Ostravský ArcelorMittal, bývalá Nová huť, svůj provoz postupně čistí.

Ostravský ArcelorMittal, bývalá Nová huť, svůj provoz postupně čistí. | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Škodliviny z ostravské huti zachytí nový filtr, velký jako třípatrový dům

  • 2
Až pod deset miligramů na metr krychlový vzduchu by mohly klesnout emise pocházející z aglomerace společnosti ArcelorMittal Ostrava po dokončení stavby odprášení provozu. Tu hutní firma započala v minulém týdnu a zkušební provoz chce zahájit ještě před letošními vánočními svátky.

Společnost ArcelorMittal Ostrava jen v letošním roce spustí ekologické investice za 3,1 miliardy korun. Na ty huť získala až devadesátiprocentní dotace z ekologických programů Evropské unie. Jedním z těchto projektů je právě odprášení aglomerace Jih.

„Přínos investice by se měl plně projevit už v příštím roce, nový filtr totiž plánujeme spustit nejpozději letos v prosinci,“ vysvětluje Petr Baranek, který je ředitelem pro životní prostředí ve společnosti ArcelorMittal Ostrava.

„Následně očekáváme omezení emisí prachu o 94 tun ročně, čímž opět snížíme náš vliv na životní prostředí.“ Celkově by projekt odprášení měl vyjít na 365 milionů korun, a to jak za stavbu technické části, tak za výrobu tkaninového filtru, kterým bude prach pocházející ze spékání železných rud na aglomeraci procházet.

„Tkaninový filtr bude velký přibližně jako třípatrový dům, s celkovou plochou filtračních hadic přes 18 tisíc metrů čtverečních, což odpovídá velikosti 2,5 fotbalových hřišť,“ přibližuje rozsah investice tisková mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

„Kromě prachu si technologie poradí také s polycyklickými aromatickými uhlovodíky a dioxiny, které sníží o více než devadesát procent. Filtr disponuje vysokou efektivitou zaručující nepřetržitý provoz s pouhými čtyřmi procenty celoročního kalendářního času na jeho údržbu,“ dodává mluvčí společnosti ArcelorMittal.

Zatímco v roce 1997 se množství prachu, který unikal z aglomerací ostravského ArcelorMittalu, pohybovalo okolo 400 miligramů na metr krychlový a před spuštěním tkaninového filtru na první ze dvou tamních aglomerací nekleslo pod padesát miligramů na metr krychlový, v roce 2016 by emise tuhých znečišťujících látek neměly překročit deset miligramů prachu na metr krychlový.

Ocelárna v Třineckých železárnách - provoz, kde se také odprašuje. (5. prosince 2014)

Výkonné tkaninové filtry už používají také v Třineckých železárnách, kde slouží k odprášení provozu konvertorové ocelárny. Ten zdejší zaměstnanci spustili na sklonku minulého roku ve zkušebním provozu.

„Odprášení prvního konvertoru již běží v ostrém provozu, dokončení odprášení druhého je plánováno na podzim letošního roku,“ přibližuje situaci v Třineckých železárnách tamní tisková mluvčí Petra Jurásková.

„Stejně tak se již staví odprášení druhé aglomerace, kde se odprašují jak jednotlivé uzly, tak spalinové cesty. V ostrém provozu už běží rovněž odprášení vysokých pecí, kde jsme také použili tkaninové filtry. Jejich úspěšnost potvrzují i samotní zaměstnanci, podle kterých, když letos nasněžilo, byl v areálu Třineckých železáren výrazně čistší sníh. Také pamětníci nám pak říkali, že tak bílý sníh ve Werku ještě nikdy neviděli,“ dodala perličku z provozu mluvčí Třineckých železáren.