Strojírenským firmám se daří, musejí však najít náhradní odbytiště za Rusko.

Strojírenským firmám se daří, musejí však najít náhradní odbytiště za Rusko. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Rusko by mohla nahradit Asie, věří manažeři strojírenských firem

  • 0
Většina exportu strojírenských firem z moravskoslezského regionu sice míří do zemí Evropské unie, nechtějí ale být navázány na jediný region a snaží se prosadit i jinde. V Africe nebo v Asii.

Krize je tatam a manažeři strojírenských firem v Moravskoslezském kraji už několik měsíců po sobě hlásí rostoucí počet zakázek.

Některé firmy dokonce zvládají jejich vyřízení jen s největším nasazením a jiné už část objednávek musí i odmítat. Přesto ale hledají nové trhy, kde by mohly své výrobky umístit.

„Naši členové avizují hledání nových teritorií,“ vysvětluje generální manažer Národního strojírenského klastru Ladislav Mravec. „Příkladem jsou země Latinské Ameriky, Spojené arabské emiráty, ale i méně industrializované africké státy či třeba Mongolsko,“ dodal.

Vliv mělo i zrušení tendru na dostavbu Temelína

Podle Jana Světlíka, generálního ředitele strojírenských Vítkovic, je hledání nových odbytišť důležité. „Kvůli krizi v Rusku budeme muset přeformátovat naše obchodování v tomto teritoriu. Nejde o velká čísla, obchod činil zhruba čtyři procenta a my se budeme muset zaměřit spíše na licenční výrobu a podobně, abychom mohli na ruském trhu zůstat. O to zajímavější jsou ale trhy na Středním východě, v Indii, obrovský potenciál má i Afrika.“

Špatnou zprávou pro obchodování v Rusku bylo, vedle zavedení sankcí kvůli Krymu, i zrušení tendru na dostavbu Temelína. Zájem ruských, ale i francouzských a amerických firem o výrobky z České republiky poté logicky opadl. Větší díl na poklesu vývozu ale má zavedení sankcí a ruská protiopatření proti nim.

„Rusko bylo naším hlavním trhem a současná situace nás samozřejmě zasáhla. Proto jsme se přeorientovali na jiné zahraniční trhy, například na Indonésii, kde vidíme velkou příležitost, nebo na severní Afriku,“ přidává se Vladimír Nekuda, prokurista společnosti Armatury Group.

„Například v Alžíru jsme začali menšími projekty, kde jsme se dobře uvedli, to pak vedlo k nárůstu dalších zakázek.“

Studénecké firmě se začíná dařit

Nové zahraniční trhy hledají pro další rozvoj i manažeři společnosti MSV Metal Studénka. „Dnes máme na 190 aktivních odběratelů, dodáváme do 22 zemí. Mimo celou Evropskou unii se nám podařilo prorazit do zajímavých teritorií jako Maroko, Alžír nebo Írán, dodávali jsme i do Indočíny,“ přibližuje situaci na trhu generální ředitel MSV Metal Studénka Ivo Lazecký.

„I díky tomu se firma dostala z výrazných problémů v nedávné minulosti poté, co ji převzali noví majitelé. Tržby v roce 2014 přesáhly 800 milionů korun, na export šlo osmdesát procent našich výrobků.“

Firma ze Studénky na Novojičínsku prošla v posledních letech insolvencí i následnou restrukturalizací. Jen v letošním roce chce přijmout několik desítek zaměstnanců, investovala do nové lakovny.

Velkou výzvou je pro strojaře i možné ukončení sankcí vůči Íránu.

„Írán je vyspělá země, v níž například funguje šest automobilek, je to velký hráč v ropném průmyslu. Kvůli sankcím je ropný průmysl ale zastaralý, tady vidíme obrovskou příležitost,“ vysvětlil Jan Světlík. A šanci spatřuje i v okolních zemích. „Ty země se rozvíjejí, mohou být obrovským trhem. Jen v Saúdské Arábii budou v nejbližších letech investovat v řádech stovek miliard dolarů.“