Skelet rozestavěné budovy v Ostravě hyzdil třicet let širší centrum Ostravy.

Skelet rozestavěné budovy v Ostravě hyzdil třicet let širší centrum Ostravy. | foto: Jaroslav Ožana, MAFRA

Dostavba skeletu v Ostravě drhla. Vrátí se staveniště městu?

  • 3
Opláštění i s okny a izolace střechy musí být podle smlouvy s městem do konce prosince na polyfunkčním domě, který buduje společnost Red House vedle krajského úřadu v Ostravě. Jinak se rozestavěný skelet původně plánovaného sídla komunistů znovu vrátí městu, včetně pozemků pod ním i v jeho okolí, které firma koupila od jiných vlastníků.

A přesně to hrozí. Stavba zaostává. Betonové monstrum, které straší v Ostravě desítky let, zatím stále nemá střechu ani obvodové zdi. Primátor Tomáš Macura míní, že bude těžké vše stihnout v termínu, ale doufá, že se to podaří. Pro město by totiž staveniště bylo danajským darem. „Budu rád, když investor budovu dostaví,“ netají Macura.

Pozemky v ulici 28. října koupila firma Red House Development od města už v roce 2008 za 53 milionů. S podmínkou, že skelet zbourá nebo dostaví do pěti let. Termín z různých důvodů nedodržela, stále žádala město o odklad. Podle posledního dodatku ke smlouvě už ale musí dodržet tři stanovené termíny, jinak jí hrozí velké sankce.

„Termín zahájení stavby do konce března dodržela. Pak se ale stavba trochu zadrhla. Podle informací od investora měli nějaký problém s realizační firmou Revmont Vítkovice – údajně souvisel s ekonomickými problémy holdingu Vítkovice, ale už byl vyřešen a stavba běží. Firma tvrdí, že i druhý termín dodrží,“ říká primátor.

Problém s pozdními úhradami

To potvrzuje také zástupce investora Sylvie Pyszková: „Dokončení opláštění v termínu je nyní obtížné, zatím to však ve shodě s přímým dodavatelem vidíme jako reálné.“

A proč stavba drhla? Podle investora ji zkomplikovala mediálně propíraná situace holdingu Vítkovice. Podle mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové ale firma Vítkovice Revmont nemá žádné ekonomické problémy, patří totiž do ziskové části holdingu.

„Naopak problém byl s pozdními úhradami prací ze strany investora. I v této chvíli je neproplacená částka po lhůtě splatnosti. Proto spolu firmy v létě podepsaly dodatek se změnami v rozsahu prací i posunem některých termínů. Ale naši stavbu předáme tak, aby i další firmy stihly termín do konce roku,“ říká Kijonková.

Pyszková potíže s úhradami nepopírá. „Kvůli pověsti holdingu Vítkovice si někteří subdodavatelé vyžádali přímé smlouvy s námi a platit jim musíme ve zkrácených lhůtách. Situace ve stavebnictví na Ostravsku je složitá. Padlo tu několik velkých firem a doplatily na to malí dodavatelé. Proto se teď dost bojí a někteří trvají na nadstandardních podmínkách. Pokud jsme chtěli třeba beton, museli jsme na ně přistoupit,“ líčí Pyszková s tím, že teď už vše jede podle harmonogramu.