Městští policisté pravidelně kontrolují opuštěné domy, ve kterých řádí zloději kovů.

Městští policisté pravidelně kontrolují opuštěné domy, ve kterých řádí zloději kovů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zloději kovů rabují prázdné domy v Karviné, demolice se zdržela

  • 24
Z karvinského Starého Města odešly kvůli plánované těžbě desítky rodin. Protože se ale demolice jejich domů zpozdila, proměnilo se místo v zónu, do které musí policie i kontroly z radnice častěji než dřív. Stavby totiž obsadili zloději, kteří chodí rabovat. Lidé, kteří ve Starém Městě zůstali, se bojí o své bezpečí.

Místní upozorňují i na potíže kvůli zapleveleným pozemkům. "Každý majitel rodinného domku ví, jak vypadá půl roku neposečená tráva. Po zatím jediném kosení navíc pracovníci, které si OKD najalo, nechali haldy trávy ležet na pozemcích. Naši radost z toho, že pozemky jsou posekané, vystřídalo znechucení nad zápachem tlející trávy," líčí jedna z obyvatelek Starého Města Silvie Škulavíková.

Co bude dál s těžbou pod Starým Městem

Těžba pod Výhodou a Starým Městem je pro OKD zásadní, bez ní společnost nemá dlouhodobou perspektivu. Dále proto v přípravách projektu pokračuje. Aktuální úsporná opatření výkupy nemovitostí zastavila, teď vzniká plán dalšího postupu.

Lidem vadí i nezabezpečené domy. Na ty pořádají nájezdy sběrači kovů a bezdomovci a rozebírají je. Do Starého Města proto ve dne v noci míří hlídky policistů i strážníků.

"Nasazujeme pěší hlídky i strážníky na kolech a v autech. Kromě toho tam z místa na místo přesunujeme fotopasti. Pachatelé se v domech snaží získat především druhotné suroviny," sdělil zástupce ředitele karvinské městské policie Václav Ožana.

Dodal, že i když se podařilo některé zloděje chytit, na jejich místo rychle nastoupí jiní. Státní policie dokonce do Karviné 5 posílá hlídky v civilu. "Evidujeme několik případů vloupání či pobytu osob v těchto domech. Ale prioritně nehlídáme opuštěné domy, chceme chránit ty, kteří tam zůstali," uvedl Miroslav Kolátek z karvinské policie.

Mluvčí OKD, která nemovitosti postupně vykupuje, uvádí, že společnost domy nechá zbourat co nejdříve. "Přestože se současné škrty kvůli největší krizi za poslední desítky let dotkly v OKD všech oblastí, splníme všechny závazky, pokud jde o nezbytné demolice i kosení pozemků," řekl mluvčí Vladislav Sobol.

Zákon nestanovuje, jak často se má tráva kosit

Připomněl ale, že za pomalejším procesem demolic často stojí sami lidé ze Starého Města. "Někdy je brzdí složitější stavební řízení, do kterého vstupují různé občanské iniciativy," upřesnil Sobol. Průtahy potvrdila i mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová: "Je spousta odvolacích řízení proti demolicím ze strany občanů, kteří chtějí těžbě zabránit."

V souvislosti s nepokosenou trávou se město na OKD obrátilo s žádostí o nápravu. Úředníci z odboru životního prostředí teď přímo do dotčených ulic chodí na kontroly.

Jak často se musí tráva sekat, není stanoveno. "Nový zákon nám zrušil vyhlášku, která nařizovala sekat minimálně dvakrát do roka. Stanovil, že se sekat nemusí, pokud tráva nezaplevelí okolní pozemky a neznehodnotí půdu pod sebou. To musí být jasně prokazatelné," uvádí Swiderová.

OKD se už na výkupu nemovitostí ve Starém Městě dohodla s více než 200 majiteli. Kromě volných pozemků, garáží a zahrádek jde zhruba o 100 domů. Teď jsou výkupy pozastavené. "Připravujeme plán dalšího postupu výkupů, jednáme s radnicemi i lidmi," popsal Sobol.