Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dobrá sezona v Jeseníkách, špatná v Beskydech. Chyběli polští lyžaři

  • 0
Výborná sezona v Jeseníkách, velké rozpaky v Beskydech. Provozovatelé lyžařských areálů v kraji mají diametrálně odlišné názory na průběh letošní zimy.

Jen slova chvály, byť s mírnou výhradou k pozdnímu začátku lyžařské sezony, mají majitelé lyžařských areálů v Malé Morávce, Karlově nebo na Pradědu.

„Letošní sezona byla nejlepší za dobu, co náš areál provozujeme,“ řekl Karel Ležatka, spolumajitel skiareálu Kopřivná na Malé Morávce. „Lanovku jsme spustili 17. prosince, Vánoce byly sice slabší, protože lidé nevěřili, že by nějaký vlek mohl být v provozu, ale zbytek sezony byl velmi dobrý a vedl k rekordní návštěvnosti.“

Na Kopřivné by chtěli lyžovat ještě o tomto víkendu, pak areál svůj zimní provoz pravděpodobně ukončí. „Sníh by ještě byl, ale asi už nepřijedou lidé, proto nejspíš o víkendu skončíme,“ dodal Karel Ležatka.

Podstatně déle, možná i do konce dubna, chtějí mít v provozu lidé z hotelu Figura vleky na Pradědu.

„Tento i příští víkend budeme určitě lyžovat, předběžně počítáme i s víkendem 24. dubna, dál se uvidí,“ říká Petra Matějíčková z hotelu Figura na Pradědu.

Zdejší sjezdovky mají podle ní až osmdesát centimetrů přírodního sněhu. „Sezona byla vydařená. Byť začala kvůli nedostatku sněhu s mírným zpožděním, hotel byl vytížen a stejně tak byl velký zájem i o lyžování,“ zhodnotila sezonu Matějíčková.

Na rozdíl od svých sousedů skiareály v Karlově - Ski Karlov, Myšák, Kazmarka a Klobouk - sezonu o velikonočním víkendu ukončily.

„Letošní sezona se vydařila. Hlavně díky tomu, že jsme výrazně investovali do zasněžování,“ uvedl mediální zástupce skiareálů Karel Soukup. „Celkem máme dvaapadesát sněžných děl, jednu sjezdovku jsme schopni kompletně zasněžit během dvou dnů. I díky tomu jsme mohli začít lyžovat poměrně brzy po opožděném příchodu mrazivého počasí.“

Prodlužovat lyžařskou sezonu by už podle všeho nebylo pro Karlovské ekonomické.

„S příchodem jarního počasí se lidé začínají věnovat zahrádkám, do hor je to v tomto období táhne méně. Proto jsme už sezonu ukončili,“ dodal Soukup.

V Beskydech hlásí propad návštěvnosti

O poznání méně optimisticky viděli letošní lyžařskou sezonu v Beskydech.

„Letošní sezona se řadí ke čtyřem špatným, co byly za posledních dvacet let. Proti loňsku je o dvacet procent horší,“ zhodnotil poslední čtyři měsíce vedoucí střediska Ski Bílá Jaroslav Vrzgula. „Tady v Beskydech je to způsobeno tím, že nebyly vůbec Vánoce. Lyžovat se začalo vlastně až od Nového roku, minulou sezonu jsme jezdili od 26. prosince.“

„Bylo to trápení, protože klimatické podmínky jsou čím dál horší. Jsme někde na 60 procentech toho, co bylo loni, a to už loni byl úbytek,“ přidal se provozní Ski areálu Mosty u Jablunkova Jaroslav Bojko.

Oproti sezonám před osmi či deseti lety je propad tržeb i návštěvnosti v Mostech u Jablunkova ještě dramatičtější. „V letech 2007 až 2010 jsme měli průměrně nějakých 67 tisíc návštěvníků. Letos jsme byli na 13 tisících. Oproti sezonám, kdy se lyžovalo nějakých 110 až 120 dnů, jsme teď někde na 68 dnech,“ popsal klimatické změny v posledních letech Jaroslav Bojko.

Poláci modernizovali své skiareály

Dalším důvodem snížení počtu lyžařů v Beskydech je podle Jaroslava Bojka odliv polských lyžařů.

„Poláci modernizovali skiareály kousek za hranicemi, ta vzdálenost je od nás 20 až 25 kilometrů, takže úbytek je totální. Poláků jezdí teď minimálně, třeba jenom ti, kteří nevyžadují vyšší standard. Ostatní chtějí lanovky, už jim nestačí klasický vlek,“ říká Bojko.

Souhlasí s ním i Jaroslav Vrzgula. „V Polsku vzniká spousta nových středisek a nemají tam takové problémy s rozšiřováním a budováním jako u nás,“ řekl.

Naopak ve Ski parku Gruň si na odliv návštěvníků nestěžují. „Zprovoznili jsme lyžařskou školu trošku jiným způsobem a bylo to vidět. Instruktoři taky byli vytížení, spousta lidí se chtěla učit lyžovat, děti i dospělí,“ řekl ředitel skiparku Kemal Rušitovič.

,