2013: Ocelárna Vítkovice Steel ještě v provozu

2013: Ocelárna Vítkovice Steel ještě v provozu | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ruský vlastník prodal ostravskou ocelárnu Evraz Vítkovice Steel

  • 111
Ruská společnost Evraz prodala svou ostravskou ocelárnu Vítkovice Steel. Novým majitelem je skupina firem se sídlem na Kypru, jejich majitelé zatím zůstávají v anonymitě. Cena za podnik i se závazky se údajně pohybuje na úrovni pěti a půl miliardy korun.

Více než rok trvající snaha společnosti Evraz prodat ztrátovou ostravskou firmu je u konce.

"Třetího dubna získala skupina soukromých investorů od společnosti Evraz stoprocentní podíl ve společnosti Evraz Vítkovice Steel," řekl mluvčí společnosti Jaromír Krišica.

Cena za vítkovický Evraz dosáhla podle internetových stránek firmy 89 milionů dolarů, kromě toho noví majitelé převzali závazky za takřka 3,8 miliardy korun.

"Noví majitelé převzali závazky společnosti ve výši 198 milionů dolarů, včetně vnitropodnikového dluhu ve výši 128 milionů dolarů," upřesnil tiskový mluvčí ruského Evrazu Vsevolod Semencov.

Evraz Vítkovice Steel

Vznik: pod současným názvem působí od léta 2007

Obor činnosti: výroba oceli a válcovaných výrobků z ní; nosný výrobní program tvoří produkce tlustých plechů, ocelových profilů a štětovnic

Akcionáři: jediným vlastníkem dosud byla ruská skupina Evraz Group

Hospodářské výsledky: podle Hospodářských novin měla v roce 2012 tržby 12,3 miliardy korun a vytvořila ztrátu přes tři čtvrtě miliardy korun

Základní kapitál: 2 600 000 000 korun

Novodobá historie: V roce 2005 stát prodal Vítkovice Steel ruské ocelářské a těžařské skupině Evraz Group S.A. za více než sedm miliard korun. Svojí nabídkou tehdy Evraz překonal konkurenční firmu Mittal Steel.

Třetí největší hutní společnost v Česku. Roční produkce ocelárny činí přibližně 950 tisíc tun ročně. Je jedním z největších zaměstnavatelů na Ostravsku; práci dává zhruba 1 100 lidí. Ocelárna se potýká se slabou poptávkou, kvůli které v roce 2013 několikrát přerušila výrobu.

Zdroj: ČTK

O podíly se shodně, po dvaceti procentech, podělily investiční společnosti Martinley Holdings Limited, Nabara Holdings Limited, Vitect Services Limited, Hayston Investments Limited a Dawnaly Investments Limited.

Kdo stojí za firmami, které společnost Evraz Vítkovice Steel koupily, zatím není jasné. Jisté je jen to, že jde o společnosti registrované na Kypru v průběhu roku 2012 a na začátku roku 2013.

"Investoři mají v plánu dále rozvíjet společnost coby nezávislého hráče na trhu s válcovanými produkty a zlepšit ekonomiku prostřednictvím synergií vznikajících z možnosti nakupovat základní suroviny od různých nezávislých dodavatelů," dodal mluvčí Krišica.

Odboráři změnu vlastníka přivítali

"Prodej je pro nás určitě dobrou zprávou," komentoval informaci šéf odborářů ostravského Evrazu Zdeněk Kološ. "S novým vlastníkem se budeme chtít spojit a zjistit jeho záměry s podnikem. Zatím ale bohužel nevíme o koho jde, nikdo se na nás neobrátil," dodal odborář.

Ostravská společnost Evraz se dlouhodobě potýkala s problémy, způsobenými hospodářskou krizí. Už několik let byla ve ztrátě, několikrát musela odstavit provoz ocelárny, dodávající materiál pro válcovnu (podrobněji zde).

Další problémy měla ocelárna kvůli zpoždění instalace odprášení. Firma jej několik let slibovala, nikdy ale k realizaci slibu nedošlo. Kvůli chybějícímu odprášení dokonce hrozilo, že společnost nezíská integrované povolení.

Nový majitel musí řešit i ekologii

"Předpokládám, že nový majitel je i zárukou pokračování podniku," říká odborář Kološ. "Když už do firmy nový vlastník investoval, určitě ji nebude chtít zavřít. Doufám, že mu vyjde vstříc i krajský úřad, že prodlouží integrované povolení. Projekt odprášení je již připraven," dodal odborář.

Evraz koupil vítkovickou ocelárnu v roce 2005 za 285 milionů dolarů, tedy za více než sedm miliard korun.  O koupi podniku měla tehdy zájem i konkurenční firma ArcelorMittal, ta byla ale kvůli sporům se státem ze soutěže vyřazena. V současnosti Evraz Vítkovice Steel zaměstnává celkem 1 100 lidí. Evraz kromě Ruska působí i v USA, Itálii či Jižní Africe.

,