Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MAFRA

Šest nemocnic zažilo neobvyklé manévry. Stěhovaly tisíc postelí

  • 1
Konec stížností na postele. Nemocnice, které patří kraji, získaly 1 010 moderních lůžek za 45 milionů korun. Ty staré sešrotovaly. Pacienti i zdravotníci nemocnic, které patří Moravskoslezskému kraji, si užívají pohodlí i dalších výhod nových lůžek.

Unesou 250 kilogramů, lze je prodloužit, mají elektricky ovládané polohování i nastavitelnou výšku, manipulační hrazdu, sklopné postranice i matrace, které brání proleženinám.

„Dosud jsme na standardních pokojích neměli ani jedno takové lůžko. Teď jich máme 169. Některé mají navíc i další drobné příslušenství, třeba držák na berle,“ říká náměstkyně pro ošetřovatelskou péči ve Slezské nemocnici Opava Lenka Hanková.

„Spokojení jsou hospitalizovaní lidé i zdravotní sestry, které už nemusí polohovat postel ručně a hrbit se nad pacienty. Mohou si totiž přizpůsobit výšku lůžka,“ dodala. 

Pacienti si mohou polohovat postel, aniž by volali sestru

Podle šéfky krajského odboru zdravotnictví Vratislavy Krnáčové si pacienti stěžovali, že na starých postelích a matracích trpí bolestmi zad nebo hlavy. Teď lůžka chválí.

„Postel je komfortnější, nebolí mě záda. A sám si ji mohu polohovat v úrovni hlavy i nohou, aniž bych musel volat sestru,“ zmiňuje výhody pacient rehabilitačního oddělení v Orlové Roman Lindáček.

Nových postelí se dočkalo šest nemocnic, které jsou příspěvkovými organizacemi kraje. „Za 45 milionů korun nyní obměňují více než třetinu ze všech svých 2 719 lůžek,“ počítá mluvčí kraje Petra Špornová.

V minulých dnech proto zažili velké manévry zaměstnanci i pacienti nemocnic v Opavě, Krnově, FrýdkuMístku, Třinci, Havířově a Karviné-Ráji (včetně pobočky v Orlové), kam postupně dorazilo celkem 1 010 nových postelí včetně matrací. A nových nočních stolků. U nich pacienti oceňují hlavně to, že jsou uzamykatelné a mají sklopnou jídelní desku.

Některé staré postele využili jinde nebo schovali do skladu

Stěhování ale dalo zabrat. Například Opava dostala vybavení ve třech zásilkách, personál musel každou zvládnout za den. V praxi to znamenalo složit, umýt a povléci nové postele, přesunout na ně pacienty a odvézt z pokojů stará lůžka na vyhrazené místo, kde probíhala jejich prohlídka a třídění.

„Pokud byla stará postel ještě dobrá, využili jsme ji jinde nebo schovali do skladu. Většinu lůžek jsme ale rozebrali a kovové části odvezli do sběru. Nechali jsme si jen kolečka jako náhradní díly,“ líčí Hanková.

Stejně postupovali i jinde. „Nechali jsme si jen 60 vyřazených lůžek pro Havířov, Karvinou-Ráj i Orlovou a zbytek sešrotovali,“ říká Radmila Fleischerová, mluvčí zmíněných nemocnic, které dostaly dohromady 336 nových postelí.

Nemocnice ve Frýdku-Místku jich získala 229, krnovská 168 a třinecká 108. Proč tolik najednou?

„Nemocnice obnovují lůžka průběžně. Když mají peníze. Přednost ale dostává zdravotnická technika. Teď jsme si mohli dovolit koupit tolik postelí díky dotacím z Evropské unie, které uhradí 85 procent nákladů, zbytek kraj,“ vysvětluje náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.