslednou verzi zákona, který teď čeká na souhlas Senátu a podpis prezidenta.

Karel Matula, starosta Bílé, ale podotýká, že se proti zamýšlené ztrátě peněz z daní chce bránit. "Určitě se vůči tomu ohradíme, protože ta ztráta peněz je pro nás novinkou. Dozvěděli jsme se o ní teprve před třemi nebo čtyřmi dny," říká Karel Matula.

Ostrava prý úbytek příliš nepocítí

Zatímco starostové Bílé a Starých Hamer jsou z navržené podoby zákona o rozpočtovém určení daní rozladěni, představitelé Ostravy, která má přijít o 158 milionů korun, nejsou tolik znepokojeni.

Kdo nejvíce získá

Nový Jičín     +27,2 milionu
Český Těšín+26,25 milionu Třinec           +24,7 milionu
Krnov         +24,56 milionu
Opava        +23,77 milionu
Bruntál       +23,77 milionu
Kopřivnice  +22,66 milionu
Frýdek-Místek   +22,2 mil.  
Orlová       +21,08 milionu
Bohumín    +20,22 milionu
Hlučín        +18,56 milionu
Frýdlant n. O.    +16,84 mil.
Frenštát p. R.    +16,35 mil.

Původně totiž městu hrozilo, že přijde až o miliardu korun. "Ostravané úbytek 158 milionů v rozpočtu nepocítí. Budeme se snažit hledat úspory v jiných oblastech, nežli v těch, které by kvalitu služeb pro Ostraváky zdražily nebo znevýhodnily," uvádí náměstek primátora Tomáš Petřík.

Miliony na opravu bazénu

Dobrou zprávou jsou naopak čísla vyplývající z nového zákona o rozpočtovém určení daní pro Nový Jičín. Do jeho rozpočtu by díky novému zákonu mělo přitéct vůbec nejvíc peněz z měst a obcí v kraji, přes 27 milionů korun.

"Tak to je pěkné. To jste mě potěšila," reaguje novojičínský starosta Jaroslav Dvořák na informaci o plánovaném přísunu milionů z daní do městského rozpočtu. "Tyto peníze bychom určitě zařadili do uvažovaných investičních projektů města, jako je rekonstrukce bazénu, který potřebuje opravu střechy, jakož i celkovou obnovu," zmiňuje Jaroslav Dvořák. Část nově získaných peněz by podle něj mohla putovat třeba i na rekonstrukci Hotelu Praha, který se nyní město snaží získat od kraje.

Třinec: Oprava haly, stavba bytů, parkoviště, chodníky

Také starostku Třince Věru Palkovskou plánovaný příliv peněz z daní do městské kasy pochopitelně těší. Celkem by město mělo díky novému rozdělení daní získat skoro pětadvacet milionů korun.

"Je to hodně peněz s ohledem na to, že na investice máme ročně zhruba čtyřicet milionů korun," podotýká Věra Palkovská.

"Teď čekáme, jak dopadnou naše projekty, které bychom rádi podpořili dotací z Regionálního operačního programu. Jistě nebudeme uspokojeni ve všech případech, takže peníze, které z daní v budoucnu získáme, využijeme třeba na opravu sportovní haly, stavbu nízkonákladových bytů nebo na parkoviště a chodníky. Ty jsou v současnosti největší bolestí města," doplňuje Věra Palkovská.

Milionová husa stále běhá po dvorku

Třeba v Českém Těšíně zatím plánovaný přísun peněz z rozpočtového určení daní nechtějí komentovat. "Číslo zhruba šestadvacet milionů korun je podle tabulek správné. Pro nás by to v době stále se zhoršujících příjmů do městské pokladny byla velmi příjemná zpráva," říká mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

"Ze zákulisních informací však údajně minimálně v prvním roce platnosti nového rozpočtového určení daní nemáme s touto částkou počítat s ohledem na velký propad ve výběru daní. Proto nechceme ještě porcovat husu, která stále běhá po dvorku," dodává mluvčí.