Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Školy přijímají i v létě, o tesaře a klempíře nemá takřka nikdo zájem

  • 9
Šance dostat se na střední školu v Moravskoslezském kraji je také o prázdninách. Další a další kola přijímacích řízení vypisují hlavně učiliště. O některé jejich obory ale není vůbec zájem, byť by se jejich absolventi uplatnili.

Mají tak málo žáků, že vypisují jedno kolo přijímacího řízení za druhým. „My už to ani nečíslujeme,“ uvedl ředitel stavebního učiliště v Opavě Bedřich Štencel. Škola, které šéfuje, přijímá nové žáky nepřetržitě až do 31. srpna. „A vlastně i v září, kdy k nám přicházejí žáci ze škol, ve kterých třeba neuspěli u opravných zkoušek. Pokud má škola místo, tak je přijme všechny,“ řekl ředitel.

Střední odborné učiliště stavební Opava přijímá žáky do všech svých učebních i maturitních oborů. Jde o klempíře, elektrikáře, truhláře, instalatéra, tesaře, zedníka, pokrývače, operátora dřevařské a nábytkářské výroby a ještě o mechanika instalatérských a elektrotechnických zařízení budov.

Mladí raději míří na gymnázia, ty je také přijmou

Vůbec nikdo se však zatím nepřihlásil na tesaře a klempíře. Absolventi oborů by se přitom snadno uplatnili - škola spolupracuje se zaměstnavateli, kteří mají o její učně zájem. 

„Nikomu se nechce pracovat, raději se hlásí na gymnázia,“ zmínil Štencel. „Takže i když je třeba po tesařích veliká poptávka, je téměř jisté, že první ročníky u těchto dvou oborů letos vůbec neotevřeme.“

 Pokud jde o tříleté učební obory, tak prakticky každého bere i Střední škola elektrostavební a dřevozpracující ve Frýdku-Místku.

Do učebních oborů bez zkoušek

 „Řemeslné obory nelákají. Letos byl mezi žáky tak malý zájem o tesaře, že po dohodě s rodiči přestoupili na truhláře. Méně bylo i zedníků a elektrikářů,“ řekl zástupce ředitele školy Karel Volný. Podle něj žáky v dnešní době lákají hlavně benefity - příslib získání řidičského průkazu nebo absolvování svářečského kurzu.

Další kola přijímacího řízení pravidelně vyhlašuje také Hotelová škola Frenštát pod Radhoštěm. Volná místa má v oborech kuchař, číšník a gastronomie. „Další kola přijímacího řízení už nejsou omezena termínem, zájemci se můžou hlásit kdykoli až do 1. září. Zkoušky u maturitních oborů jsou, u učebních ne, tam žáky seřazujeme podle prospěchu. Kdo přijde a bude se chtít dostat na kuchaře nebo číšníka, má velikou šanci, že ho přijmeme,“ zmínil ředitel školy Ivo Herman.

Po jednom či dvou volných místech v téměř všech oborech mají také na Střední průmyslové škole v Ostravě-Vítkovicích. Naopak plný stav hlásí Vítkovická střední průmyslová škola i Wichterlovo gymnázium Ostrava-Poruba. „Za posledních osm let jsme nevyhlašovali druhé kolo přijímacího řízení a doufám, že se to nikdy nestane,“ dodal ředitel gymnázia Jan Netolička.