Nejlépe prozatím dopadl zámek ve Slezských Rudolticích.

Nejlépe prozatím dopadl zámek ve Slezských Rudolticích. | foto: MF DNES

Ruina, stavba i skvost. „Julínkovy“ zámky mají velmi odlišný osud

  • 1
Před sedmi lety bojovaly tři obce na Krnovsku a Osoblažsku proti nápadu ministerstva zdravotnictví prodat trojici zámků kyperské firmě. Uspěly. Ne vždy to však vedlo k rozkvětu památek.

Brantice, Dívčí Hrad a Slezské Rudoltice. Když ministerstvo zdravotnictví vedené Tomášem Julínkem v roce 2008 prohlásilo, že v těchto obcích prodá stará šlechtická sídla, dříve sloužící jako sklady léčiv, neznámé kyperské developerské firmě Terabet, zvedla se bouře nevole.

Zámky sice byly ve velmi neutěšeném stavu, ale starostové se obávali, že s prodejem bude jejich osud definitivně zpečetěn. Vytáhli proto do boje. Do problému se navíc přimotaly i církevní restituce, takže ministerstvo nakonec prodej vzdalo. Jenže ani po sedmi letech nevládne všude spokojenost.

Tristní situace přetrvává v Dívčím Hradě, kde zámek z konce 16. století stále chátrá. Sídlo je dokonce zapsané v seznamu ohrožených památek. „Uvnitř spadla jeden a půl metru vysoká zeď, uvolňují se kameny z valu, střecha zůstává v hrozném stavu,“ vypočítal starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.

Obec však na stav zámku nemá žádný vliv. Objekt spadal do restitučních nároků suverénního řádu maltézských rytířů, ten však nakonec kvůli dezolátnímu stavu zámek nechtěl.

Dívčí Hrad má nového majitele. Státní úřad

Památka tak zůstala v péči Zdravotnického zabezpečení krizových stavů spadajícího pod ministerstvo zdravotnictví. Od letošního října přešla pod Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Konkrétní plán, jak se zámkem úřad naloží, ještě není znám.

Zámek Dívčí Hrad.

„Dejte nám trochu času, zámek máme jen pár dnů. Musíme přesně zjistit, v jakém stavu se nachází, a pak se rozhodneme co dál,“ konstatoval Karol Siwek, ředitel krajského územního pracoviště úřadu.

Naznačil však, že zchátralý zámek si stát nejspíše nebude chtít ponechat. „Možností je více. Dražba, přímý prodej, převod, záleží na okolnostech,“ zmínil Siwek.

Obec od zámku nedává ruce pryč, ale minimálně desítky milionů korun na rekonstrukci nemá. „Zámek bychom vzali za symbolickou korunu a pak se pokusili získat dotace. Jenže se obávám, aby nebyl prodán nějakým překupníkům nebo majiteli ubytoven,“ nastínil nejhorší varianty starosta Bezděk. Zdůraznil, že nutná je zejména oprava střechy, která se v zimě může propadnout.

„Stav objektu v Dívčím Hradě není dobrý a vzhledem ke změnám majitelů i nyní trochu komplikovaný,“ zhodnotila Hana Pavelková z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.

V Branticích se zatím staví, konec není jasný

V Branticích zůstal stav zámku v půli cesty. Obec v roce 2009 prodala objekt za více než čtyři miliony stavební firmě Mořkovský CZ z Fulneku na Novojičínsku.

Plány na penzion, restauraci a místo pro kulturní akce zatím nedošly naplnění. Stále se totiž rekonstruuje. „Komunikace s investorem zatím funguje, musím to zaklepat,“ poznamenal brantický starosta Vladimír Dofek.

Zámek Brantice na Osoblažsku.

Jako spolupráci bez vážnějších problémů hodnotí přestavbu zámku i památkářka Pavelková. Vlastník firmy Petr Mořkovský však rozhovor odmítl. „Nepřeji si žádnou medializaci,“ prohlásil pouze.

Dobrý konec tak zatím má jen zámecký příběh ve Slezských Rudolticích. Sídlo přezdívané pro svou velkolepost Slezské Versailles patří obci, za dotační i obecní miliony korun byl opraven a slouží veřejnosti. „Zámek se stal kulturním centrem a využívaným skvostem obce, kde se koná spousta akcí,“ libuje si starosta Mojmír Pargač.

Na zámku dokonce mají kastelána, byť tuto funkci zvládá při své hlavní práci. Tomáš Zemba řekl, že návštěvnost zámku se zvyšuje. „Proto chceme, aby sezona příští rok začala o měsíc dříve, tedy od května,“ poznamenal.