Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Skončí celé OKD, nebo jen část těžebního gigantu? Brzy se ukáže

  • 15
Už jen několik měsíců zbývá podle analytiků společnosti OKD do okamžiku, kdy firmě dojdou peníze v hotovosti a zamíří do insolvence. Ta by mohla postupný pád těžebního gigantu urychlit. Teprve pak by se rozhodlo, zda by skončila celá firma, nebo jen její část.

Na samé dno dopadla cena akcií společnosti NWR v okamžiku, kdy je jejich dosavadní majitelé v čele s nejznámějším Zdeňkem Bakalou převedli zdarma věřitelům - sdružení investičních společností AHG.

Jejich zástupci tvrdí, že udělají vše pro záchranu firmy.

„Členy skupiny AHG jsou mezinárodní institucionální investoři, kteří mají bohaté zkušenosti s dlouhodobou podporou podniků, jež potřebují stabilizovat, restrukturalizovat a rozvíjet,“ řekl mediální zástupce skupiny Roman Pařík.

„Jsou odborníky na investice do podniků jako OKD, které čelí složitým, avšak řešitelným problémům, a věří, že s pomocí státu bude možné nalézt rozumné řešení i pro OKD.“

A v pomoc věří i vedení firmy. „Skupina AHG souhlasila s úpravou našich finančních závazků. Současně nám poskytla prostor pro další činnost a restrukturalizaci,“ dodal mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Zda k tomu bude mít OKD čas, ale není jisté. „Vzhledem k poslednímu vývoji, poklesu cen koksovatelného i energetického uhlí, očekáváme, že NWR dojde hotovost během letošního roku a další kolo ‚restrukturalizace‘ se všemi negativními následky pro držitele akcií i dluhopisů se zdá být nevyhnutelné,“ komentoval ve středu 24. února zveřejněné výsledky NWR hlavní analytik společnosti Patria Finance Tomáš Sýkora.

V případě insolvence bude ve hře několik variant

A pokud OKD, potažmo NWR dojde hotovost, bude muset vyhlásit insolvenci. Pokud by se tak stalo, bylo by ve hře několik variant.

„Nemohu hovořit konkrétně, ale obecně platí, že v případě, kdy by do insolvenčního řízení šla korporace takové velikosti, jsou ve hře pouze dvě možnosti,“ vysvětluje předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců Michal Žižlavský.

„Došlo by buď na reorganizaci, nebo na likvidační, případně sanační konkurz. V případě likvidačního by šlo o okamžité ukončení provozu, propuštění zaměstnanců a prodej majetku - peníze by dostali hlavně zajištění věřitelé. Sanační varianta by znamenala, že na konci procesu korporace zanikne, samotná firma by ale pod novým majitelem fungovala dál.“

V případě reorganizace by se podle Žižlavského musel najít investor, který by zadluženou firmu znovu zvedl:

„Předpokladem je souhlas klíčových věřitelů. Čím je podnik v problémech větší, tím je možnost reorganizace vyšší. Firma by po dobu reorganizace dál fungovala, rozsah její činnosti by se ale mohl změnit.“

Zda se případné insolvenční řízení OKD nevyhne a jak by probíhalo, nechce odhadovat ani Jaroslav Dvořáček, vedoucí Oddělení ekonomiky Institutu ekonomiky a systémů řízení Vysoké školy báňské.

„Jde spíše o politickou než ekonomickou otázku. Jde o jedenáct tisíc zaměstnanců a je otázka, jak se to vyjedná - co bude chtít vláda, co investoři.“