Pohled na Ostravu-Porubu, kde mnoho bytů vlastní společnost RPG.

Pohled na Ostravu-Porubu, kde mnoho bytů vlastní společnost RPG. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sdružení nájemníků chce hnát kauzu bytů OKD k evropskému soudu

  • 4
Lidem ze sdružení nájemníků bytů OKD se nelíbí rozhodnutí Evropské komise, která zamítla jejich stížnost na privatizaci OKD. Uvažují o tom, že by rozhodnutí napadli u Evropského soudního dvora.

Spory mezi nájemníky a majiteli bývalých bytů OKD podle všeho neukončí ani rozhodnutí Evropské komise, která nenašla na privatizaci téměř šestačtyřiceti procent akcií společnosti OKD v roce 2004 žádný problém (více čtěte zde)  .

"Zvažujeme, že proti rozhodnutí Evropské komise podáme odvolání k Evropskému soudnímu dvoru," řekl předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.cz Roman Macháček.

Co je Evropský soudní dvůr

* Soudní dvůr Evropské unie (dříve Evropský soudní dvůr) je nejvyšším soudem Evropské unie.

* Má poslední slovo ve věcech právního řádu Unie. * Byl zřízen v roce 1952 a sídlí v Lucemburku.
* V jeho čele stojí předseda. Za každý stát Evropské unie v něm je zastoupen jeden soudce.

"Vše je ale zatím v začátcích. Takové odvolání totiž není nijak levná záležitost, náklady na něj se pohybují v řádech statisíců, možná milionů korun a ty my jako sdružení nemáme. Proto uvažujeme například o vypsání sbírky nebo o pomoci nadace proti korupci. Vše se teprve rozhodne," dodal Roman Macháček.

Nájemníkům se nelíbí údajný střet zájmů

Rozhodnutí Evropské komise zkomplikovalo snahy sdružení zvrátit současný stav, kdy společnost RPG nehodlá uvažovat o případném prodeji bytů stávajícím nájemníkům. Stížnost u Evropské komise totiž mířila na samou podstatu vlastnických práv k bývalým bytům OKD, k privatizaci téměř šestačtyřiceti procent akcií, s nimiž přešly na nového majitele i hornické byty.

Sdružení nájemníků chce v případné stížnosti u Evropského soudního dvora napadnout například možný střet zájmů, k němuž při rozhodování komise mělo dojít.

"V čele Generálního ředitelství pro evropskou soutěž stojí v současnosti pan Alexander Italianero, bývalý sekretář českého komisaře Pavla Teličky. A ten je dnes členem dozorčí rady společnosti RPG Byty. To je obrovský střet zájmů," přiblížil jeden ze směrů, kterým by se mohla stížnost na rozhodnutí komise ubírat.

RPG: Představa ovlivnění komise jedním člověkem je směšná

"Představa, že by jeden člověk dokázal ovlivnit rozhodování komise sedmadvaceti evropských států, je směšná, nebudeme ji dál komentovat," ohradil se proti tvrzení sdružení nájemníků mediální zástupce společnosti RPG Pavel Kočiš. "Pavel Telička je členem dozorčí rady společnosti RPG, s Evropskou komisí nemá nic společného,"dodal Pavel Kočiš.

Sdružení nájemníků bojuje na více frontách, zatím bezúspěšně. Ze zanedbání povinností podezřívá i ministerstvo financí.

Ministerstvo financí totiž v nedávné arbitráži proti společnosti RPG, po níž chtělo třicet milionů korun za nedodržení privatizační smlouvy, neuspělo a navíc muselo zaplatit společnosti RPG soudní výlohy. Podle Romana Macháčka dělalo ministerstvo vše pro to, aby v případu neuspělo.

"Přestože jsme na to několikrát upozorňovali, nestihlo ministerstvo promlčecí lhůtu a s tímto také arbitři rozhodli proti němu," řekl Roman Macháček.

Sdružení kritizuje práci ministerstva financí

Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva přiznává problém s promlčením lhůty pro podání žaloby, na konečné vyjádření arbitrů ale podle něj vliv neměl. "Rezolutně odmítáme tvrzení Sdružení nájemníků BYTYOKD.cz, že jsme spor se společností RPG Industries prohráli z důvodu zmeškání promlčecí lhůty pro podání žaloby. Naopak, v rozhodčím nálezu je zcela jasně uvedeno, že by rozhodčí soud rozhodl stejně, i pokud by námitka promlčení nebyla vznesena," řekl Jakub Haas.

Na dotaz, kdo z úředníků ministerstva a proč dopustil, že žaloba byla podaná až po promlčecí lhůtě, a tudíž by neměla šanci na úspěch ani s neprůstřelnými argumenty, už zástupci ministerstva do uzávěrky tohoto vydání neodpověděli.

Podle Romana Macháčka nebylo překročení promlčecí lhůty jediným nedostatkem na straně ministerstva. "Ministerští úředníci ani nepoužili doklady a důkazy, které jsme jim poskytli. Například to, že Fond národního majetku zakázal RPG rozdělit společnost se v projednávaných spisech vůbec neobjevilo. Stejně tak se vůbec neprojednával dopis současného ministra a tehdejšího náměstka pana Fuksy, který společnosti RPG sděloval, že byla porušena smlouva," dokončil Roman Macháček.