Děti ze školy na ulici Marušky Kudeříkové v Havířově třídí odpadky.

Děti ze školy na ulici Marušky Kudeříkové v Havířově třídí odpadky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Havířov zapojil školní děti do třídění, baví to hlavně ty nejmladší

  • 0
Chodby a třídy havířovských základních škol zaplavily modré a žluté kartonové boxy. Město zapojí do třídění odpadků všechny místní děti, protože chce zvýšit podíl separace odpadu. V žádném jiném městě školáci odpad hromadně netřídí.

"Děti ve 236 třídách mohou separovat papír a plasty. Svoz takto vytříděného odpadu zajistí havířovské Technické služby," řekla mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Speciální sběrné nádoby putovaly do škol postupně tento týden. Třeba na základní škole v Gorkého ulici boxy umístili do prvních, druhých a třetích tříd.

"Jsme škola zaměřená na ekologickou výchovu, třídíme odpady už dlouho. Děti mají možnost třídit do chodbových kontejnerů. Nové boxy jsme umístili do nejmenších tříd," vysvětlil ředitel školy Igor Zaťko. Dodal, že právě u nejmladších dětí se možnost třídění odpadů setkává s největším nadšením.

V základní škole na Žákovské ulici nové nádoby stojí na chodbách. "Není jich tolik, abychom je mohli umístit do každé třídy. Vyřešili jsme to umístěním na chodbách, aby mohli třídit všichni žáci," uvedla ředitelka školy Helena Klimšová.

Přibudou stovky kilogramů vytříděných odpadků

Každá školní třída v Havířově měla kvůli novému projektu speciální hodinu, v níž jim jejich třídní učitelé opět vysvětlili, co do kterého kontejneru patří. "Děti občas mají problém, že nevědí, co kam hodit. Třeba že použitý papírový kapesník, ač je z papíru, patří do směsného odpadu," upřesnil ředitel Zaťko.

Osmáci a deváťáci ze všech sedmnácti havířovských základních škol navíc dostali sady barevných tašek na třídění odpadu v domácnostech. "Celkem jde o 1 200 dětí," sdělila mluvčí Wojnarová.

Akce může zvýšit výtěžnost tříděného odpadu ve městě o stovky kilogramů, které jinak končí mezi běžným komunálním odpadem na skládkách. Havířovské třídění ve školách je první svého druhu. "Jedná se o pilotní projekt na podporu tříděného sběru," potvrdila Šárka Nováková, mluvčí společnosti EKO-KOM, která má třídění v České republice na starosti.