Mnoho lidí z Moravskoslezského kraje považuje čistotu ovzduší za zásadní problém. (ilustrační snímek)

Mnoho lidí z Moravskoslezského kraje považuje čistotu ovzduší za zásadní problém. (ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zástupkyně ombudsmana kritizuje ministerstva. Proti smogu dělají málo

  • 10
Selhává jednání s Polskem a nedobrá je také informovanost o vlivech ovzduší na zdraví. Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová po roce hodnotí, jak úřady bojují proti smogu v Moravskoslezském kraji. Kritizuje ministerstva.

Integrovaná povolení pro průmysl jsou přísnější, lidé dostávají dotace na výměnu kotlů, desítky kilometrů cest se čistí, jak nejčastěji to jde, ale kvalita ovzduší zůstává především na Ostravsku a Karvinsku mimořádně špatná. Využívají úřady všech svých možností? Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová u nich i rok po vydání svého stanoviska k problematice ovzduší v Moravskoslezském kraji našla nedostatky.

Co Seitlová kvůli smogu žádala

Ke smogu jako k závažnému problému podle ní nepřistupují zejména úřady na státní úrovni. "Nedostatečný je postup ministerstva životního prostředí v jednání s Polskem," uvádí Seitlová. Upozorňuje, že už koncem roku 2011 ministerstvu doporučila přizvat k jednáním jako arbitra zástupce Evropské komise. "Ministerstvo však této možnosti podpory při vyjednávání nevyužilo," připomíná Seitlová.

Za čtyři roky sedm česko-polských setkání

Ministerstvo ovšem kritiku odmítá. "Již tento čtvrtek se uskuteční setkání českého ministra životního prostředí Tomáše Chalupy s jeho polským protějškem Marcinem Korolecem," uvádí mluvčí ministerstva Matyáš Vitík a zároveň dodává, že za poslední čtyři roky se česká a polská strana setkaly sedmkrát.

Že jsou jednání s Polskem pomalá, však potvrzuje krajský úřad i zástupci ostravského magistrátu. "Kraj s těžkopádnými výsledky mezi ministerstvy není spokojen, proto se společně s městem Ostravou chopil vlastní iniciativy a bude požadovat pomoc ze strany Evropské unie," uvedla mluvčí úřadu Petra Špornová.

Dělají úřady proti smogu vše, co legislativně mohou?

celkem hlasů: 596

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 12. února 2013. Anketa je uzavřena.

Ne, v boji proti smogu je stále dost rezerv
Ne, v boji proti smogu je stále dost rezerv 561
Je mi to jedno, smog pro mě není problém
Je mi to jedno, smog pro mě není problém 20
Ano, boj proti smogu je citlivá a dlouhodobá věc
Ano, boj proti smogu je citlivá a dlouhodobá věc 15

Kraj se Slezským vojvodstvím pracuje na společné strategii tak, aby zdroje prachu musely na obou stranách hranice plnit stejné podmínky. Nestranný arbitr z Evropské komise by byl ale zřejmě přínosem, protože pro Poláky ovzduší není problém. "Jednáme s Katovicemi a je vidět, že to není jejich priorita. Ani u průmyslu ani u lokálních topenišť," sdělil zkušenosti ostravský náměstek Dalibor Madej.

ŘSD: Málo čistíme silnice? Máme málo peněz

Jitka Seitlová kritizuje také ministerstvo zdravotnictví. "Neseznamuje veřejnost s alarmujícími výsledky studií a výzkumů," říká a jako příklad uvádí studii zdravotních rizik z roku 2010, podle které přispívají prachové částice ke zvýšení úmrtnosti v Ostravě třikrát víc ve srovnání s celou republikou. "Studie z roku 2008 pro Radvanice a Bartovice zase uvádí, že každý rok tam zemře téměř třicet osob jen následkem vdechování prachu."

Reakci ministerstva se v pondělí nepodařilo získat.

Posledním úřadem, který by mohl dělat víc, je podle Seitlové Ředitelství silnic a dálnic. Zatímco krajský úřad a Ostrava své cesty kvůli prachu čistí co čtrnáct dní, ŘSD dvakrát do roka. "Větší rozsah čištění je závislý na nedostatku financí," vysvětlila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.