Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Seniorům chybí vhodné byty, o dražší rezidence většinou nestojí

  • 5
Na Ostravsku schází stovky bytů vhodných pro seniory, přitom do dostavěných soukromých rezidencí se starší lidé vůbec nehrnou. Vadí jim vysoké ceny a pokud už mají dostatek prostředků, raději si přebudují dosavadní bydlení.

V kraji chybí tisíce bytů či malých domků vhodných pro seniory. To vyprovokovalo investory. Začali stavět bezbariérové rezidence s byty na prodej či k pronájmu. Například v Rychvaldu teď společnost Senior Park staví areál s 38 byty.

"Hotový bude za rok, ale prvních osm bytů bude už tento týden pod střechou," říká Jaroslav Plesník, který už tři seniorské areály vybudoval v Čechách a další chce stavět v Karviné či Ostravě-Nové Vsi.

Bydlení pro seniory

V zemi chybí asi 60 000 bytů pro staré lidi. O privátní seniorské rezidence v Ostravě ale není zájem, byty totiž stojí od 1,5 do 2,5 milionu korun, nájmy se službami se pohybují od 9 do 25 tisíc korun.

Víc možná zaujmou další stavby, kde nájem za jednopokojový byt začíná u částky 7 140 korun.

V Ostravě přitom stojí už dvě soukromé rezidence určené penzistům, je v nich téměř 120 bytů, ale penzisté se do nich nehrnou. Podle odborníků je hlavním důvodem vysoká cena bytů.

Penzisté mají zájem o obecní či krajské domovy

"Když se nás senioři ptají na možnosti bydlení, zajímají je hlavně domy s pečovatelskou službou nebo domovy pro seniory, které patří městu a obvodům. Upozorňujeme je i na privátní rezidence, ale o ty nestojí. Někdy rovnou řeknou, že na to nemají," říká vedoucí ostravského odboru sociálních věcí a zdravotnictví Jaroslava Rovňáková.

Zdena Duchoňová peníze měla, ale štěstí jí nepřinesly. Za jednopokojový přízemní byt se zahrádkou v Ostravě-Zábřehu zaplatila společnosti Senior Residence asi 1,5 milionu korun. "Prodala jsem krásný byt v Porubě a nastěhovala se sem s tím, že tu budu pohodlně žít. Byla to moje nejhorší investice v životě," říká žena, která by byla nejraději, kdyby firma její byt odkoupila a ona se mohla odstěhovat.

Názory se bydlení v rezidencích pro seniory se různí

"Před rokem jsem byla kvůli chybě v projektu vytopená. V bytě mám chladno. Elektronické otvírání dveří, které má chránit nájemníky, už skoro dva měsíce nefunguje. Příjezdová cesta se propadá. Jsme v parku, ale jinak tu není nic," stěžuje si pětašedesátnice.

To o dvacet let starší Marie Nožičková odkázaná na invalidní vozík naopak ve stejném domě spokojená je. "Líbí se mi tu," usmívá se stařenka, k jejíž pohodě přispívá i to, že ji často navštěvuje dcera a denně o ni pečuje osobní asistentka ze společnosti Podané ruce.

"Paní má vše, co potřebuje, výhodou je velká bezbariérová koupelna. Kdyby se jí udělalo špatně a nikdo tu nebyl, stiskne tlačítko na zápěstí," vysvětluje asistentka Miluše Jatiová. "Vadí mi jen ty pokažené vstupní dveře do domu. Dřív jsme nezamykali byty. Teď máme strach," doplňuje stařenka.

Větší zájem je o Apartmánový dům na Landeku

Moc dalších obyvatel v domě není. Někteří lidé přijíždějí jen občas, další byty jsou prázdné. Dům byl přitom dokončený před třemi lety. "Měli jsme 120 zájemců na 40 bytů, jenže když jsme dům dostavěli, přišla krize," říká manažer firmy Senior Residence Josef Dejčík. Firma zvažuje, že jedno křídlo pronajme například sociálním službám. Nespokojené nájemnici dal Dejčík za pravdu v tom, že kvůli chybě v projektu loni přízemí budovy zalila voda.

Apartmánový dům Landek.

"Byty jsme ale dali do pořádku a investovali do odvodnění. Elektronické zařízení pro otvírání dveří nedávno zničil blesk. Nechtěli jsme, ať opravy platí vlastníci bytů, reklamovali jsme to u dodavatele, proto oprava trvala déle, ale brzy bude čipový systém opět plně funkční," slibuje Dejčík.

Větší zájem mají lidé o nový Apartmánový dům Landek v Ostravě-Petřkovicích, jehož součástí je i bazén a řada dalších služeb. Obsazeno je už přes 50 ze 77 bytů. Ale seniorů je z nájemců asi jen deset procent. "Je to logické. Kdo má peníze, uzpůsobí si vlastní bydlení. Pokud to jde, senioři rádi zůstanou tam, kde mají své kořeny. Jejich sestěhovávání zavání segregací," míní ostravský lékař a geriatr Hugo Přibyl.