Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Rekonstrukce školy v Šenově u Ostravy trvá. Děti se učí i na chodbě

  • 1
Kaluže, popraskaná omítka, střecha, kterou zatéká - a hlavně nejistota, jak dlouho bude toto provizorium ještě trvat. Nelehké podmínky panují na základní škole v Šenově u Ostravy. Prázdninová rekonstrukce tam totiž ještě neskončila, a škola tak připomíná spíše staveniště.

„Trápí nás to, protože pořád nevíme, kdy to skončí. Bylo organizačně náročné skloubit výuku a rozvrhy tak, aby to fungovalo. Využíváme chodby, ale i budovu muzea a knihovny. Snažíme se, aby výuka neutrpěla, ale je to velice náročné i pro kantory, kteří musí neustále mezi budovami přebíhat,“ přiblížila ředitelka šenovské základní školy Naděžda Pavlisková.

Žáci nemohou využívat například ani tělocvičnu. „Tam skladujeme nábytek. Když bylo teplo, vyučovala se tělesná výchova venku, se špatným počasím se tak situace komplikuje,“ pokračovala ředitelka.

Firma: Projektová dokumentace byla vadná

Rekonstrukci za 16 milionů korun měla stavební firma stihnout do půlky září.

„Začali už před prázdninami, ale hned ze začátku nabírali zpoždění. Uznali jsme, že se objevily na stavbě takzvané vícepráce, které nemohla firma předpokládat, ale během rekonstrukce firma napáchala škody,“ uvedl starosta Šenova Jan Blažek. Podle něj firma způsobila zatečení do budovy. „Strhli střechu a řádně prostor nezakryli,“ vysvětloval starosta.

Městu hrozí, že na stavbu nezíská dotace. „Když firma nestihne dokončit alespoň venkovní práce do konce října, můžeme přijít o dotace státu, které měly pokrýt zhruba sedmdesát procent nákladů,“ komentoval situaci starosta.

Firma, která zakázku vysoutěžila, ale pochybení odmítá. Podle jednatele Michala Bystroně je na vině špatný projekt. „Projektová dokumentace se při konfrontaci s realitou na stavbě ukázala jako úplně vadná. Chyběly v ní stavební práce, na druhou stranu práce, které v ní třeba byly, zase nebyly zahrnuty v rozpočtu,“ tvrdí Bystroň.

Kde si lze stěžovat?

Zatečení do střechy pak podle jednatele taky nemá na svědomí firma.

„Podobně rekonstruujeme základní školu ve Vratimově. Tam projektant prozíravě předpokládal, že když se zbourá stará střecha a než se postaví nové patro a nad ním nová střecha, bude škola nechráněna proti dešti. Proto navrhl v projektu taková opatření, aby toto riziko eliminoval. Naopak v Šenově nic takového nikoho ani nenapadlo. V projektu nic není, v rozpočtu také ne, pouze ve smlouvě je ustanovení o tom, že jsme povinni provádět blíže neurčená opatření pro odvrácení škody,“ řekl Bystroň.

„Když jsme chtěli strop lépe zaizolovat, tak to investor nepřijal. Jen opakoval, že máme udělat opatření,“ pokračoval jednatel, podle něhož není vyloučeno, že spor s radnicí skončí u soudu.

„Je to strašné, popravdě nevíme, kde si stěžovat. Město se vymlouvá na firmu, firma na město, a drží tak v šachu rodiče i žáky,“ zmínila paní Jaroslava, matka šenovské školačky, která nechtěla uvést příjmení.