Školní jídelny zažívají obrození. Změna jídelníčku přitáhla mnoho mladých strávníků. Ilustrační foto

Školní jídelny zažívají obrození. Změna jídelníčku přitáhla mnoho mladých strávníků. Ilustrační foto | foto: František Vlček, MAFRA

Místo hnědé omáčky pohanka. Školní jídelny hlásí větší zájem strávníků

  • 0
Na obědy do jídelen loni v Moravskoslezském kraji chodilo o šest procent středoškoláků více než v roce 2012. Podíl strávníků v posledních letech obecně stoupá. Nabídka jídel je totiž pestřejší, proslulé UHO, neboli univerzální hnědá omáčka, už se teď vaří málokde.

Pohanka, kuskus, lasagne i třeba rybí špíz. Menu ve školních jídelnách má s tím před dvaceti lety jen málo společného. Odborníci avizují, že se úroveň jídelen rok od roku zvyšuje. A vnímat to začali i strávníci. Loňská čísla ukázala, že jich přibývá.

Školní jídelny

  • V roce 2009 krajský úřad evidoval 671 školních jídelen na severu Moravy a Slezska, loni už jich bylo jen 636.
  • Důvodem je pokles počtu žáků. Co se však týká podílu dětí, které jídelnu navštěvují, ten se naopak zvyšuje. Ve školách momentálně činí v průměru okolo 71 procent dětí, které po vyučování míří do jídelny.
  • Kromě školních jídelen, kde se vaří, jsou při školách odloučená pracoviště, kam se jídlo dováží.

"Během posledních pěti let počet dětí v mateřských, základních a středních školách v kraji klesl o 12 tisíc. Počet strávníků ve školních jídelnách se ale nesnížil, zájem o školní obědy dokonce roste. Zejména v kategorii starších žáků," uvedla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Zatímco v mateřských školách se tradičně stravují všechny děti, s nástupem na základní školy si už rodiče vybírají, kam posílat potomka na oběd. Do školní jídelny tak zamíří jednasedmdesát procent z nich.

Na středních školách pak podíl těch, kteří obědvají v jídelně, dále klesá. Čísla z loňského roku překvapila, středoškoláci se do jídelen vracejí.

"Středoškoláků, kteří si vybírají z nabídky školních jídelen, přibývá. Jejich podíl vzrostl z pětačtyřiceti na jednapadesát procent," sdělila náměstkyně hejtmana pro školství Věra Palková.

Jde podle ní o dobrou zprávu, protože jídlo ve školních jídelnách musí odpovídat výživovým normám stanoveným podle věku strávníků.

Úroveň je rok od roku lepší

Jídelny jsou pod dozorem krajských hygieniků. Ti avizují, že se situace v nich zlepšuje mílovými kroky. "Úroveň se v našem kraji rok od roku zlepšuje. Bezpečnost potravin je důsledně hlídaná," uvedl tiskový mluvčí krajské hygienické stanice Radim Mudra.

Kontroly navíc ukazují rostoucí pestrost stravy. "Školní stravování v kraji je vysoce kvalitní," doplnila Eva Geryková, vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých.

Při kontrolách na chyby naráží výjimečně, loni to bylo v devíti procentech případů.

"Menší nedostatky ve skladování, v porušení technologických postupů a v nedodržení podmínek osobní či provozní hygieny," doplnil Mudra s tím, že padly pokuty ve výši 34 tisíc korun.

Rozbory jídel v Novém Jičíně, Frýdku-Místku a Karviné ale loni v únoru ukázaly nejen vysoký podíl vlákniny či bílkovin, ale i soli v jídlech. Kvůli používání polotovarů (více zde). Koncem roku proto hygiena testovala znovu. "Očekáváme výsledky z laboratoře," doplnil Mudra.

Podle vedoucích jídelen může být důvodem cena. "Vedoucí nechtějí zdražovat a pak jim některé komodity vyjdou jinak, než by měly. Musí se proto najít kompromis," komentovala například šéfka opavských jídelen Bronislava Hertlová.

Šestnáctiletý Matěj Dlouhý po prvním ročníku bez jídelny teď na oběd ve škole v Ostravě chodí. "Jídla nejsou špatná a je to pohodlnější. A taky levnější," zdůvodňuje.

V některých školách je podíl strávníků enormní. "Stravuje se u nás devadesát procent studentů," uvádí například ředitel Wichterlova gymnázia Antonín Balnar.