Oblíbeným zpestředním života se ve stále větším počtu domovů pro seniory stává třeba venkovní posilovna. (Ilustrační foto)

Oblíbeným zpestředním života se ve stále větším počtu domovů pro seniory stává třeba venkovní posilovna. (Ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Někdo musí odejít, nebo zemřít, zní z domovů pro seniory. Čeká se léta

  • 4
Složitou situaci zažívají rodiny, které chtějí umístit nemocné rodiče do domovů pro seniory. Lůžek je v Moravskoslezském kraji stále málo. Ivana Golová chce v Palkovicích otevřít nový domov. Nedaří se jí ale získat povolení.

Jsou vystresovaní, nevyspalí a naštvaní, protože si nevědí rady s maminkou, u které naplno propukla stařecká demence.

"Před sedmi měsíci jsme ji přestěhovali z jejího havířovského bytu k sobě do Frýdlantu nad Ostravicí. Tehdy jsme ještě doufali, že by mohla žít samostatně. Jenže její zdravotní stav se rychle horšil. Teď už potřebuje stálou péči. Bohužel místa v domovech pro seniory nejsou a my s manželkou pracujeme," líčí Jiří Mandous.

Manželé podali žádost o umístění maminky v Havířově. Bojí se ale, že tam budou čekat roky.

Délka čekání? Záleží na naléhavosti případu

"Máme 274 lůžek, ani jedno volné a tisíc žadatelů v evidenci. Musí odejít nebo zemřít některý ze stávajících klientů, abychom mohli vzít dalšího," netají vedoucí sociálního útvaru havířovského Domova seniorů Gabriela Kunčická.

Délku čekání stanovit neumí. "Záleží na naléhavosti případu. Všechny žádosti prověřujeme osobně," vysvětluje Kunčická.

Podobná situace je i v dalších domovech. Třeba frýdecko-místecký Domov pokojného stáří má 85 lůžek a čeká na ně už 392 lidí.

Průměrně tak vycházejí čtyři žadatelé na jedno lůžko, a to i v situaci, kdy domovů na území Moravskoslezského kraje přibývá.

"V kraji je 66 domovů pro seniory s kapacitou 4 871 lůžek a 29 registrovaných domovů se zvláštním režimem pro 1 305 lidí. Doba čekání se liší, může trvat několik měsíců, ale i rok a půl až dva roky," říká mluvčí kraje Petra Špornová.

"Jedinou šancí je pro nás domov v Palkovicích," říkají manželé

S tím se manželé Mandousovi nechtějí smířit. Vyžádali si jednání s úředníky krajského úřadu, kterým vylíčili svou situaci a snažili se zjistit, proč kraj brání otevření nového domova v Palkovicích.

"Nikde nejsou volná lůžka. Jedinou šancí je pro nás domov v Palkovicích. Tam nám místo slíbili. Zpočátku jsme mysleli, že maminku umístíme už na podzim. Pak jsme doufali, že situaci vyřešíme nejpozději do Vánoc. Teď víme, že ani to nepůjde, ale nevíme proč," zlobí se Dagmar Mandousová.

Domov pro seniory přitom v Palkovicích fungoval až do srpna. Tehdy tam skončil bývalý nájemce a do nových prostor si odvedl všechny klienty i většinu zaměstnanců. Majitelka budovy Ivana Golová mu totiž dala kvůli stížnostem výpověď a rozhodla se provozovat domov sama. Jenže nezískala registraci.

Její první žádost kraj zamítl. Druhou teprve řeší. "Ještě neuběhla zákonná lhůta," říká vedoucí sociálního odboru Daniel Rychlík. Podle něj ale není vhodné slibovat služby, které ještě nejsou schválené.

V době, kdy přišli úředníci na první kontrolu domu, vypadal zřejmě jako po výbuchu. "Bývalý nájemník odnesl nejen vybavení, ale navíc vytrhal i linoleum a část elektřiny, což jsme nečekali. Chvíli trvalo, než jsme vše dali do pořádku, ale když jsme volali úřednici na další kontrolu, řekla, že už vydala zamítavé stanovisko," líčí Golová.

Ačkoli podle ní je teď dům zcela připravený pro klienty, odborníci ho nepovažují za nejvhodnější. Například proto, že je v něm řada bariér a nefunkční výtah.

"Výtah je funkční, chybí revize," oponuje Golová, která doufá, že se jí podaří zařízení pro seniory co nejdříve otevřít. "Když to mohlo fungovat dřív, proč by nemohlo teď," míní a spoléhá na právníky.

"Registraci dostanou, pokud splní podmínky. Ty se ale zpřísnily," upozornil Rychlík.