Generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck při rozhovoru pro MF DNES.

Generální ředitel OKD Klaus-Dieter Beck při rozhovoru pro MF DNES. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šéf OKD a geologové o uhlí v Beskydech. Názory jako den a noc

  • 13
Protikladnější názory snad ani nelze vymyslet. Zatímco generální ředitel Ostravsko-karvinských dolů (OKD) Klaus-Dieter Beck je přesvědčen o tom, že by případná těžba uhlí na Frenštátsku krajinu nijak neznehodnotila, geologové, kteří připravovali studii dopadů dolování, považují nejméně sesuvy za nevyhnutelné.

"Ve světě se těží i v daleko složitějších podmínkách a dopady na životní prostředí to nemá," řekl generální ředitel Beck v rozhovoru pro MF DNES. "Těžba je dnes šetrnější než kdysi, na povrchu by případné změny nebyly poznat," dodal s tím, že o těžbě stejně ještě nebylo rozhodnuto. OKD chtějí celé ložisko prozkoumat, aby se zjistilo, nakolik kvalitní uhlí se pod Beskydami vlastně skrývá.

"Je to klasická klička těžařů. Při "dobře" navrženém průzkumu lze vytěžit podstatnou část ložiska," kontruje Peter Mackovčin, spoluautor studie o vlivu případné těžby černého uhlí na okolí Frenštátu.

"Se způsobem těžby, jaký OKD na Frenštátsku navrhlo, by určitě k půdním sesuvům došlo. Radhošť i Javorník, tedy hory bezprostředně nad šachtou, jsou tvořeny rozpukanými bloky skal, které by se určitě daly do pohybu. Skalní bloky by se pak automaticky začaly tlačit k nejnižším místům, tedy do údolí," uvedl geolog.

Domníváte se, že by případná těžba uhlí měla na Frenštátsko neblahý vliv?

celkem hlasů: 809

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 17. června 2011. Anketa je uzavřena.

Ano, pro oblast by to znamenalo katastrofu
Ano, pro oblast by to znamenalo katastrofu 432
Ne, naopak by dolování bylo přínosem
Ne, naopak by dolování bylo přínosem 249
Ano, ale vliv by nebyl tak zlý, jak se straší
Ano, ale vliv by nebyl tak zlý, jak se straší 99
Nevím
Nevím 29
,