Letité soudy? “Může se to stát.“ Německý řád, který se považuje za nástupce historického vlastníka, chce hrad Sovinec zpět stůj co stůj.

Letité soudy? “Může se to stát.“ Německý řád, který se považuje za nástupce historického vlastníka, chce hrad Sovinec zpět stůj co stůj. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Rytíři se přou s krajem. Na Sovinec nemáte nárok, napsal řád úředníkům

  • 19
Právníci Německého řádu, který se považuje za nástupce Řádu německých rytířů, říkají, že Moravskoslezský kraj nemá nárok na vlastnictví hradu Sovinec, zámku Bruntál, ale i některých dalších domů v Bruntále, Opavě či Vrbně. Kraj to odmítl s tím, že mu stavby patří a že řád za ně může získat finanční odškodnění.

„Peníze? Ty nechceme. Klidně i vleklými soudy budeme usilovat o spravedlnost.“ Taková je taktika zástupců Německého řádu v boji o znovunabytí hradu Sovinec, zámku Bruntál, ale třeba i některých domů, jež teď v Opavě, Bruntále či třeba Vrbně pod Pradědem spravují školy. Řád ale žádá třeba i vrácení lázní a dalších nemovitostí v Karlově Studánce.

Německý řád a restituce

  • Přestože se restituční nárok vztahuje pouze na majetek, který byl zabavený mezi 25. únorem 1948 a 1. lednem 1990, o vrácení původního majetku žádá i Německý řád, který se považuje za nástupce Řádu německých rytířů.
  • Majetek jim sice stát zkonfiskoval v roce 1946 na základě Benešových dekretů, jenže řád se podle svých zástupců bránil soudně. A 17. 12. 1948 soud konfiskaci zrušil.
  • Donedávna nebylo jisté, jestli rozsudek nabyl právní moci. To se však podle zástupců řádu stalo v roce 1950, kdy byl rozsudek doručen na ministerstvo zemědělství. Vedl se ale také spor o to, jestli rozsudek byl či nebyl doručen

Jedním z jeho posledních kroků byly dopisy, které advokáti řádu poslali Moravskoslezskému kraji.

„Zpochybnili v nich platnost převodu nemovitostí z České republiky na kraje po roce 2001 a žádají o jejich vydání podle restitučního zákona,“ uvedla mluvčí kraje Petra Špornová.

Právní zástupce Německého řádu zároveň kraj požádal, aby zastavil veřejnou zakázku na stavbu zpřístupnění barokního opevnění a podzemní chodby na hradě Sovinec.

„Chystají se investovat krajské a evropské peníze do majetku, u něhož není určeno vlastnictví. To může být do budoucna velký problém,“ zdůvodnil požadavek mluvčí řádu Mikoláš Černý. 

Vedení kraje ale s názorem řádu nesouhlasí. Zakázku nezruší - neboť podle náměstka hejtmana Josefa Babky kraj investuje do vlastního majetku - a zároveň trvá na tom, že mu řádem požadovaný majetek patří. 

„Duka stvrdil miliardovou náhradu,“ připomněl náměstek

Josef Babka připomněl, že kardinál Dominik Duka, který před půldruhým rokem souhlasil se zákonem o církevních restitucích, stvrdil svým souhlasem také to, že za někdejší majetek, který přešel na kraje a obce, bude vyplacena miliardová náhrada.

„I přesto se nyní církevní organizace dožadují dalšího majetku. Církevní právníci totiž tvrdí, že stát při převodu části bývalého církevního majetku na kraje po roce 2001 porušil blokační paragraf zákona o půdě z roku 1991. Tedy že nebyl oprávněn převést tento majetek na kraje a obce,“ vysvětlil Josef Babka.

Podle Mikoláše Černého není v případě žádaných staveb finanční odškodnění adekvátním způsobem vypořádání.

Mluvčí řádu: Žaloby podáme všechny najednou

„Řád vždycky deklaroval, že mu nejde o peníze. V rámci restitucí ani nikdy žádné peníze nepožadoval a nenárokoval. Jde mu pouze o jeho historický majetek a bude postupovat soudní cestou,“ uvedl Mikoláš Černý.

Odezva kraje na zaslané dopisy se podle něj dala očekávat. „Zástupci řádu museli kraji napsat, ale zároveň si uvědomujeme, že kraj není povinná osoba a ani nemůže majetek vracet. Ale zvolený postup byl nutný. Dá se tedy předpokládat, že bude muset rozhodnout soud,“ sdělil Černý s tím, že Německý řád zatím žádné žaloby týkající se vrácení majetku v Moravskoslezském kraji nepodal, ačkoli ani v jednom případě žádosti dosud stát při restitucích nerozhodl v jeho prospěch.

„Řád čeká, až stát odmítne všechny žádosti řádu a pak podá všechny žaloby najednou. Dá se čekat, že to bude v řádu měsíců.“ Další roky mohou trvat samotné soudy. „S tím počítáme, ale řád existuje už od 12. století, takže teď jde jen o to dosáhnout spravedlnosti,“ podotkl Černý.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.