Iniciátor setkávání ostravských Židů David Lawson.

Iniciátor setkávání ostravských Židů David Lawson. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Setkání ostravských Židů? Často je to dojetí jako v Poště pro tebe

  • 2
To místo leží od Ostravy stovky kilometrů, přesto k ní má blízko. Proťaly se v něm osudy Židů, kteří v Ostravě kdysi žili. Hlavní iniciátor setkávání David Lawson teď přijel. Ještě před deseti lety nevěděl, kde Ostrava leží.

Na počátku všeho byla Tóra, tedy svitky s židovskými posvátnými texty. Ty z ostravské hlavní synagogy, kterou nacisti vypálili stejně jako další temply ve městě, se ocitly v synagoze v londýnském obvodu Kingston. "O těch svitcích jsme samozřejmě věděli, ale netušili jsme, kde se nachází Moravská Ostrava. Ani co znamenají slova Märisch Ostrau, která byla uvedena v závorce," vypráví David Lawson a s úsměvem dodává: "Brzy jsme zjistili, že obě označení znamenají totéž."

To byl ale stále teprve začátek. Zástupci kingstonské židovské obce, již David Lawson, dnes již důchodce, vede, uspořádali přednášku o Moravské Ostravě a rozhodli se pátrat po tom, kde dnes žijí bývalí ostravští Židé. Přednášky se zúčastnil i jistý Michael Karen. "Vzájemně jsme se neznali. Michael mi řekl, že bydlí blízko Kingstonu, ale že má taky bratrance ve Vídni a v Ostravě," vzpomíná jednasedmdesátiletý David Lawson.

Cesta vedoucí k "ostravskému bratranci", jenž je rovněž Michael, příjmením Salomonovič, dodala celému pátrání nové obzory.

Účastníků setkání stále přibývá

David Lawson se seznámil s ostravskou rodinou Salomonovičových, klíčové pro něj bylo hlavně setkání s Michaelovou ženou Libuší. Ta totiž před časem začala tvořit databázi Židů, kteří v Ostravě před válkou žili, a jejich příbuzných. Databáze je zřejmě vůbec nejrozsáhlejší ve střední Evropě (podrobněji o databázi zde).

Libuše Salomonovičová.

Davidu Lawsonovi pomohla učinit, po čem toužil. Ve spolupráci s Libuší Salomonovičovou zkontaktoval bývalé židovské obyvatele Ostravy i jejich potomky. V roce 2005 se poprvé setkali v synagoze v Kingstonu. Tamní Kroužek Ostraváků se od té doby schází každý rok. A účastníků stále přibývá.

"Mnozí jsou z Velké Británie nebo Ameriky, přijíždějí ale i lidé z Kanady, Izraele nebo třeba Austrálie," vypráví David Lawson. A připomíná i některá takřka zázračná setkání, která se odehrála i díky již zmíněné databázi. Dojetí občas připomíná Poštu pro tebe.

Shledání bratranců po desítkách let

Po desítkách let se třeba znovu setkali dva bratranci žijící v Británii. Kdysi si jako kluci spolu hráli v Ostravě a později si vzájemně mysleli, že ten druhý zahynul za holocaustu. Když jim bylo sedmdesát, dostali od Libuše Salamonovičové dopis s informací, že jejich bratranec žije, a to ve vedlejším hrabství. Radost obou byla nevýslovná.

David Lawson teď zamířil do Ostravy i proto, že chystá knihu o dějinách města a zdejší židovské komunity, která do války čítala přes 12 tisíc lidí. Na knize, která vyjde v angličtině, se podílejí i Libuše Salomonovičová, děkan Filozofické fakulty Ostravské univerzity Aleš Zářický a archivářka firmy Vítkovice Hana Šústková.